Zdrowie na co dzień
            
Jak przetrwać upalną pogodę?
Kategorie: Sport i zdrowie
Gdy na dworze temperatura w cieniu przekracza 30 stopni Celsjusza, każdy szuka skutecznego sposobu pozwalającego wytrzymać gorącą pogodę. Towarzysząca upałowi wysoka wilgotność powietrza, pogłębi uczucie ukropu. Co zatem należy robić, aby przetrwać najcieplejsze dni.

Gdy temperatura otoczenia zaczyna przekraczać temperaturę ciała, może dojść do przegrzania organizmu. Pozbycie się nadmiaru ciepła z ciała w szczególnie upalne dni staje się trudniejsze niż zazwyczaj. 

Jak przetrwać gorące dni?

 1. Chroń skórę przed słoń­cem. Dobrze jest unikać przebywania w intensywnym słońcu w godzinach od 11.00 do 17.00. Szczególną opieką należy otoczyć dzieci, osoby starsze i chorych, gdyż z powodu niedoskonałej termoregulacji są bardziej narażeni na szkodliwe działanie wysokich temperatur. Warto osłaniać się przed promieniami, np. za pomocą parasola. Nie można zapomnieć o stosowaniu kosmetyków z filtrem przed wyjściem na dwór. Szcze­gól­nie narażone na oparzenia słoneczne i nadmierne wysuszenie skóry są dzieci oraz osoby o ja­snej kar­na­cji. Nie­mow­lę­ta do 6. mie­sią­ca życia w ogóle nie po­win­ny prze­by­wać na słoń­cu. Ich skóra nie ma jesz­cze me­cha­ni­zmów obron­nych przed pro­mie­nio­wa­niem UV.    
 2. Dbaj o prawidłowe nawodnienie. Kiedy ciało intensywnie się poci, powinno wypijać się nawet ponad 3 litry płynów dziennie. Przede wszyst­kim warto sięgać po nie­ga­zo­wa­ną, średnio lub wysoko ­zmi­ne­ra­li­zo­wa­ną wodę. Kawa, słodzone napoje typu coca-cola oraz alkohol zamiast gasić pragnienie, mogą sprzyjać szybszej utracie płynów z organizmu. Nawet picie alkoholu, obficie zapijając niealkoholowym trunkiem powoduje odwodnienie, ponieważ z reguły wydala się potem więcej płynu, niż uprzednio spożywało. Doskonałym źródłem elektrolitów i wody podczas upałów są również świe­żo wy­ci­skane soki owo­co­we i wa­rzyw­ne.
 3. Ubieraj się adekwatnie do pogody. W upalne dni najlepiej nosić przewiewne, luźne ubrania. Dobrze gdy są uszyte z czystej ba­weł­ny lub lnu. Tkaniny  o ja­snych barwach skuteczniej od­bi­ja­ją pro­mie­nie sło­necz­ne, dzięki czemu jest w nich chłod­niej. Warto uni­kać obcisłych rze­czy z włó­kien sztucz­nych, np. z bi­sto­ru albo lycry. Gorzej prze­pusz­cza­ją po­wie­trze, przez co skóra szybciej się w nich poci. Szczególnie chroniona powinna być głowa. Jeśli musimy przebywać w promieniach słońca w upale, należy założyć przewiewną czapkę bądź kapelusz przeciwsłoneczny z rondem o jasnym odcieniu. W gorętsze dni warto też wkładać przewiewne płócienne obuwie bądź sandałki.
 4. Ograniczaj aktywność fizyczną.  W czasie upału należy bezwzględnie unikać wysiłku fizycznego podczas bezpośredniej ekspozycji na promieniowanie. Preferowanym sportem w upalne dni jest jazda na rowerze bądź jogging w lesie. Jednak najlepszymi porami na treningi są wczesne poranki oraz późne wieczory. W godzinach od 11.00 do 17.00 powinno się ograniczać aktywność dzieci. Podczas za­ba­w, choć nie odczuwają zmę­cze­nia, są narażone na przegrza­nie or­ga­ni­zmu. Dzieci powinny być systematycznie pojone wodą i często sadzane w cieniu.
 5. Schładzaj ciało. Spryskiwanie skóry wodą lub przecieranie wilgotnym ręcznikiem to dobry sposób na orzeźwienie. Nie należy walczyć z poceniem się. Pocenie pomaga utrzymać właściwą temperaturę ciała, dlatego bardzo ważne, żeby nie utrudniać ciału tego procesu.
 6. Odpoczywaj. W szczególnie upalne dni warto ograniczyć ruch do minimum i pozostać w zacienionych, najlepiej klimatyzowanych pomieszczeniach. Jeżeli w pomieszczeniu, w którym przebywamy nie ma klimatyzacji, pomoże w obniżeniu temperatury powietrza:
 • otworzenie okien po przeciwnych stronach, tak aby wytworzyć kontrolowany przeciąg,
 • zwilżenie firan i zasłon wodą,
 • zasunięcie rolet, zaciągnięcie zasłon, kiedy okno jest bezpośrednio oświetlone przez promienie słońca,
 • wentylator wiejący przez mokrą, najlepiej ażurową tkaninę lub włączony klimatyzer,
 • zamykanie okiem w godzinach o najwyższych temperaturach powietrza i wietrzenie mieszkania wieczorem.

Źródło: www.zdrowienacodzien.pl/a-10-jak-przetrwac-upalna-pogode/

 
Newsletter
Zapisz się do bezpłatnego newslettera
Polityka prywatności    |    Regulamin    |    Kontakt    |    Reklama    |    Pozostałe nasze serwisy
Serwis Zdrowie Na Codzień ma charakter edukacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelki starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia i postępowania w przypadku chorób należy do lekarza. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
© Copyright 2014 ZdrowieNaCodzien.pl