Zdrowie na co dzień
            
Zielona kawa - fenomenalny specyfik na odchudzanie?
Zarówno zielona kawa jak i ekstrakty z jej ziaren to często stosowane środki mające przyspieszać przemianę materii, redukować masę ciała, a nawet uelastyczniać skórę. Czy zielona kawa faktycznie odchudza? Co warto wiedzieć o właściwościach zielonej kawy?

Zielona kawa to po prostu ziarna tradycyjnej kawy, których obróbka zakończyła się przed procesem palenia. Brak obróbki termicznej wpływa na jej charakterystyczny smak i aromat.  W odróżnieniu od palonej kawy jest znacznie łagodniejsza, bardziej kwaskowata i prawie pozbawiona goryczki. Ma również odmienną barwę – jest jaśniejsza, prawie zielona. Za to zawartość kofeiny w kawie bez względu na poddanie jej procesowi palenia nie zmienia się.

Według badań zielona kawa zawiera znacznie więcej organicznego kwasu chlorogenowego (ACG). Kofeina oraz kwas chlorogenowy wpływają na przyspieszenie metabolizmu. Nie wiadomo jednak, który składnik kawy zielonej sprzyja utracie masy ciała. Być może kofeina lub kwas chlorogenowy albo oba związki razem. Poza tym kwas chlorogenowy jest silny przeciwutleniaczem. Najprawdopodobniej sprzyja on obniżaniu wchłaniania glukozy, przez co organizm aktywniej czerpie energię ze zgromadzonych zapasów. Uważa się, że odpowiada za spalanie tkanki tłuszczowej i zwiększa czułość komórek na insulinę. Podobnie uznaje się, iż ma działanie bakteriobójcze. Jednakże kawa nie jest jednym źródłem tego naturalnego polifenolu. Można znaleźć go w karczochach, głogu, pokrzywie, a nawet brzoskwiniach i śliwkach, szczególnie w suszonych. 

Dotychczas nie przeprowadzono badań, w których bezsprzecznie wykazano by odchudzające właściwości zielonej kawy. Samo picie zielonej kawy bądź spożywanie tabletek zawierających ekstrakt z jej ziaren bez prawidłowych nawyków żywieniowych oraz regularnych ćwiczeń raczej nie przyniesie spektakularnego spadku masy ciała. Utrata wagi następuje dzięki stosowaniu przemyślanej niskokalorycznej diety przy jednoczesnej aktywności fizycznej. Nie można zapomnieć, że proces odchudzania nie polega na przyjmowaniu wybranego składnika żywieniowego bez zmiany trybu życia i czekaniu, aż zbędne kilogramy same spadną. Wyłącznie picie zielonej kawy nie rozwiąże problemu nadwagi i otyłości. Co najwyżej może być traktowane jako sposób wspomagający redukcję masy ciała.

 

Źródło: www.zdrowienacodzien.pl/a-7-zielona-kawa---fenomenalny-specyfik-na-odchudzanie/

Przeczytaj też
Kapsaicyna - lecznicze właściwości i zastosowanie
 
7 sposobów na podkręcenie metabolizmu
 
Rodzaje herbat i ich własciwości
 
Newsletter
Zapisz się do bezpłatnego newslettera
Polityka prywatności    |    Regulamin    |    Kontakt    |    Reklama    |    Pozostałe nasze serwisy
Serwis Zdrowie Na Codzień ma charakter edukacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelki starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia i postępowania w przypadku chorób należy do lekarza. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
© Copyright 2014 ZdrowieNaCodzien.pl