Zdrowie na co dzień
            
Świetlik łąkowy - działanie i zastosowanie
Świetlik jest popularna rośliną, wykorzystywaną szczególnie w czasie leczenia chorób oczu. Stanowi składnik wielu farmaceutycznych preparatów - kropli, kremów. Z ziela świetlika łąkowego przygotowuje się także odwary i kataplazmy.

Wygląd

Świetlik łąkowy (Euphrasia rostkoviana) zwany także świetlikiem lekarskim, ptasim oczkiem i złodziejem mlecznym należy do rodziny zarazowatych. Jest roślina roczną, obficie rozgałęzioną. Posiada liście ciemne, ogonkowe, o ząbkowanych brzegach i niewielkich rozmiarach. Są one ułożone na łodydze naprzeciwlegle. Na szczycie pędów rozwijają się groniaste kwiatostany. Roślina kwitnie od czerwca do października. Kwiaty przypominają wyglądem rozwarte wargi, są białe z fioletowymi żyłkami oraz z żółtą plamka na dolnym płatku. Na tle zieleni liści kwiaty upodabniają się do świeczek lub świetlików – stąd nazwa rośliny.

Uprawa

Świetlik łąkowy powszechnie występuje w środkowej Europie. Jest często spotykany na wilgotnych łąkach, wzgórzach, pastwiskach, torfowiskach, w zaroślach, sporadycznie w lasach. Żyje półpasożytniczo na korzeniach niektórych roślin łąkowych. Za pomocą ssawek pobiera od nich wodę wraz z solami mineralnymi. Jest owadopylny lub samopylny. Preferuje wilgotną, lekko bagienną glebę.

Surowcem zielarskim jest ziele świetlika (Herba Euphrasiae). Kwiaty zbiera się w czerwcu i lipcu, w pełni rozkwitu. Roślinę ścina się tuż pod rozgałęzieniem. Nie należy uciskać, łamać i zbierać mokrych roślin, gdyż sczernieją. Surowiec suszy się rozłożony cienka warstwą w warunkach naturalnych albo lepiej w temperaturze powyżej 30°C. Ponieważ łatwo pochłania wilgoć, powinien być szybko poddany procesowi suszenia w pomieszczeniach o silnym przewiewie. Wysuszone, oczyszczone ziele świetlika przechowuje się w potrójnych torbach papierowych.

Skład

W surowcu występują glikozyd — aukubina, garbniki, cukry, kwasy fenolowe, olejek eteryczny, pochodne kumaryny, żywice, sole mineralne, zwłaszcza związki miedzi i manganu. Świetlik posiada działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i ściągające.

Zastosowanie:

  • zewnętrznie: w postaci przemywań i okładów w przypadku chorób oczu - w alergicznym i bakteryjnym zapaleniu spojówek, przy światłowstręcie, nadmiernym łzawieniu, szybkim męczeniu się wzroku. Preparaty ze świetlika uszczelniają naczynia krwionośne oczu, zapobiegają krwawieniom z naczyń siatkówki. Likwidują obrzęki, łagodzą oznaki zmęczenia i stresu. Przynoszą ulgę osobom cierpiącym na zespół suchego oka, którego przyczyną jest niewystarczające pokrycie rogówki i spojówki tzw. „filmem łzowym”.
  • wewnętrznie: odwar z ziela świetlika może być stosowany w chorobach żołądka i wątroby, w zaburzeniach trawienia i w kolce żółciowej, a także u osób z obniżonym ciśnieniem tętniczym. Według medycyny ludowej preparaty ze świetlika pomagają przy bólach głowy i bezsenności.

Postacie leku

Odwar

Do przygotowania odwaru potrzebna jest łyżka ziela świetlika. Surowiec zalewa się szklanką letniej wody, miesza i ogrzewa pod przykryciem przez pół godziny. Należy uważać, aby nie doprowadzić do wrzenia. Następnie płyn przecedza się i pije dwa razy dziennie po pół szklanki odwaru.

Kataplazm

Do wykonania gorącego i wilgotnego okładu należy użyć około czterech łyżek ziela świetlika, którego zalewa się wrzątkiem. Rozparzone ziele zawija się w płótno i przykłada w zmienione chorobowe miejsce.

Źródło: www.zdrowienacodzien.pl/a-72-swietlik-lakowy---dzialanie-i-zastosowanie/

Przeczytaj też
Tymianek - właściwości i zastosowanie
 
Bratek czyli fiołek trójbarwny - zastosowanie
 
Kozłek lekarski - właściwości i zastosowanie
 
Newsletter
Zapisz się do bezpłatnego newslettera
Polityka prywatności    |    Regulamin    |    Kontakt    |    Reklama    |    Pozostałe nasze serwisy
Serwis Zdrowie Na Codzień ma charakter edukacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelki starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia i postępowania w przypadku chorób należy do lekarza. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
© Copyright 2014 ZdrowieNaCodzien.pl