Zdrowie na co dzień
            
Głóg - zastosowanie i działanie lecznicze
Kwiatostan i owoc głogu są stosowane jako łagodne środki nasercowe - w miażdżycy, dusznicy bolesnej czy nadciśnieniu. Poprawiają pracę mięśnia sercowego, zwiększając jego siłę skurczu i usprawniając przepływ wieńcowy.

W medycynie stosuje się dwa gatunki: głóg jednoszyjkowy (Crataegus monogyna) i dwuszyjkowy (C. oxycantha). Właściwościami uzdrawiającymi obdarzone są zarówno kwiatostany jak i owoce głogu. Świeżo rozkwitające kwiatostany głogu wraz z 2-5 towarzyszącymi liśćmi zbiera się w maju i czerwcu, a owoce we wrześniu i październiku. Zebrane w odpowiednim momencie i prawidłowo wysuszone kwiaty zachowują naturalną białokremową barwę, a dojrzałe owoce mają twardą skórkę i brunatnoczerwony kolor. Owoce poddaje się procesowi suszenia w warunkach naturalnych bądź w suszarni, w temperaturze około 60°C.

Owoce podobnie jak kwiatostany, zawierają flawonoidy i procyjanidyny, ale w innych stosunkach ilościowych. Większe są zawartości epikatechiny, oligomerycznych procyjanidyn, w porównaniu z kwiatostanem, natomiast mniejsze są ilości flawonoidów. Oprócz tego w owocu występują witaminy A i C oraz sorbitol. Kwiaty głogu zawiera także m.in. fenolokwasy, aminy, fitosterole, garbniki, witaminy z grupy B, pektyny i sole mineralne.  

Poza zastosowaniem w lecznictwie owoc głogu jest wykorzystywany w przemyśle spożywczym. Służy do sporządzania nalewek, syropów, kompotów, kisieli, galaretek. W przetwórstwie dodaje się go do marmolad, dżemów, oraz niektórych gatunków win i wódek.

Działanie lecznicze

  1. Inotropowe dodatnie

Według badań przeprowadzonych zarówno in vivo, jak i in vitro potwierdza się wpływ zarówno preparatów z głogu, jak i izolowanych frakcji flawonoidów i procyjanidyn na wywołanie efektu inotropowo dodatniego. Oznacza to, że zwiększają siłę skurczu mięśnia sercowego, a także wydłużają okres refrakcji sercowych włókienek mięśniowych, izolowanych mięśni brodawkowatych. Reasumując, głóg wpływa na rozszerzenie wieńcowych naczyń krwionośnych oraz działa inotropowo dodatnio.

  1. Efekt chronotropowy

Zarówno flawonoidy, jak i zawarte w surowcach z głogu procyjanidyny działają rozkurczająco na mięśnie gładkie naczyń krwionośnych, dzięki czemu zwiększają przepływ krwi przez naczynia wieńcowe. Działanie to zostało potwierdzone badaniami przeprowadzonymi in vitro oraz in vivo. Badania przeprowadzone na zwierzętach wykazały, iż podane dożylnie preparaty z głogu powodują wzrost przepływu wieńcowego i pojemności minutowej serca oraz zmniejszenie obwodowego oporu naczyniowego.

  1. Efekt hipotensyjny

Badania przeprowadzone na zwierzętach wykazały, iż podawanie preparatów z głogu powoduje spadek obwodowego oporu naczyniowego i nadciśnienia.

  1. Przeciwzapalne – antyoksydacyjne

Według badań przeprowadzonych in vitro potwierdza się, iż preparaty z głogu są zmiataczami wolnych rodników oraz mają właściwości antyoksydacyjne. Ekstrakty standaryzowane na zawartość procyjanidyn na poziomie ponad 18%, jak i izolowana frakcja procyjanidyn, hamowały peroksydację lipidów.

