Bratek czyli fiołek trójbarwny – zastosowanie

0
418

Napar z bratka ma właściwości oczyszczające i odtruwające organizm. Według medycyny ludowej posiada dobroczynnie działanie na urodę, a także zapewnia dobre samopoczucie.

Wygląd

Fiołek trójbarwny (Viola tricolor) zwany także bratkiem dzikim, macoszkiem oraz sierotkiem to drobna, jednoroczna bądź dwuletnia roślina. Osiąga wysokość od 10 do 20 cm. Kwiaty rośliny przypominają z wyglądu bratki polne, są jednak od nich mniejsze, a ich barwa nie jest tak intensywna. Najbardziej charakterystycznym i rozpoznawalnym elementem bratka jest kwiat o specyficznym ułożeniu płatków korony. Żółto-biało-fioletowe kwiaty umieszczone są na leżącej lub podnoszącej się czterokanciastej łodydze, z której wyrastają liście o karbowanych brzegach.

Występowanie

Fiołek trójbarwny występuje w Europie, Północnej Afryce oraz na umiarkowanych obszarach Azji. Został także naturalizowany na obszarach obydwu Ameryk. Rośnie pospolicie jako chwast przeważnie na polach, ugorach i przydrożach. Preferuje suche, piaszczyste gleby, spotykany jest głównie nad morzem. Czasem można go znaleźć na brzegach lasów bądź na łąkach. Fiołek trójbarwny jest chętnie uprawiany w ogrodach.

Uprawa

Surowcem zielarskim jest ziele (Herba Violae tricoloris). Fiołek trójbarwny kwitnie od maja do października. Zbioru ziela dokonuje się dwukrotnie w ciągu lata. Po raz pierwszy zbiera się w maju i czercu, natomiast drugi raz jesienią. Ścina się jedynie kwitnące, ulistnione pędy. Nie zbiera się leżących części roślin. Surowiec suszy się w zacienionym, przewiewnym miejscu przy słonecznej pogodzie. W dni deszczowe lepiej szybko dosuszać w miejscach ogrzewanych, ponieważ łatwo pleśnieje. Fiołek trójbarwny już ususzony i oczyszczony z pożółkłych części powinien zostać odsiany. Po odrzuceniu nasion surowiec przechowuje się w workach w miejscach suchych.

Skład

Ziele zawiera między innymi saponiny triterpenowe i związki antocyjanowe, głównie wiolaninę. Jest źródłem śluzu, flawonoidów, w tym rutozydu oraz fenolokwasów: kawowego, protokatechowego, gentozynowego i waniliowego.

Właściwości i zastosowanie

Fiołek  trójbarwny posiada liczne właściwości lecznicze. Ma działanie napotne i wykrztuśne. Polecany jest w chorobach górnych dróg oddechowych, takich jak nieżyt oskrzeli oraz w suchym kaszlu. Reguluje przemianę materii, zmniejsza łamliwość naczyń krwionośnych. Posiada słabe właściwości moczopędne. Stosuje się go w przewlekłych zapaleniach dróg moczowych, w tym w zapaleniu pęcherza moczowego, kamicy moczowej, uszkodzeniu nerek przez substancje toksyczne. Znajduje zastosowanie jako lek wspomagający leczenie takich chorób, jak nadciśnienie tętnicze, w chorobie gośćcowej, w chorobach siatkówki oka, w niewydolność serca przebiegającej z obrzękami i skąpomoczem. Fiołek trójbarwny nadal odgrywa ważna rolę w leczeniu trądziku młodzieńczego, wykwitów skórnych i wysypek uczuleniowych.

Postacie leku

Napar. Łyżkę ziela zalewa się 2 szklankami wrzątku, po czym gotuje przez 10 minut. Całość przecedza się i pije 2 – 3 razy dziennie po szklance płynu. Do naparu można dodać łyżkę miodu bądź ulubionego syropu.

Ziele fiołka można stosować nie tylko pojedynczo lecz także jako składnik złożonych mieszanek zielarskich. Najczęściej przygotowuje się z niego odwary lub herbatki. Z dodatkiem kwiatu bzu, lipy bądź rumianku posiada ledwie wyczuwalny nieprzyjemny, gorzki smak. Kiedy nawet taka forma jest nietolerowana, można stosować tabletki zawierające sproszkowany surowiec.

Przeciwwskazania

Napary z ziela bratka nie są polecane osobom z wielopłytkowością i zakrzepicą pourazową. Także osoby w podeszłym wieku w zaawansowanej miażdżycy nie powinny stosować przetworów z fiołka trójbarwnego. Należy dodać, że duże ilości tego surowca mają działanie przeczyszczające.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here