Zdrowie na co dzień
            
Ząbkowanie - objawy, przebieg, łagodzenie bólu
Ząbkowanie u niemowląt może przebiegać szybko i bezboleśnie, co niestety rzadko się zdarza. Jednak w większości przypadków jest ono bolesne i męczące. Jakie są jego objawy i przebieg? Jak złagodzić ból?

Pierwszym charakterystycznym i dość niewinnym objawem ząbkowania jest wkładanie rączek do buzi. Z czasem jednak wyrzynanie się zębów sprawiać będzie coraz większy ból. Warto więc zapoznać się ze sposobami jego łagodzenia, gdyż proces ząbkowania trwa kilka miesięcy.

Już w szóstym tygodniu życia płodowego zaczynają się formować zawiązki zębów, które stopniowa zaczyna pokrywać szkliwo. Przychodzący na świat noworodek na już wykształcone wszystkie zęby mleczne, które nie są jeszcze widoczne. Gdy szkliwo pokryje całą koronę zęba i osiągnie odpowiednia grubość, zaczyna się kształtować i rosnąć korzeń zęba, który wypycha koronę z dziąseł. Że cos się dzieje zauważymy dopiero w momencie, gdy ząb przebije się przez dziąsło.

 

Swędzenie i ból dziąseł

Swędzenie dziąseł sprawia, że dziecko wkłada raczki do buzi i obficie się ślini. Jeśli dziecko staje się marudne i płaczliwe, nie chce ssać i a nawet zaczyna gorączkować, możemy mieć pewność, że dziąsła zaczęły boleć i wkrótce zobaczymy pierwszy ząbek.

 

Ząbkowanie przy karmieniu piersią

Kobiety karmiące piersią nie powinny się obawiać pierwszych ząbków u dziecka. Gdy dziecko dobrze chwyci pierś – nie za samą brodawkę, ale także za część jej otoczki, nie ma możliwości ugryzienia. Jeśli karmienie okaże się bolesne, należy przerwać, wsuwając delikatnie palec do ust dziecka, żeby po chwili przystawić je do piersi jeszcze raz.

Według statystyk pierwsze objawy ząbkowania pojawiają się u zdrowego niemowlęcia między trzecim a czwartym miesiącem życia, natomiast pierwszy ząbek – w okolicy siódmego miesiąca. Zdarzają się jednak przypadku, gdy następuje to od dwóch do sześciu miesięcy później. Czas rozpoczęcia ząbkowania jest kwestią dziedziczną i może przebiegać podobnie, jak u któregoś z rodziców.

 

Jak złagodzić ból podczas ząbkowania?

Możliwość pomocy ząbkującemu dziecku zależna jest od tego, jak proces ząbkowania przebiega i jakie towarzyszą mu kłopoty.

  • Ciągłe i obfite ślinienie

Należy zakładać dziecku na dzień śliniaczek, by uniknąć częstego przebierania. Skórę przy ustach trzeba osuszać, by nie powstały piekące podrażnienia. Zaczerwienienia powinno się smarować natłuszczającym kremem dla niemowląt. Ponadto, ślinienie odwadnia organizm. Trzeba więc częściej przystawiać dziecko do piersi lub dawać mu do picia przegotowaną wodę.

  • Wkładanie przedmiotów do buzi

Trzeba przygotować zapas gryzaków wypełnionych wodą i dawać dziecku do gryzienia. Można je także schłodzić w lodówce (ale nie wolno wkładać do zamrażalnika, gdyż to spowodować może odmrożenia). Dziecku można dać także obraną marchewkę, tylko trzeba pilnować, żeby się nie zakrztusiło. Warto też masować dziąsła gumową szczoteczką dostępną w aptece.

  • Niechęć do ssania

Gdy z powodu ząbkowania dziecko nie chce ssać, należy przed karmieniem posmarować mu dziąsła cienką warstwą żelu przeciwbólowego, który można kupić w aptece. Gdy nie to pomoże, można spróbować karmić dziecko łyżeczką. Pomocny może okazać się także lek przeciwbólowy dla dzieci.

  • Podwyższona temperatura

Jeśli temperatura nie przekracza 38°C, nie ma powodu do obaw. Gdy ząb się przebije, temperatura powinna wrócić do normy. Gdy się tak jednak nie stanie, konieczna będzie konsultacja z lekarzem.

  • Wymioty i luźne stolce

Jeśli dziecko wygląda na chore, wymiotuje, wypróżnia się znacznie częściej niż dotychczas, w stolcach widzimy śluz lub krew, trzeba natychmiast skonsultować się z lekarzem.

  • Ból dziąseł i problemy ze snem

Jeżeli dziecko odczuwa ból dziąseł i nie może z tego powodu spać, należy podawać przed snem lek przeciwbólowy dla niemowląt we właściwej dawce.

 

Pielęgnacja pierwszych zębów

Gdy pojawi się pierwszy ząbek, należy myć go codziennie rano i wieczorem przy pomocy specjalnej szczoteczki dla niemowląt z silikonowymi lub gumowymi wypustkami zastępującymi włosie lub też szczoteczki nakładanej na palec. Można używać także zmoczonej w przegotowanej wodzie gazy.

Ważne jest, aby na tym etapie nie używać żadnej pasty do zębów, gdyż tak małe dziecko jeszcze nie będzie potrafiło jej wypluć. Warto też skonsultować się z lekarzem pediatrą, by ocenił i zdecydował, czy konieczne będzie podawanie dziecku fluoru w kropelkach i ustalił dawkę.

 

Źródło informacji: radosnezabkowanie.pl

Źródło: www.zdrowienacodzien.pl/a-92-zabkowanie---objawy-przebieg-lagodzenie-bolu/

 
Newsletter
Zapisz się do bezpłatnego newslettera
Polityka prywatności    |    Regulamin    |    Kontakt    |    Reklama    |    Pozostałe nasze serwisy
Serwis Zdrowie Na Codzień ma charakter edukacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelki starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia i postępowania w przypadku chorób należy do lekarza. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
© Copyright 2014 ZdrowieNaCodzien.pl