  1. Moczopędne

Bioflawonoidy zawarte w głogu działają rozkurczowo na mięśnie gładkie macicy, jelit i dróg moczowych. Badania na zwierzętach potwierdziły, że frakcje flawonoidowe zawarte zarówno w kwiatostanie, jak i w owocu głogu, są odpowiedzialne za działanie moczopędne.

Zastosowanie lecznicze

Współcześnie w lecznictwie kwiatostan i owoc głogu są przeważnie stosowane jako łagodne środki nasercowe, zwłaszcza w miażdżycy, niemiarowości serca, chorobie wieńcowej, dusznicy bolesnej czy nadciśnieniu, hiperlipidemii, cukrzycy, otyłości. Rozszerzają naczynia wieńcowe, poprawiają krążenie wieńcowe, działają antyarytmicznie, kardioprotekcyjnie i przeciwmiażdżycowo. Przedłużają refrakcję mięśni komór. Uszczelniają i wzmacniają naczynia krwionośne. Obniżają ciśnienie tętnicze krwi, poziom lipidów i cholesterolu we krwi. Wodne (odwar) i alkoholowe wyciągi z głogu mają właściwości antybakteryjne w stosunku do Shigella flexneri, Shigella sonneni, Proteus vulgaris i Escherichia coli. Preparaty z głogu mogą poprawić jakość życia pacjenta, poprzez zwiększenie wydolności organizmu. Przeprowadzone badania kliniczne wykazały, iż preparaty te są skuteczne w leczeniu niewydolności serca u osób należących do klasy I i II – według NYHA. W badaniach powodowały one wzrost wydolności mięśnia sercowego, poprawiały przepływ krwi w mięśniu sercowym, zwiększały tolerancję w przypadku deficytu tlenowego, a także wykazywały działanie przeciwartymiczne oraz redukowały obwodowy opór naczyniowy..

Sposób stosowania

    Napar z kwiatów: łyżeczkę pokruszonych kwiatów z liśćmi (ok. 2 g) zalej szklanką wrzątku i parz pod przykryciem 10-15 minut. Przecedź. Pij 2-3 razy dziennie szklankę świeżego naparu. W długotrwałym stosowaniu pomoże przy dolegliwościach sercowych, początkach miażdżycy i nadciśnieniu, może także złagodzić bóle reumatyczne, mięśniowe i stawowe.

    Napar z owoców: 2 łyżeczki owoców głogu zalej szklanką wrzątku, odstaw pod przykryciem na 20 minut. Pij 3 razy dziennie w nadciśnieniu i miażdżycy.

Napary i odwary należy przyjmować systematycznie przynajmniej przez 3 tygodnie. Najlepiej przed terapią skonsultować się z lekarzem.

Interakcje

Głóg może powodować spotęgowanie działania naparstnicy (digoksyny), beta-blokerów oraz innych leków stosowanych w nadciśnieniu tętniczym. W niektórych przypadkach z powodu wzmocnienia działanie leków obniżających ciśnienie, może być konieczne zmniejszenie dawki tych środków. Jednoczesne stosowanie naparów głogu z hipotensyjnymi lekami wymaga zgody lekarza.

Przeciwwskazania

Ze względu na brak wystarczających danych dotyczących stosowania kwiatostanów i owoców głogu kobietom w okresie ciąży lub karmienia piersią oraz dzieciom do 12 roku życia nie zaleca się stosowania produktów na bazie głogu.

Źródło: www.zdrowienacodzien.pl/a-33-glog---zastosowanie-i-dzialanie-lecznicze/

Przeczytaj też
Tymianek - właściwości i zastosowanie
 
Bratek czyli fiołek trójbarwny - zastosowanie
 
Kozłek lekarski - właściwości i zastosowanie
 
Newsletter
Zapisz się do bezpłatnego newslettera
Polityka prywatności    |    Regulamin    |    Kontakt    |    Reklama    |    Pozostałe nasze serwisy
Serwis Zdrowie Na Codzień ma charakter edukacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelki starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia i postępowania w przypadku chorób należy do lekarza. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
© Copyright 2014 ZdrowieNaCodzien.pl