Zdrowie na co dzień
            
Miłek wiosenny - uprawa i zastosowanie
Miłek wiosenny należy do gatunków roślin chętnie sadzonych w przydomowych ogródkach. Posiada szereg właściwości leczniczych i od dawna jest stosowany pomocniczo przeważnie w chorobach serca.

Wygląd

Miłek wiosenny (Adonis vernalis) zaliczany jest do rodziny jaskrowatych. W środowisku naturalnym występuje na terenie prawie całej Europy oraz Azji. Ta niewysoka bylina osiąga do 40cm wysokości. Łodyga miłka wiosennego jest wyprostowana, słabo rozgałęziająca się i bruzdowana. Na dolnej części łodygi liście są odziomkowe, brunatne, łuskowate i krótkie. Pozostałe liście mają pierzasty kształt. Roślina kwitnie od kwietnia do maja. Posiada duże, pojedyncze kwiaty o żółtej barwie.

Uprawa

Surowcem zielarskim jest kwitnące ziele (Herba Adonidis vernalis). W Polsce w stanie dzikim występuje w Małopolsce, na Wyżynie Lubelskiej i lokalnie na Pojezierzu Krajeńskim. Jest objęty ścisłą ochroną gatunkową. Roślina preferuje ciepłe, słoneczne, osłonięte od wiatru stanowiska. Porasta na murawach kserotermicznych, wrzosowiskach, w borach sosnowych. Optymalnymi dla uprawy są gleby wapienne lub gipsowe, przepuszczalne, piaszczysto-żwirowe o średniej zawartości składników pokarmowych, chociaż toleruje również miejsca bardziej jałowe. W sprzyjających warunkach może rosnąć w jednym miejscu nawet przez kilkadziesiąt lat. Rzadko dobrze znosi przesadzanie. Rozmnażanie rośliny następuje przez podział dorosłej rośliny zaraz po przekwitnięciu. Dzielenie dużych kęp roślin najlepiej przeprowadza się w sierpniu. Można także rozmnażać z nasion wysianych bezpośrednio po zbirze, zanim owocostany zbrązowieją, ponieważ nasiona szybko tracą zdolność kiełkowania. Rośliny otrzymane z nasion zaczynają kwitnąć po 3-4 latach.

Skład

Ziele miłka wiosennego zawiera glikozydy kardenolidowe: pochodne strofantydyny - cymarozyd i K-strofantynę, adonitoksynę i aglikony, które szybko, bez kumulacji działają na mięsień sercowy. Surowiec roślinny posiada także flawonoidy - witeksynę i luteolinę.

Zastosowanie

  • Roślina ozdobna: W ogrodach jest często dekoracją skalniaków i służy do tworzenia wiosennych rabat. Ponieważ kwitnie tylko od kwietnia do maja, a po przekwitnięciu część nadziemna zasycha, powinna być sadzona wraz z innymi roślinami o dłuższym okresie wegetacyjnym, aby nie powstały puste miejsca w rabacie. Miłek wiosenny często jest uprawiany w zestawach z trawami. Nadaje się także na bukiety i barwne kompozycje kwiatowe.
  • Roślina lecznicza: Jest stosowana jako środek działający m.in. moczopędnie i przeciwobrzękowo poprzez zwiększenie przesączania kłębuszkowego. Nasilenie filtracji w ciałku nerkowym powoduje wzrost ilości wydalanego moczu. Miłek wiosenny posiada także właściwości uspokajające. Substancje zawarte w roślinie wzmacniają mięsień sercowy, zwiększają siłę jego skurczu z jednoczesnym zmniejszeniem ich częstotliwości.

Roślina stosowana jest wewnętrznie w postaci wyciągów alkoholowych przy osłabieniu mięśnia sercowego, przewlekłej niewydolności krążenia, arytmii, nerwicy serca, miażdżycy naczyń wieńcowych. Leczenie może odbywać się tylko pod kontrolą lekarza.

Działania niepożądane i przeciwwskazania

Cała roślina jest silnie trująca, dlatego nie zaleca się stosowania jej „domowym sposobem”. Po spożyciu mogą pojawić się objawy takie jak mdłości, paraliże, skurcze, zaburzenia widzenia, a przy większej dawce śmierć w wyniku zatrzymania akcji serca. Należy zachować szczególną ostrożność w przypadku uprawy tych roślin w ogrodach, w których często przebywają małe dzieci oraz domowe zwierzęta. Przypadkowe spożycie nawet małych ilości miłka wiosennego może być szkodliwe dla zdrowia.

Źródło: www.zdrowienacodzien.pl/a-57-milek-wiosenny---uprawa-i-zastosowanie-/

Przeczytaj też
Tymianek - właściwości i zastosowanie
 
Bratek czyli fiołek trójbarwny - zastosowanie
 
Kozłek lekarski - właściwości i zastosowanie
 
Newsletter
Zapisz się do bezpłatnego newslettera
Polityka prywatności    |    Regulamin    |    Kontakt    |    Reklama    |    Pozostałe nasze serwisy
Serwis Zdrowie Na Codzień ma charakter edukacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelki starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia i postępowania w przypadku chorób należy do lekarza. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
© Copyright 2014 ZdrowieNaCodzien.pl