Ból nóg – przyczyny

0
78

Dolegliwości bólowe kończyn dolnych to jedne z najczęstszych przyczyn zgłaszania się pacjentów do lekarza. Bóle nóg dotyczą różnych części kończyn, zwykle chorzy skarżą się na bolesność łydek oraz stóp. Przyczyn bólów kończyn jest bardzo wiele? od urazów, poprzez zmiany zwyrodnieniowe, na chorobach kręgosłupa kończąc. Często samemu bólowi towarzyszą różne objawy dodatkowe ? skurcze nóg, mrowienie, uczucie ciężkości nóg.

Bóle nóg w przebiegu żylaków kończyn dolnych

Żylaki kończyn dolnych, jako jeden z objawów przewlekłej niewydolności żylnej, są bardzo częstą przyczyną bólów nóg, skurczów łydek, ciężkości nóg. Dolegliwości wynikają z niewydolności układu żylnego – krew zaczyna cofać się i w najniższych partiach kończyn pojawia się zastój krwi oraz przesiękanie płynu z naczyń, co objawia się obrzękami. Zaburzenia krążenia żylnego w obrębie kończyn dolnych są właśnie przyczyną dolegliwości bólowych. Charakterystycznymi cechami niewydolności żylnej są bóle pod koniec dnia, uczucie ciężkich nóg, skurcze mięśni łydek. W części przypadków nieleczonej niewydolności żylnej może dochodzić do zakrzepicy żył głębokich oraz do powstawania owrzodzeń żylnych. Leczenie polega między innymi na spaniu z nogami ułożonymi powyżej poziomu klatki piersiowej, a także na noszeniu specjalnych pończoch uciskowych, które wspomagają krążenie żylne.

Bóle nóg w chorobach zwyrodnieniowych

Ponieważ na nogach spoczywa cały ciężar ciała, stawy kończyn dolnych są przez cały czas narażone na mikrourazy i przeciążenia. Najczęściej zwyrodnienia dotyczą stawów kolanowych oraz skokowych. Pojawiają się bóle nóg w czasie wykonywania ruchów, w skrajnych przypadkach także w spoczynku oraz stopniowe ograniczenie ruchu w stawie. Dolegliwości bólowe kończyn dolnych mogą także występować w przypadku zajęcia kręgosłupa przez zmiany zwyrodnieniowe – dotyczy to zwykle odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa. Ból lędźwi promieniuje wtedy do kończyn dolnych, nieraz uniemożliwiając chodzenie. W terapii stosuje się leczenie przeciwbólowe oraz rehabilitację rcuchową.

Bóle nóg w przebiegu miażdżycy

Miażdżyca jest chorobą tętnic, która polega na stopniowym odkładaniu się w ścianie naczynia lipidów, co wywołuje przewlekły stan zapalny oraz zwężenie światła tętnicy, co upośledza przepływ krwi. Powoli rozwija się niedokrwienie kończyny, co wywołuje silne dolegliwości bólowe wraz z zaburzeniami czucia oraz bolesnymi skurczami mięśni. Charakterystycznym objawem miażdżycy tętnic kończyn dolnych jest tak zwane chromanie przestankowe – a więc ból nogi pojawiający się po przejściu jakiegoś dystansu i ustępujący po odpoczynku. W przypadku zakrzepu powstającego na blaszce miażdżycowej może także dojść do ostrego niedokrwienia kończyny, które – nie leczone – może doprowadzić do martwicy i zagrożenia amputacją. Miażdżyca przez wiele lat przebiega bezobjawowo. Zajmuje także inne tętnice – w przypadku zajęcia tętnic wieńcowych może doprowadzić do zawału mięśnia sercowego.

Bóle nóg w cukrzycy

Cukrzyca jest przewlekłą chorobą metaboliczną, w której dochodzi do nieprawidłowego wykorzystania przez organizm glukozy – podstawowego materiału energetycznego. W wyniku zaburzeń metabolizmu glukozy powstaje hiperglikemia – stale podwyższony poziom glukozy we krwi. Hiperglikemia ma szkodliwe działanie na organizm – powoduje uszkodzenie naczyń oraz nerwów, a co za tym idzie uszkodzenie narządów – głównie nerek, serca oraz oczu. Uszkodzenie naczyń oraz nerwów kończyn powoduje do występowanie dolegliwości bólowych oraz zaburzeń czucia. Bóle nóg w przebiegu cukrzycy świadczą o znacznym zaawansowaniu choroby oraz o jej długim trwaniu.

Inne przyczyny bólów nóg

Dolegliwości bólowe kończyn mogą być oczywiście wynikiem urazu – skręcenia, zwichnięcia lub złamania. Mogą występować w przebiegu chorób reumatologicznych – zwykle reumatoidalnego zapalenia stawów lub dny moczanowej, a także w przebiegu zaawansowanej niewydolności serca (wskutek zalegania krwi w naczyniach żylnych kończyn). U młodszych pacjentów przyczyną bólów nóg może być nowotwór kości (zwykle kostniakomięsak kości udowej lub piszczelowej). Przedłużające się bóle kończyn, zwłaszcza u młodych chorych powinny więc skłonić lekarza prowadzącego do przeprowadzenia przynajmniej podstawowej diagnostyki. Również choroby neurologiczne mogą powodować ból nóg – występuje on w uszkodzeniach kręgosłupa, towarzyszy mu wtedy zwykle różnego stopnia niedowład lub porażenie. Silne bóle nóg, zwłaszcza jednostronne, pojawiają się w przebiegu rwy kulszowej. Przyczyny bólów nóg powinny być zawsze brane pod uwagę, zwłaszcza w przypadku młodych chorych lub u osób, które bóle kończyn mają także w nocy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here