Zdrowie na co dzień
            
Epidemiologia, czynniki ryzyka i objawy kliniczne raka piersi
Rak piersi to najczęstszy nowotwór złośliwy u kobiet. Najlepsze rokowanie jest w przypadku raków przedinwazyjnych. Jakie zmiany w piersi mogą świadczyć o zachorowaniu na ten nowotwór? Czy można zmniejszyć ryzyko jego wystąpienia?

Epidemiologia raka piersi

Rak piersi stanowi około 20% zachorowań na wszystkie nowotwory złośliwe. W Polsce w 2010 roku stwierdzono ponad 15 tysięcy nowych zachorowań. Według statystyk zachorowalność na nowotwory złośliwe piersi w ciągu ostatnich trzydziestu lat wzrosła ponad 2-krotnie. Choć od połowy lat 90. ubiegłego wieku utrzymuje się spadek umieralności z powodu raka piersi, to jednak nadal umiera ponad 5 tysięcy kobiet rocznie. Co stanowi około 13% zgonów nowotworowych u kobiet.

Czynniki ryzyka raka piersi

Nie wiadomo, jakie są przyczyny powstawania tego nowotworu, ale znane są czynniki zwiększające ryzyko jego wystąpienia.

 • Przebyty rak piersi.  Rak piersi w wywiadzie ponad 3-krotnie zwiększa ryzyko zachorowania na raka drugiej piersi.
 • Inne nowotwory złośliwe. Obecność raka trzonu macicy, jajnika bądź jelita grubego usposabia do powstania raka sutka.
 • Rak piersi w rodzinie. Prawdopodobieństwo zachorowania zwiększa się u kobiet, u których stwierdzono raka piersi wśród krewnych pierwszego stopnia, czyli u matki, siostry, córki. Ryzyko wzrasta wraz z liczbą chorych krewnych, szczególnie gdy rak pojawił się przed menopauzą lub gdy współtowarzyszył rakowi jajnika.
 • Wiek. Zachorowania do drugiej dekady życia należą do prawdziwej rzadkości. Odsetek zachorowań przed 35 rokiem życia wynosi około 3 %. Wyraźny wzrost zachorowania (około 80%) występuje po 50 roku życia, przy czym prawie 50% zachorowań diagnozuje się między 50 a 69 rokiem życia. Ryzyko zachorowania na raka piersi wzrasta z wiekiem aż do połowy siódmej dekady życia, po czym zmniejsza się.
 •  Czynniki genetyczne. Przede wszystkim mutacje w genie BRCA1 i BRCA2 wiążą się z występowaniem rodzinnym około 5% raków sutka.
 • Czynniki hormonalne. Ryzyko zachorowania na raka piersi jest wyższe u kobiet, u których pierwsza miesiączka pojawiła się przed 12 rokiem życia oraz przebyły menopauzą po 52 roku. Czas aktywności hormonalnej powyżej 30 lat, bezdzietność lub poród powyżej 35 roku życia, brak laktacji i przebyte poronienia zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia raka piersi.
 • Egzogenne hormony płciowe. Hormonalna terapia zastępcza, szczególnie długotrwała (powyżej 5 lat) oraz w mniejszym stopniu hormonalna antykoncepcja, zwłaszcza u młodych palaczek tytoniu zwiększa ryzyko zachorowania na raka sutka.
 • Promieniowanie jonizujące.  Narażenie na promieniowanie jonizujące, w tym podczas częstych badań mammografii i zdjęć RTG klatki piersiowej  zwiększa ryzyko zachorowania.
 • Czynniki dietetyczne. Nadmierne spożywanie tłuszczów zwierzęcych może przyczynić się do wzrostu ryzyka zachorowania. Podobnie jak występowanie u kobiety chorób cywilizacyjnych: cukrzycy, otyłości, nadciśnienia tętniczego.
 • Alkohol. Uważa się, że rutynowe spożywanie nawet niewielkiej ilości alkoholu zwiększa ryzyko zachorowania na raka piersi.
 • Łagodne przedrakowe zmiany piersi. Choroby przebiegające z obecnością rozrostu atopowego: hyperplasia ductalis atypica i hyperplasia lobularis atypica predysponują do rozwoju raka sutka.
 • Uraz mechaniczny. Brakuje pewnych dowodów potwierdzających związek zachorowania na raka piersi z przebytym wcześniej urazem.

Objawy kliniczne

Wczesny rak piersi przebiega bezobjawowo. Zastosowanie badań obrazowych pozwala wykryć raka w stadium przedklinicznym. Kobiety najczęściej zgłaszają się do lekarza zaniepokojone wyczuwalnymi zmianami w piersi. Każda zmiana w piersi powinna być zweryfikowana przez lekarza posiadającego doświadczenie w diagnostyce i leczeniu guzów w piersi.

 • Guz. Jest najczęstszym objawem raka piersi. We wczesnym stadium guz jest bezbolesny.
 • Zmiany w obrębie brodawki. Wyciek, wciągnięcie i owrzodzenie brodawki mogą pojawić się w przebiegu raka piersi. Szczególnie nagłe wciągnięcie brodawki oraz nadżerki lub wyprysk na szczycie brodawki wymagają pobrania wycinka zmienionych patologicznie tkanek.
 • Zmiany skórne. Wciągnięcie, zmarszczenie, naciek lub owrzodzenie skóry, a także pojawienie się drobnych guzków w jej obrębie i objaw skórki pomarańczowej często świadczą o zaawansowaniu procesu nowotworowego.
 • Cechy zapalenia. U niektórych kobiet rak piersi przybiera postać zapalną. Wówczas guz może być niewyczuwalny, za to obserwuje się zaczerwienienie i zwiększenie ucieplenia skóry, obrzęk oraz bolesność.
 • Powiększenie węzłów chłonnych. Często powiększenie węzłów chłonnych jest pierwszym objawem raka piersi. Najczęściej powiększeniu ulegają węzły chłonne pachowe po stronie guza. Przerzuty do powiększonych węzłów chłonnych nadobojczykowych świadczą o zaawansowaniu procesu nowotworowego.

Źródło: www.zdrowienacodzien.pl/a-12-epidemiologia-czynniki-ryzyka-i-objawy-kliniczne-raka-piersi-/

 
Newsletter
Zapisz się do bezpłatnego newslettera
Polityka prywatności    |    Regulamin    |    Kontakt    |    Reklama    |    Pozostałe nasze serwisy
Serwis Zdrowie Na Codzień ma charakter edukacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelki starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia i postępowania w przypadku chorób należy do lekarza. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
© Copyright 2014 ZdrowieNaCodzien.pl