Zdrowie na co dzień
            
Ból nóg - przyczyny
Dolegliwości bólowe kończyn dolnych to jedne z najczęstszych przyczyn zgłaszania się pacjentów do lekarza. Bóle dotyczą różnych części kończyn, zwykle chorzy skarżą się na bolesność łydek oraz stóp. Przyczyn bólów kończyn jest bardzo wiele ? od urazów, poprzez zmiany zwyrodnieniowe, na chorobach kręgosłupa kończąc. Często samemu bólowi towarzyszą różne objawy dodatkowe ? skurcze nóg, mrowienie, uczucie ciężkości nóg.

  1. Bóle nóg w przebiegu żylaków kończyn dolnych

Żylaki kończyn dolnych, jako jeden z objawów przewlekłej niewydolności żylnej, są bardzo częstą przyczyną bólów nóg, skurczów łydek, ciężkości nóg. Dolegliwości wynikają z niewydolności układu żylnego – krew zaczyna cofać się i w najniższych partiach kończyn pojawia się zastój krwi oraz przesiękanie płynu z naczyń, co objawia się obrzękami. Zaburzenia krążenia żylnego w obrębie kończyn dolnych są właśnie przyczyną dolegliwości bólowych. Charakterystycznymi cechami niewydolności żylnej są bóle pod koniec dnia, uczucie ciężkich nóg, skurcze mięśni łydek. W części przypadków nieleczonej niewydolności żylnej może dochodzić do zakrzepicy żył głębokich oraz do powstawania owrzodzeń żylnych. Leczenie polega między innymi na spaniu z nogami ułożonymi powyżej poziomu klatki piersiowej, a także na noszeniu specjalnych pończoch uciskowych, które wspomagają krążenie żylne.

 

  1. Bóle nóg w chorobach zwyrodnieniowych

Ponieważ na nogach spoczywa cały ciężar ciała, stawy kończyn dolnych są przez cały czas narażone na mikrourazy i przeciążenia. Najczęściej zwyrodnienia dotyczą stawów kolanowych oraz skokowych. Pojawiają się bóle nóg w czasie wykonywania ruchów, w skrajnych przypadkach także w spoczynku oraz stopniowe ograniczenie ruchu w stawie. Dolegliwości bólowe kończyn dolnych mogą także występować w przypadku zajęcia kręgosłupa przez zmiany zwyrodnieniowe – dotyczy to zwykle odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa. Ból lędźwi promieniuje wtedy do kończyn dolnych, nieraz uniemożliwiając chodzenie. W terapii stosuje się leczenie przeciwbólowe oraz rehabilitację rcuchową.

 

  1. Bóle nóg w przebiegu miażdżycy

Miażdżyca jest chorobą tętnic, która polega na stopniowym odkładaniu się w ścianie naczynia lipidów, co wywołuje przewlekły stan zapalny oraz zwężenie światła tętnicy, co upośledza przepływ krwi. Powoli rozwija się niedokrwienie kończyny, co wywołuje silne dolegliwości bólowe wraz z zaburzeniami czucia oraz bolesnymi skurczami mięśni. Charakterystycznym objawem miażdżycy tętnic kończyn dolnych jest tak zwane chromanie przestankowe – a więc ból nogi pojawiający się po przejściu jakiegoś dystansu i ustępujący po odpoczynku. W przypadku zakrzepu powstającego na blaszce miażdżycowej może także dojść do ostrego niedokrwienia kończyny, które – nie leczone – może doprowadzić do martwicy i zagrożenia amputacją. Miażdżyca przez wiele lat przebiega bezobjawowo. Zajmuje także inne tętnice – w przypadku zajęcia tętnic wieńcowych może doprowadzić do zawału mięśnia sercowego.

 

  1. Bóle nóg w cukrzycy

Cukrzyca jest przewlekłą chorobą metaboliczną, w której dochodzi do nieprawidłowego wykorzystania przez organizm glukozy – podstawowego materiału energetycznego. W wyniku zaburzeń metabolizmu glukozy powstaje hiperglikemia – stale podwyższony poziom glukozy we krwi. Hiperglikemia ma szkodliwe działanie na organizm – powoduje uszkodzenie naczyń oraz nerwów, a co za tym idzie uszkodzenie narządów – głównie nerek, serca oraz oczu. Uszkodzenie naczyń oraz nerwów kończyn powoduje do występowanie dolegliwości bólowych oraz zaburzeń czucia. Bóle nóg w przebiegu cukrzycy świadczą o znacznym zaawansowaniu choroby oraz o jej długim trwaniu.

 

  1. Inne przyczyny bólów nóg

Dolegliwości bólowe kończyn mogą być oczywiście wynikiem urazu – skręcenia, zwichnięcia lub złamania. Mogą występować w przebiegu chorób reumatologicznych – zwykle reumatoidalnego zapalenia stawów lub dny moczanowej, a także w przebiegu zaawansowanej niewydolności serca (wskutek zalegania krwi w naczyniach żylnych kończyn). U młodszych pacjentów przyczyną bólów nóg może być nowotwór kości (zwykle kostniakomięsak kości udowej lub piszczelowej). Przedłużające się bóle kończyn, zwłaszcza u młodych chorych powinny więc skłonić lekarza prowadzącego do przeprowadzenia przynajmniej podstawowej diagnostyki. Również choroby neurologiczne mogą powodować ból nóg – występuje on w uszkodzeniach kręgosłupa, towarzyszy mu wtedy zwykle różnego stopnia niedowład lub porażenie. Silne bóle nóg, zwłaszcza jednostronne, pojawiają się w przebiegu rwy kulszowej. Przyczyny bólów nóg powinny być zawsze brane pod uwagę, zwłaszcza w przypadku młodych chorych lub u osób, które bóle kończyn mają także w nocy.

 

Więcej na temat bólu nóg znajdziesz na: http://wylecz.to/pl/choroby/uklad-kostno-stawowy/bol-nog.html

Źródło: www.zdrowienacodzien.pl/a-93-bol-nog---przyczyny/

 
Newsletter
Zapisz się do bezpłatnego newslettera
Polityka prywatności    |    Regulamin    |    Kontakt    |    Reklama    |    Pozostałe nasze serwisy
Serwis Zdrowie Na Codzień ma charakter edukacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelki starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia i postępowania w przypadku chorób należy do lekarza. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
© Copyright 2014 ZdrowieNaCodzien.pl