Zdrowie na co dzień
            
Domowe sposoby pielęgnacji cery tłustej
Kategorie: Domowe sposoby > Uroda
Osoby posiadające cerę tłustą, ze skłonnością do zakażeń bakteryjnych, powstawania zaskórników oraz zmian trądzikowych szukają przede wszystkim środków oczyszczających i odtłuszczających. Maseczki ziołowe pomagają przywrócić, a także utrzymać prawidłowy stan skóry.

W dzisiejszych czasach cera prawidłowa występuje niezmiernie rzadko u osób dorosłych, a także u nastolatków. W zależności od stopnia natłuszczenia, nawilżenia oraz przebiegających procesów rogowacenia rozróżnia się cerę tłustą, mieszaną i suchą. Cera tłusta jest gruba, błyszcząca i przyjmuje barwę szarożółtą. Na twarzy, plecach, dekolcie często widoczne są rozszerzone pory, w których znajdują się zaskórniki. Niekiedy zwłaszcza w okresie dojrzewania pojawia się trądzik pospolity.

O zdrowej, ładnej cerze decyduje wiele czynników, między innymi stan czynnościowy gruczołów wydzielania wewnętrznego, układu nerwowego, przewodu pokarmowego. Ważne jest prawidłowe odżywianie się - dostarczanie organizmowi pokarmów bogatych w witaminy, sole mineralne, zdrowe kwasy tłuszczowe. Wiele osób dostrzega niekorzystny wpływ na wygląd skóry nadużywania ostrych przypraw, alkoholu i słodyczy. Z kolei częste przebywanie na świeżym powietrzu, codzienna gimnastyka oraz inne formy ruchy poprawiają jej kondycję.

Domowe sposoby pielęgnacji cery tłustej

  1. Skrupulatne przestrzeganie codziennej higieny całego ciała.
  2. Mycie twarzy przynajmniej trzy razy dziennie przegotowaną wodą z dodatkiem azulanu – spirytusowego wyciągu z kwiatów rumianku.
  3. Mycie twarzy płatkami owsianymi lub mydłem o działaniu dezynfekującym i wysuszającym trzy razy w tygodniu.
  4. Latem umiejętne dawkowanie kąpieli słonecznych.
  5. Stosowanie maseczek oczyszczających i odświeżających.

Maseczki oczyszczające

Nr 1. Skład maseczki: 3 łyżeczki kwiatu rumianku, po łyżce nasion lnu, ziela macierzanki, ziela nostrzyku, liści prawoślazu. Wszystkie zioła należy wymieszać, następnie dodać ciepłą wodę w takiej ilości, aby powstała gęsta papka. Maseczkę szybko nakłada się na twarz omijając okolice oczu i ust. Na papkę kładzie się płatki ligniny, które przykrywa się warstwą gazy i plastykową ceratą. Po upływie pół godziny maseczkę można zdjąć, a twarz umyć ciepłym naparem z kwiatu rumianku lub z kwiatu dzikiej róży.

Nr 2. Skład maseczki: 3 łyżki stołowe kwiatu rumianku, po 2 łyżki liści rozmarynu, kwiatu lipy, nasienia lnu.Przyrządzać i stosować jak w przypadku maseczki nr 1.

Nr 3. Skład maseczki: 2 łyżeczki mleka w proszku, niewielka ilość słabej esencji z herbaty. Składniki wymieszać ze sobą. Papkę nakłada się na twarz omijając okolice oczu i ust. Maseczkę zmywa się po 30 minutach.

Maseczka odżywczo-witaminowa

Skład maseczki: sok z ogórka wężowego, łyżeczka drożdży piekarskich. Sok z ogórka uciera się z drożdżami, po czym nakłada cienką warstwę powstałej papki na twarz. Po upływie pół godziny maseczkę zmywa się przegotowana wodą.

Płyny ściągające

Nr 1. Skład: Po łyżce stołowej kwiatu rumianku, liści mięty, łyżeczka kwiatu arniki, szklanka spirytusu 60%. Zioła zalewa się alkoholem i pozostawia w szklanym naczyniu szczelnie zamkniętym. Po tygodniu płyn przesącza się przez warstwę waty i rozpostartej na sitku gazy. Płyn ściągający stosuje się rano i wieczorem.

Nr 2 Skład: Po łyżeczce kwiatu rumianku, liści mięty, ziela macierzanki, ziela bratka, 2 szklanki wody, niewielka ilość kwasu salicylowego i kwasu bornego, łyżeczka esencji z herbaty, szklanka spirytusu. Zioła zalewa się wodą i gotuje przez 10 minut. Odwar należy przecedzić, następnie dodać pozostałe składniki. Płyn pozostawia się w słoiku szczelnie zamkniętym również na około 7 dni, po czym przesącza przez watę i stosuje dwa razy dziennie.

Nr 3. Skład: wyciśnięty sok z cytryny, sok z 5 łyżek owoców poziomek, pół szklanki wódki. Soki z owoców miesza się z alkoholem. Płyn stosuje się do przecierania twarzy rano i wieczorem.

Źródło: www.zdrowienacodzien.pl/a-80-domowe-sposoby-pielegnacji-cery-tlustej/

Przeczytaj też
Domowe i profesjonalne sposoby wybielania zębów
 
Rodzaje niechirurgicznego liftingu - kosmetyki, nici, lifting wolumeryczny
 
Domowe sposoby pielęgnacji cery suchej
 
Newsletter
Zapisz się do bezpłatnego newslettera
Polityka prywatności    |    Regulamin    |    Kontakt    |    Reklama    |    Pozostałe nasze serwisy
Serwis Zdrowie Na Codzień ma charakter edukacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelki starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia i postępowania w przypadku chorób należy do lekarza. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
© Copyright 2014 ZdrowieNaCodzien.pl