Zdrowie na co dzień
            
Dzieciństwo bez próchnicy
Kategorie: Mama i dziecko
Zdrowy, piękny uśmiech dziecka to marzenie każdego rodzica. Niestety w Polsce panuje przeświadczenie o nieuchronności wystąpienia ubytków spowodowanych próchnicą zębów. Dbałość o zęby mleczne pozwala zatrzymać rozwój choroby.

Próchnica jest najczęściej występujacą choroba przewlekłą na świecie, dotyka aż 80 proc. populacji. Bieżący program profilaktyki próchnicy zębów obejmuje najmłodsze dzieci od zera do pięciu lat. Dotychczas podobne programy skierowane były do dzieci w wieku szkolnym. Pod nadzorem pielęgniarek lub higienistek prowadzono zajęcia szczotkowania zębów preparatami fluorkowymi sześć razy, co sześć tygodni w każdym roku szkolnym. Uczniowie mogli zdobyć umiejętności właściwego szczotkowania zębów i dbałości o higienę osobistą. Niestety nauka często okazywała się nieskuteczna z powodu zbyt późnego czasu wprowadzenia.

Już trzylatki miewają problemy z próchnicą. Według statystyk w 2009r. u 57,2% trzylatków stwierdzono próchnicę, natomiast u sześciolatków choroba występowała u 85%, w średnia liczba zębów z próchnicą u każdego dziecka w tej grupie wiekowej wynosiła 5,06. Według przeprowadzonych ankiet problem zdrowotny dzieci nie wynikał jedynie z braku stomatologicznych działań prozdrowotnych, ale także z niskiej świadomości prozdrowotnej rodziców. Materiały edukacyjne dostępne miedzy innymi na stronie www.zebymalegodziecka.pl opracowane pod nadzorem Rady Programowej projektu złożonego ze specjalistów w dziedzinie stomatologii dziecięcej, epidemiologii, socjologii i marketingu są przeznaczone dla rodziców, nauczycieli, lekarzy pediatrów, pielęgniarek, położnych oraz oczywiście dzieci.

Najważniejsze przyczyny próchnicy zębów

Próchnica jest wynikiem współistnienia czterech czynników: bakterii, węglowodanów, higieny i podatności tkanek zębów. Wystarczy zadziałać na któryś z nich, aby nie dopuścić do rozwoju próchnicy.

  1. Pod pojęciem "prawidłowa higiena" znajduje się właściwa dla wieku dziecka częstość szczotkowania zębów, odpowiednia technika ich mycia oraz wybór przeznaczonych dla dzieci i niemowląt preparatów pielęgnacyjnych.
  2. Kolejną ważną przyczyną próchnicy są węglowodany. Eliminacja cukrów prostych i dwucukrów w diecie pozwala zapewnić dziecku nie tylko zdrowe zęby, ale sprzyja nabywaniu właściwych nawyków żywieniowych. Ograniczenie słodyczy, niepodjadanie między posiłkami sprzyja również profilaktyce nadwagi i otyłości u najmłodszych.
  3. Właściwa profilaktyka fluorkowa pozwala wzmocnić strukturę szkliwa.
  4. Chociaż nie można wyeliminować obecności bakterii zamieszkujących jamę ustną, to można zmniejszyć ich liczebność poprzez higienę jamy ustnej i ograniczenie im pożywienia - węglowodanów.

Zęby mleczne są słabiej zmineralizowane niż zęby stałe, przez co próchnica u małych dzieci postępuje dużo szybciej. Nieleczona wpływa na ogólny stan zdrowia organizmu, jest ogniskiem zakażenia, które może wywoływać lub zaostrzyć objawy chorób ogólnoustrojowych. Prowadzi do ropnych powikłań, bólu, konieczności przyjmowania przez dziecko antybiotyków, przedwczesnego usuwania zębów, zmniejszenia funkcji żucia i problemów ze zgryzem. Braki zębowe na pozostaję bez wpływu na złe samopoczucie, niższa samoocenę, kłopoty z akceptacją w społeczeństwie i ze znalezieniem zatrudnienia.

Próchnicy zębów można uniknąć, nie narażając dziecka na konsekwencje - ból, cierpienie, brak możliwości żucia. Dbałość o zęby mleczne uczy właściwych nawyków na całe życie. Pokutujący w społeczeństwie pogląd, że zęby mleczne i tak wypadną, usypia czujność rodziców i stwarza warunki do dalszego rozwoju epidemii próchnicy w Polsce. Niestety opieka w zakresie ubezpieczenia społecznego jest niewystarczająca, przez co ponad milion dzieci pozostaje bez opieki stomatologicznej.

Pielęgnacja zębów mlecznych

  • Około pierwszego roku życia należy wprowadzić delikatne szczotkowanie zębów. W tym czasie wyżynają się zęby boczne, które posiadają bruzdy i guzki. Takie zęby można dokładnie wyczyścić jedynie szczoteczką. Przed pojawieniem się pierwszego ząbka warto po każdym posiłku przecierać dziąsła zwilżonym przegotowaną wodą gazikiem. Szczotkować zęby dziecku należy dwa razy dziennie lub raz dziennie po ostatnim wieczornym posiłku. Powinno się nadal kontynuować przecieranie gazikiem zębów dziecka po pozostałych posiłkach.
  • Słodycze lepiej spożywać po posiłku, przed szczotkowaniem zębów, a nie jako przekąski przed posiłkiem. Nie uspokajać i nagradzać dziecka łakociami, nie podawać zbyt często słodzonych napojów.
  • Od momentu, kiedy pojawi się pierwszy ząbek, dzieci powinny być badane przez stomatologa co 3-4 miesiące.
  • Po ukończeniu 6 lat można zacząć stosować pastę do zębów dla dorosłych z większą zawartością fluoru, w celu zapewnienia skuteczniejszej ochrony przed chorobą.

Źródło: www.zdrowienacodzien.pl/a-97-dziecinstwo-bez-prochnicy/

 
Newsletter
Zapisz się do bezpłatnego newslettera
Polityka prywatności    |    Regulamin    |    Kontakt    |    Reklama    |    Pozostałe nasze serwisy
Serwis Zdrowie Na Codzień ma charakter edukacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelki starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia i postępowania w przypadku chorób należy do lekarza. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
© Copyright 2014 ZdrowieNaCodzien.pl