Zdrowie na co dzień
            
Ochrona przed kleszczami. Jak wyjmować kleszcza?
Szacuje się, że nawet 15 procent kleszczy jest wektorami chorób zagrażających zdrowiu ludzi, dlatego lepiej unikać bezpośredniego kontaktu z tymi groźnymi pajęczakami. Jeśli jednak dojdzie do wkłucia się kleszcza, dobrze wiedzieć, jak najszybciej się go pozbyć.

Nieswoiste sposoby ochrony przed kleszczami

Przede wszystkim warto szczelnie osłaniać skórę, wybierając się na tereny łąkowo-leśne. Prawdopodobieństwo dostania się kleszczy pod ubranie zmniejszają długie rękawy i nogawki, wysokie skarpety najlepiej naciągnięte na nogawki spodni, a także buty z wysoką cholewą oraz okrycie głowy: czapka z daszkiem lub kapelusz. Kleszcze łatwiej dojrzeć na odzieży w jasnym kolorze.

Do lasu lepiej chodzić w godzinach południowych, ponieważ największą aktywność kleszczy obserwuje się wczesnym rankiem i późnym popołudniem. Warto unikać przydrożnych krzaków, drzew oraz obrzeży lasów.

Kilkanaście minut przed wejściem do lasu powinno się użyć repelentu, czyli preparatu odstraszającego kleszcze. Środki zawierające DEET należy rozpylać zarówno na ubranie jak i odsłoniętą skórę z wyjątkiem twarzy. Użyte w nadmiarze mogą być szkodliwe, dlatego rozsądnie stosować je w umiarkowanej ilości. Dawniej do zabijania kleszczy przez bezpośredni kontakt z preparatem stosowano permetrynę, którą spryskiwano jedynie ubranie.

Po każdym powrocie do domu ze spaceru po terenach łąkowo-leśnych ważna jest dokładna kontrola całej skóry ciała, a zwłaszcza okolic pachwin, pach oraz w fałdach skórnych.

Nie można zapomnieć o ochronie zwierząt domowych przed kleszczami. Psy i koty nie tylko same są narażone na wkłucie kleszczy, ale mogą również przynieść te groźne pajęczaki do mieszkania. Dlatego należy stosować repelenty dla zwierząt. Ważna jest także kontrola skóry zwierzęcia oraz ewentualnie mechaniczne usuwanie kleszczy.

Prawidłowe wyjmowanie kleszcza

Istotne jest, jak najszybsze usunięcie kleszcza. Im więcej czasu minie, tym istnieje większe ryzyko zachorowania na boreliozę i odkleszczowe zapalenie mózgu. Najlepiej sprawdzają się do tego wąskie szczypczyki, pozwalające uchwycić nawet drobnego kleszcza. Aby uniknąć pozostawienia w ranie części głowowej kleszcza, należy chwytać go jak najbliżej skóry i wyciągnąć zdecydowanym ruchem wzdłuż osi ciała. Jeżeli w skórze pozostaną fragmenty kleszcza, można spróbować wyjąć je np. za pomocą zdezynfekowanej igły. Po czym odkazić ranę. Jeśli część głowowa utkwiła głębiej lub jeżeli nie jest się w stanie samodzielnie wyjąć kleszcza, należy zgłosić się do lekarza. Zamiast wąskich szczypczyków bądź pęsety można użyć karty do usuwania kleszczy. Są one dostępne w sprzedaży w aptekach. Ich konstrukcja pozwala na wyciągnięcie kleszczy każdej wielkości, także tych mniejszych, które trudniej złapać szczypcami pęsety, dzięki obecności na rogach karty wcięć o różnej głębokości.

Kleszcza nie należy wyciskać, wykręcać, wyciągać „gołymi palcami, przypalać, smarować tłustymi substancjami, benzyną, alkoholem lub środkami dezynfekującymi gdyż zwiększa to szansę wymiocin i wypluwania śliny kleszcza, a wraz z nimi przedostawania się do krwi wszystkich drobnoustrojów, które niosą ryzyko zakażenia. Po wyjęciu kleszcza najlepiej go spalić lub mocno czymś zmiażdżyć, aby uniemożliwić mu ponowne wkłucie. Kleszcze są niezwykle oporne na brak wody i pożywienia.

Ranę należy przemyć środkiem odkażającym: wodą utlenioną lub spirytusem salicylowym, po czym umyć ręce wodą z mydłem. Przez kilka tygodni po usunięciu kleszcza, powinno się uważnie obserwować skórę. Zaczerwienienie, obrzęk, powiększający się rumień wokół rany i objawy grypopodobne mogą świadczyć o rozwijającej się boreliozie.

Źródło: www.zdrowienacodzien.pl/a-25-ochrona-przed-kleszczami-jak-wyjmowac-kleszcza/

Przeczytaj też
Barszcz Sosnowskiego - objawy poparzenia i pierwsza pomoc
 
Krwawienie z nosa - przyczyny i postępowanie na miejscu zdarzenia
 
Co powinno znajdować się w apteczce pierwszej pomocy?
 
Newsletter
Zapisz się do bezpłatnego newslettera
Polityka prywatności    |    Regulamin    |    Kontakt    |    Reklama    |    Pozostałe nasze serwisy
Serwis Zdrowie Na Codzień ma charakter edukacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelki starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia i postępowania w przypadku chorób należy do lekarza. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
© Copyright 2014 ZdrowieNaCodzien.pl