Zdrowie na co dzień
            
Sposoby zapobiegania miażdżycy
W prewencji chorób sercowo-naczyniowych dużą rolę odgrywa modyfikacja stylu życia. Aby uniknąć miażdżycy lub przynajmniej opóźnić pojawienie się jej objawów, należy intensywnie zwalczać czynniki ryzyka.

Istotą miażdżycy jest zgrubienie i stwardnienie tętnic, powstające na wskutek zwyrodnienia ścian, odkładania się soli wapniowych oraz włóknienia. U niektórych osób zmiany miażdżycowe pojawiają się już w drugiej dekadzie życia, podczas gdy u innych zdrowe tętnice utrzymują się do późnej starości. Dużą rolę w arteriosklerozie odgrywają skłonności dziedziczne oraz obecność modyfikowalnych czynników sprzyjających wystąpieniu choroby. Zmiana stylu życia pozwala uniknąć miażdżycy lub przynajmniej opóźnić pojawienie się jej objawów. W dalszym przebiegu schorzenia może dochodzić do martwicy, zakrzepów i krwawień. W zależności od stopnia zwężenia światła naczyń krwionośnych oraz lokalizacji zmian, występują różne dolegliwości. W okresach zaawansowanych choroby często współistnieją stany niewystarczającego przepływu krwi w tętnicach wieńcowych, kończyn dolnych, dogłowowych lub nerkowych.

Za najważniejsze czynniki sprzyjające powstawaniu zmian miażdżycowych tętnic uznawane są przede wszystkim:

 • palenie tytoniu,
 • wysoki poziom cholesterolu, zwłaszcza frakcji LDL we krwi;
 • zespół metaboliczny,
 • nadciśnienie tętnicze,
 • cukrzyca,
 • podwyższony poziom trójglicerydów we krwi,
 • siedzący tryb życia,
 • obciążenie rodzinne.

W prewencji pierwotnej i wtórnej chorób sercowo-naczyniowych znaczącą rolę odgrywa zmiana stylu życia.

 1. Przede wszystkim zaleca się wprowadzenie właściwej diety. Ważne jest zmniejszenie spożycia tłuszczów nasyconych (<7% zapotrzebowania energetycznego), kwasów tłuszczowych trans i cholesterolu (<200 mg/d). Należy unikać w diecie tłustych mięs i częściej zastępować białko zwierzęce białkiem roślinnym. Najlepiej wprowadzać do codziennego menu produkty bogate w stanole lub sterole roślinne (2 g/d). Zwykle zaleca się zwiększenie ilości rozpuszczalnego błonnika (>10 g/d), co pozytywnie wpływa na zmniejszenie stężenia frakcji LDL cholesterolu.  
 2. Zachęca się do zwiększenia spożycia kwasów tłuszczowych omega 3 w kapsułkach (1 g/d) lub w postaci ryb w celu zmniejszenia ryzyka sercowo-naczyniowego. W przypadku hipertriglicerydemii zwykle konieczne jest stosowanie większych dawek. Zaleca się także zmniejszenie podaży węglowodanów, szczególnie cukrów prostych.
 3.  W prewencji miażdżycy duży nacisk kładzie się na kontrolę masy ciała. Prawidłowy wskaźnik masy ciała (BMI) wynosi 18,5–24,9 kg/m2, a obwód w talii (mierzony na wysokości grzebienia kości biodrowej) u mężczyzn <100 cm, u kobiet <88 cm.
 4. Chorym z miażdżycą zaleca się ograniczenie spożycia alkoholu i sodu.
 5. W prewencji miażdżycy tętnic, szczególnie tętnic obwodowych obowiązuje rygorystyczny zakaz palenia papierosów. Należy także wyeliminować palenie bierne, czyli narażenie środowiskowe na dym tytoniowy, szczególnie w miejscu pracy i w domu. Uważa się, że dopiero po 10 latach niepalenia dochodzi do pełnego usunięcia ryzyka wywołanego papierosami. Według badań klinicznych, niebezpieczeństwo śmiertelnego przebiegu zawału serca jest znacznie większe u palaczy niż u osób niepalących.
 6. U chorych na cukrzycę ważna jest opieka diabetologiczna i kontrola glikemii.
 7. Kolejną istotną kwestią jest regularna aktywność fizyczna aerobowa, trwająca 30-60 minut 5-7 dni w tygodniu. Systematyczny ruch np. trening marszowy nie tylko sprzyja redukcji masy ciała, ale również wydłuża dystans chromania, częstą dolegliwość w przewlekłym niedokrwieniu kończyn dolnych. Intensywność wysiłku powinna być dopasowana do objawów choroby, tzn. nie może powodować bólu. Na początek warto zacząć od 3 km spaceru lub 10-15 km jazdy na rowerze codziennie. Należy kontynuować ćwiczenia nieprzerwanie, ponieważ korzystny efekt zanika po zaprzestaniu. Dwa razy w tygodniu warto wykonywać trening oporowy.
 8. Również ważna okazuje się kontrola ciśnienia krwi. Celem prewencji miażdżycy jest normalizacja ciśnienia <140/90 mm Hg, a u chorych cukrzycę lub przewlekłą chorobę nerek <130/80 mm Hg. U osób z białkomoczem dąży się do utrzymywania ciśnienia krwi <125/75 mm Hg.
 9. Osoby ze schorzeniami sercowo-naczyniowymi powinny się szczepić przeciwko grypie.

Źródło: www.zdrowienacodzien.pl/a-58-sposoby-zapobiegania-miazdzycy/

 
Newsletter
Zapisz się do bezpłatnego newslettera
Polityka prywatności    |    Regulamin    |    Kontakt    |    Reklama    |    Pozostałe nasze serwisy
Serwis Zdrowie Na Codzień ma charakter edukacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelki starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia i postępowania w przypadku chorób należy do lekarza. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
© Copyright 2014 ZdrowieNaCodzien.pl