Zdrowie na co dzień
            
Przyczyny i objawy cukrzycy typu 2
Cukrzyca jest przewlekłą chorobą cywilizacyjną. Źle kontrolowana prowadzi do inwalidztwa, poważnych powikłań i przedwczesnej śmierci. Wczesna diagnoza oraz prawidłowa samoopieka pozwalają w miarę normalnie żyć i pracować.

Etiopatogeneza

Cukrzyca typu 2 to najczęstsza postać cukrzycy, spowodowana postępującym upośledzeniem wydzielania insuliny w przebiegu wzrastającej insulinooporności. Może być uwarunkowana genetycznie, ale główną rolę odgrywają czynniki środowiskowe – otyłość i mała aktywność fizyczna. Zwłaszcza otyłość brzuszna wiąże się z uwalnianiem nadmiaru wolnych kwasów tłuszczowych przez trzewną tkankę tłuszczową. Prowadzi to do lipotoksyczności, czyli zjawiska zwiększonej oksydacji tłuszczów w mięśniach, co powoduje zahamowanie glikolizy, a w wątrobie przyczynia się do nasilenia glikoneogenezy. Wymaga to kompensacyjnego wydzielania insuliny przez komórki beta i może prowadzić do stopniowego wyczerpania ich rezerw oraz załamania metabolizmu glukozy.

Objawy

Typowe objawy cukrzycy, takie jak wielomocz, wzmożone pragnienie, odwodnienie – suchość skóry i błon śluzowych, osłabienie, senność, utrata masy ciała, kwasica i śpiączka ketonowa występują znacznie rzadziej niż w cukrzycy typu 1. Ponad połowa przypadków przebiega bezobjawowo. Chorobę wykrywa się wówczas przypadkowo lub w badaniach przesiewowych. U około 85% diabetyków występuje otyłość, nadciśnienie tętnicze i zaburzenia lipidowe. Nieleczona cukrzyca typu 2 może prowadzić do przewlekłych powikłań, zwłaszcza sercowo-naczyniowych, które stanowią najczęstszą przyczynę zgonów. Hiperglikemia, czyli zwiększony poziom glukozy we krwi często ujawnia się w przebiegu innej choroby, np. zakażenia, w którym wzrasta zapotrzebowanie na hormon insulinę. W miarę trwania cukrzycy rezerwy wydzielnicze komórek beta w trzustce stopniowo wyczerpują się.

Program walki z cukrzycą

Aktualnie w Polsce notuje się 5,2 procent diabetyków. Szacuje się, że w 2035r. na cukrzycę będzie chorować nawet 10 procent Europejczyków, co stanowi 70 mln ludzi. Taka liczna osób wymaga opracowania i przestrzegania wytycznych, nie tylko ograniczonych do prawidłowego leczenia, ale zakładających kompleksowe podejście obejmujące zagadnienia począwszy od prewencji pierwotnej, przez wdrożenia badań przesiewowych, po leczenie powikłań. Niestety postępy w zwalczaniu cukrzycy nadal są zbyt powolne i ograniczone, by odwrócić jej trend wzrostowy oraz zmniejszyć liczbę przegrywających z nią walkę. Niezwykle istotne są: poprawa społecznej świadomości cukrzycy i jej powikłań, działania profilaktyczne, wczesne wykrywanie i dobre, nowoczesne leczenie, uwzględniające edukację terapeutyczną. Ważne okazują się badania przesiewowe wśród kobiet ciężarnych. Cukrzyca ciążowa zwiększa późniejsze ryzyko cukrzycy u matki i dziecka oraz zagrożenie chorobami metabolicznymi i sercowo-naczyniowymi. Z kolei u diabetyków istotne są zarówno regularne badania oczu, wykonywane przynajmniej co dwa lata, w celu wykrycia wczesnych objawów retinopatii cukrzycowej, jak i badania diagnostyczne, w kierunku nerkowych powikłań cukrzycy (białko w moczu oraz kontrola ciśnienia krwi).

Źródło: www.zdrowienacodzien.pl/a-69-przyczyny-i-objawy-cukrzycy-typu-2/

 
Newsletter
Zapisz się do bezpłatnego newslettera
Polityka prywatności    |    Regulamin    |    Kontakt    |    Reklama    |    Pozostałe nasze serwisy
Serwis Zdrowie Na Codzień ma charakter edukacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelki starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia i postępowania w przypadku chorób należy do lekarza. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
© Copyright 2014 ZdrowieNaCodzien.pl