Zdrowie na co dzień
            
Zespół niespokojnych nóg
Zespół niespokojnych nóg (RLS - Restless Legs Syndrome) to jedna z przyczyn zaburzeń snu. Polega na odczuwaniu dyskomfortu w nogach o różnym natężeniu, w którym ulgę przynosi poruszanie nimi.

Objawy zespołu niespokojnych nóg

Trudne do opisania mrowienie, swędzenia, drętwienie nóg bywa niezwykle uciążliwe. Wiele osób chorujących na RLS skarży się na uczucie napięcia i rodzaj nerwowości w nogach. Dolegliwości pojawiają się przeważnie wtedy, kiedy próbuje się odpocząć, zwłaszcza wieczorem lub w godzinach nocnych przeznaczonych na sen. Chory nie może zasnąć, mimo iż jest bliski zaśnięcia, ponieważ odczuwa przymus poruszania nogami. Stan ten uniemożliwia wypoczynek i zakłóca spokojny sen, w rezultacie często prowadzi do bezsenności. Nawet kiedy osoba cierpiąca na RLS zaśnie może w ciągu nocy obudzić się z powodu powracającego dyskomfortu w nogach. Pacjenci odczuwają wówczas silną potrzebę prostowania i zginania nóg, a także przewracania się z boku na bok. Zdarzają się osoby, które w wyniku zaburzenia snu przez cała noc spacerują po domu, ponieważ nie są w stanie dłużej leżeć bądź usiedzieć w jednym miejscu.

Przyczyny zespołu niespokojnych nóg

 Szacuje się, że na zespół niespokojnych cierpi od 3,5 proc. do 10 proc. społeczeństwa. Objawy mogą wystąpić w każdym wieku, częściej zdarzają się u kobiet. Początkowo nie są one zbytnio dokuczliwe, jednak stopniowo ich występowanie staje się częstsze, a dolegliwości są bardziej nasilone. Według badań naukowych u 50-60 proc. osób cierpiących RLS ma podłoże genetyczne. Jednak jak dotąd nie są znane dokładne przyczyny występowania zespołu. Obecnie uważa się, że choroba nie ma podłoża psychicznego. Czasami zespołowi towarzyszy niedobór żelaza w organizmie i z tego powodu jego objawy często występują u kobiet w ciąży. Szacuje się, że RLS dotyka około 60-80 proc. pacjentów z niewydolnością nerek. Objawy mogą być również spowodowane przyjmowaniem niektórych leków np. przeciwdepresyjnych, przeciwpsychotycznych lub uszkodzeniem nerwów np. w przebiegu cukrzycy.

Leczenie zespołu niespokojnych nóg

Niekiedy niewielka zmiana stylu życia pomaga poprawić stan zdrowia. Szacuje się, że nawet połowie osób cierpiących na RLS ulgę przynosi unikanie ćwiczeń fizycznych, kofeiny, nikotyny, alkoholu i leków nasennych bezpośrednio przed snem. Można także w okresie poprzedzającym czas przeznaczony na spanie wykonywać stretching. Zaleca się, by w zespole niespokojnych nóg spróbować ćwiczenia rozciągające zwłaszcza mięsie łydek. Można też sprawdzić skuteczność rozrywek intelektualnych, odwracających uwagę od odczuwanych dolegliwości np. krzyżówek, gier komputerowych lub karcianych, scrabble, czytania książek, oglądania filmów, itp. Niektórym pomaga systematyczna jazda na rowerze, joga, spacery, pływanie, masaże oraz taniec.

Kiedy niefarmakologiczne sposoby nie przynoszą rezultatu, chorzy na RLS mają duże szanse wyleczenia po terapii lekami z kilku grup. Długość leczenia zależy od nasilenia i częstotliwości występowania objawów. U niektórych osób leki mogą być podawane okresowo, czyli w czasie zaostrzenia objawów, np. co klika tygodni. Czasem jest konieczna systematyczna, codzienna terapia prowadzona przez wiele lat. Najskuteczniejszymi środkami medycznymi są preparaty zawierające lewodopę lub inną substancje należącą do grupy agonistów dopaminy. Oprócz tego można stosować leki należące do grupy benzodwuazepin, gabapentynę bądź leki opioidowe. Podczas leczenia nie można zapomnieć o zbadaniu poziom żelaza w organizmie. W razie jego niedoboru wskazane jest uzupełnianie go np. lekami doustnymi.

Źródło: www.zdrowienacodzien.pl/a-65-zespol-niespokojnych-nog-/

 
Newsletter
Zapisz się do bezpłatnego newslettera
Polityka prywatności    |    Regulamin    |    Kontakt    |    Reklama    |    Pozostałe nasze serwisy
Serwis Zdrowie Na Codzień ma charakter edukacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelki starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia i postępowania w przypadku chorób należy do lekarza. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
© Copyright 2014 ZdrowieNaCodzien.pl