Zdrowie na co dzień
            
Jesienne i zimowe infekcje u niemowląt
Okres jesienno- zimowy to czas, w którym zapadalność na wszelkiego rodzaju infekcje jest zdecydowanie większa niż w ciepłych porach roku. Chorują wszyscy, jednak największa ilość zachorować dotyczy dzieci, także tych najmłodszych, czyli niemowląt.

Jakie zatem są najczęstsze objawy sugerujące rozpoczynającą się u niemowląt infekcję? Bardzo często pierwsze symptomy są mało charakterystyczne. Dziecko staje się marudne, częściej płacze, nie może spać lub śpi bardzo niespokojnie. Zazwyczaj pojawia się także zmniejszenie apetytu, maluchy zdecydowanie mniej chętnie jedzą zarówno mleko z butelki, jak i pokarmy podawane łyżeczka . Nie jest to oczywiście regułą, bowiem zdarzają się dzieci, którym przez cały okres choroby apetyt bardzo dopisuje. Są to najczęstsze symptomy sugerujące rozpoczynająca się infekcje.

A jakie są zatem objawy infekcji, która już się rozwinęła? W pierwszej kolejności zazwyczaj pojawia się gorączka. Temperatura do 38 st. C u małych dzieci zazwyczaj nie wzbudza niepokoju. W takiej sytuacji wystarczy podać dziecku właściwy do jego wieku i masy ciała preparat ibuprofenu lub paracetamolu, które zwykle skutecznie obniżają temperaturę ciała. Wyższa gorączka wymaga zawsze konsultacji z lekarzem na rejonie, należy bowiem stwierdzić czy to aby na pewno tylko zwykle przeziębienie czy tez dzieje się coś bardziej niepokojącego . Czasami zdarza się, głownie przy temp. 39 st. C i wyższej, ze gorączka słabo opada po podaniu dostępnych leków przeciwgorączkowych. Wtedy skuteczną metodą walki z nią jest chłodzenie dziecka- wykonywanie chłodnych okładów na okolice tętnic szyjnych, można malucha zawinąć także w wilgotne prześcieradło lub ręcznik, ewentualnie wykonać chłodzącą kąpiel ( woda nie może być zimna, musi być letnia- przyjmuje się , że jej temperatura powinna być o jedne stopień niższa niż temperatura ciała dziecka). Nie należy malucha także mocno okrywać, powinien on raczej leżeć nie przykryty. Należy pamiętać także, że w okresie narastania gorączki mogą pojawić się dreszcze- są one normalnym zjawiskiem, nie są niebezpieczne, należy odróżniać je od drgawek gorączkowych - w przypadku tych drugich dziecko traci przytomność, nie można z nim nawiązać kontaktu.  Kolejnym, częstym objawem infekcji, jest katar. Może być on wodnisty, cieknący z nosa, związany z infekcją wirusową. Wtedy zazwyczaj wystarcza stosowanie wody morskiej lub soli fizjologicznej do płukania noska oraz jego oczyszczanie za pomocą specjalnych aspiratorów. Po takiej toalecie może podać niemowlakowi do noska krople, które będą utrzymywać jego drożność i tym samym ułatwiać oddychanie. Katar może być jednak gesty, zielony- wtedy sugeruje on nadążenie bakteryjne i wymaga konsultacji z pediatrą w poradni rejonowej. W czasie infekcji dróg oddechowych bardzo często pojawia się także kaszel. U niemowlaka objaw ten zawsze wymaga konsultacji z lekarzem na rejonie- pediatra musi bowiem stwierdzić czy nie ma zmian osłuchowych w oskrzelach i płucach, absolutnie nie można leczyć kaszlu u niemowlaka " na własną rękę ". W okresie rozwiniętej infekcji dróg oddechowych u niemowląt często pojawia się także szara obwódka wokół ust, wciąganie międzyżebrzy oraz bardzo szybkie męczenie się przy ssaniu z butelki lub piersi ( maluch robi przerwy w czasie jedzenia, postękuje, nie ma siły ssać) - te objawy zazwyczaj niestety świadczą o tym, że infekcja jest poważna i mogło dojść nawet do zapalenia płuc.

Jeśli chodzi o leczenie infekcji dróg oddechowych u niemowląt, to jest ono bardzo rożne. W przypadku zwykłego przeziębienia zazwyczaj wystarcza podawanie leków lub suplementów diety dostępnych w aptekach bez recepty. W takiej sytuacji leczenie zazwyczaj trwa około tygodnia. W przypadku infekcji o cięższym przebiegu, zapaleń oskrzeli czy płuc, zachodzi potrzeba włączenia antybiotykoterapii, często także nebulizacji, nierzadko takie infekcje kończą się dla dziecka hospitalizacja, która może trwać rożnie długo. 

Należy pamiętać o tym, że w przypadku niemowląt infekcja może rozwijać się bardzo szybko. Może zdarzyć się, że infekcja będąca rano zwykłym katarem wieczorem stanie się już zapalaniem płuc, pomimo podawania leków zaleconych przez pediatrę. Dlatego tez każde pogorszenie stanu zdrowia niemowlaka wymaga niezwłocznej konsultacji lekarskiej, nawet jeśli lekarz badał dziecko kilka godzin wcześniej.

Czy zatem można uchronić malucha od infekcji dróg oddechowych ? Uchronić nie można, można jednak zminimalizować ryzyko zachorowania. Przede wszystkim w sezonie infekcyjnym należy unikać dużych skupisk ludzi ( centrów handlowych, komunikacji miejskiej ), bowiem w czasie kontaktu z tak dużą ilością osób ryzyko zarażenia jest największe. Poza tym , należy dostosowywać ubiór malucha do pory roku- pomimo tego że świeci słońce i pozornie jest ciepło, to powietrze jest zupełnie inne niż latem, wieje zimny wiatr . Dlatego maluch obowiązkowo musi mieć na główce czapeczkę, zaś " buda" w wózku powinna być postawiona.

Należy pamiętać o tym, że infekcje u maluszków są niestety nieuniknione. Jednak w przypadku niepokojących objawów nie można tracić głowy, należy zachować rozsądek i skonsultować się z lekarzem rejonowym, który zaleci właściwe postępowanie.

Autor: lek. med. Anna Posmykiewicz, doz.pl

Źródło: www.zdrowienacodzien.pl/a-24-jesienne-i-zimowe-infekcje-u-niemowlat/

 
Newsletter
Zapisz się do bezpłatnego newslettera
Polityka prywatności    |    Regulamin    |    Kontakt    |    Reklama    |    Pozostałe nasze serwisy
Serwis Zdrowie Na Codzień ma charakter edukacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelki starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia i postępowania w przypadku chorób należy do lekarza. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
© Copyright 2014 ZdrowieNaCodzien.pl