Zdrowie na co dzień
            
Ajurwedyjskie sposoby na chroniczne zmęczenie
Coraz więcej ludzi na świecie cierpi na tzw. zespół chronicznego lub przewlekłego zmęczenia (CFS). Do niedawna choroba ta nie była klasyfikowana jako choroba, lecz raczej lekceważona przez lekarzy. Przypadłość tę nazywano nawet lekceważąco "grypą yuppie" i powszechnie uważano, że dotyczy ona młodych kobiet rasy białej z wyższych warstw społecznych. Uważano, że to połączenie stresu, depresji i wypalenia.

Zespół chronicznego zmęczenia to bardzo złożona dolegliwość, która może być symptomem wielu chorób/zaburzeń. Do najczęściej występujących objawów zalicza się: skrajne uczucie wycieńczenia, bezsenność, zmęczenie odczuwane zaraz po przebudzeniu, bóle głowy, mięśni, stawów, gardła, problemy z koncentracją i pamięcią; czasami chorobie tej towarzyszy także depresja.

Według ajurwedy leczenie tej dolegliwości odbywa się poprzez wzmocnienie i pobudzenie do działania układu immunologicznego, wzmocnienie ognia trawiennego (agni), czyli poprawę procesów trawienia i podniesienie poziomu energii życiowej (odżas). Dieta osoby cierpiącej na tę chorobę powinna być dietą, która podnosi poziom ognia trawiennego, unika zimnych napojów, obfituje w regularne posiłki i picie soków warzywnych między posiłkami.

A oto kilka zaleceń dla osób cierpiących na zespół chronicznego zmęczenia:

- wskazana jest medytacja

- metoda alternatywnego oddychania wzmocni ogień trawienny i pozwoli dotlenić i odżywić umysł

- po wysiłku fizycznym należy wypijać szklankę świeżego soku pomarańczowego (czyli wyciśniętego) ze szczyptą soli

- codziennie rano na czczo należy wypijać napój ze zmiksowanych 2 fig, 3 daktyli, 3 migdałów, 2 nasion kardamonu, z łyżką ghee i szklanką wody (figi, daktyle, migdały i kardamon powinny być namoczone na noc) – taki napój wzmacnia wytrzymałość

- nie jest wskazany bardzo duży wysiłek fizyczny, gdyż takowy zmniejsza zasoby energetyczne organizmu i osłabia układ immunologiczny; dla chorych wskazane są raczej łagodne formy jogi

Źródło: www.zdrowienacodzien.pl/a-18-ajurwedyjskie-sposoby-na-chroniczne-zmeczenie/

 
Newsletter
Zapisz się do bezpłatnego newslettera
Polityka prywatności    |    Regulamin    |    Kontakt    |    Reklama    |    Pozostałe nasze serwisy
Serwis Zdrowie Na Codzień ma charakter edukacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelki starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia i postępowania w przypadku chorób należy do lekarza. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
© Copyright 2014 ZdrowieNaCodzien.pl