Zdrowie na co dzień
            
Czerniak - objawy, epidemiologia i czynniki ryzyka
Czerniak wywodzi się z melanocytów i jest najgroźniejszą formą raka skóry. Nowotwór szybko rozprzestrzenia się, ma tendencję do wczesnych przerzutów.

Epidemiologia

Czerniak stanowi około 2% wszystkich nowotworów. Wywodzi się z tkanki barwnikotwórczej. Jest nowotworem złośliwym nie tylko skóry, ale także błon śluzowych jamy ustnej, jelit, odbytnicy, narządów płciowych oraz gałek ocznych. Powstaje de novo lub rozwija się na podłożu zmian przedczerniakowych, czyli dysplastycznych znamion wrodzonych, nabytych znamion barwnikowych i plam soczewicowatych. Liczba zachorowań na czerniaka skóry co roku zwiększa się o około 10%. Wzrasta zarówno zachorowalność jak i umieralność z powodu tego nowotworu.

Etiologia i czynniki ryzyka

Czerniak skóry częściej występuje u kobiet. U pań zazwyczaj zlokalizowany jest na kończynach, natomiast u mężczyzn przeważnie pojawia się na tułowiu. Szczyt zapadalności przypada na wiek średni. Do końca nie są poznane przyczyny powstawania raka skóry, jednak wyróżnia się kilka czynników ryzyka:

 • jasna karnacja skóry, jasne lub rude włosy, niebieskie oczy - cechy obecne w fenotypie nordyckim,
 • skłonność do oparzeń słonecznych,
 • oparzenia słoneczne w dzieciństwie lub w młodym wieku,
 • zespół znamion dysplastycznych,
 • zmieniające się znamiona i plamy barwnikowe skóry,
 • występowania czerniaka w przeszłości,
 • zachorowania na czerniaka w rodzinie.

Objawy

Czerniak skóry występuje pod postacią guza o różnym zabarwieniu - od ciemnowiśniowego do czarnego, znane są także czerniaki w kolorze brązowym lub zupełnie pozbawione barwnika. Charakteryzuje się nieregularnym kształtem z nierównymi brzegami. Przeważnie posiada nierównomierny rozkład barwnika oraz niejednorodną grubość. W zaawansowanym stadium może rozwinąć się dodatkowe owrzodzenie oraz rozsiew skórny i wznowy miejscowe.

Czerniak skóry ma tendencję do wczesnych przerzutów. Rozprzestrzenia się drogą naczyń krwionośnych i chłonnych. Przerzuty mogą występować w grupie regionalnych lub pozaregionalnych węzłów chłonnych i narządów odległych. Często atakuje wątrobę, płuca, kości i mózg.

Czynniki pogarszające rokowanie:

 • grubość guza pierwotnego bądź głębokość nacieku nowotworu,
 • owrzodzenie guza,
 • płeć męska,
 • umiejscowienie na tułowiu lub głowie,
 • obecność przerzutów w węzłach chłonnych oraz naciekanie torebki węzła.

W leczeniu raka skóry, zwłaszcza, gdy mamy do czynienia z czerniakiem bardzo ważną rolę odgrywa czas. Warto przyjrzeć się własnym znamionom i jeśli zauważymy coś podejrzanego lub gdy któreś ze znamion jest średnicy większej niż sześć milimetrów udać się do dermatologa lub onkologa. Naszą czujność powinny zwiększyć znamiona skórne, które pojaśniał, pociemniał lub przybrały wielobarwną postać. Także znamiona szybo powiększające się wymagają niezwłocznej konsultacji z lekarzem specjalistą - chirurgiem onkologiem lub dermatologiem.

Czerniaka skóry nie wykrywają badania krwi. Dermatolog może postawić wstępną diagnozę przy pomocy dermatoskopu, urządzenia, które w znacznym powiększeniu pozwala obejrzeć znamię. Jednak dopiero wynik badania histopatologicznego potwierdza rozpoznanie. Aby móc jednoznacznie stwierdzić, czy znamię jest czerniakiem, konieczne jest usunięcie znamienia z zapasem zdrowej skóry i poddanie wycinka do oceny patomorfologa.

Źródło: www.zdrowienacodzien.pl/a-87-czerniak---objawy-epidemiologia-i-czynniki-ryzyka/

 
Newsletter
Zapisz się do bezpłatnego newslettera
Polityka prywatności    |    Regulamin    |    Kontakt    |    Reklama    |    Pozostałe nasze serwisy
Serwis Zdrowie Na Codzień ma charakter edukacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelki starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia i postępowania w przypadku chorób należy do lekarza. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
© Copyright 2014 ZdrowieNaCodzien.pl