Czym zastąpić nabiał?

0
247

Nabiał jest w Polsce jednym z najpopularniejszych produktów żywieniowych. W każdym sklepie znajdziemy pełno wszelkiego rodzaju jogurtów, serów, mlek czy kefirów. Nabiał jest przede wszystkim dobrym źródłem wapnia. Jednak czy rzeczywiście prawdą jest, że aby mieć mocne i zdrowe kości oraz zęby koniecznie trzeba go spożywać?

Diety roślinne

Coraz popularniejsze są diety roślinne jak dieta wegetariańska czy wegańska, która całkowicie wyklucza wszystkie produkty pochodzenia zwierzęcego, a w tym właśnie nabiał. Tutaj pojawia się pytanie, czym zastąpić nabiał, żeby nasza dieta była dobrze zbilansowana i nie brakowało w niej wszystkich potrzebnych składników odżywczych. Obecnie w niemal każdym sklepie znajdziemy szeroki wybór napojów roślinnych. Są to produkty, które są dobrymi zamiennikami dla zwykłego mleka. Ich wybór jest naprawdę ogromny, możemy wybierać na przykład między napojem sojowym, ryżowym, kokosowym migdałowym albo owsianym. Istotną zaletą jest fakt, że takie napoje w prosty sposób możemy przygotować samodzielnie w domu, jeśli jednak mają być one zamiennikiem dla mleka krowiego, warto w tym wypadku postawić na te gotowe ze sklepu. A to z tego powodu, że najczęściej są one wzbogacone w wapń, witaminę D oraz B12. Składniki, które są problematyczne na diecie wegańskiej. Dlatego kupując mleko roślinne zwróćmy szczególną uwagę, czy jest ono fortyfikowane w te składniki.

Alternatywa dla jogurtów

Natomiast czym zastąpić nabiał taki jak jogurty czy twarogi? Tutaj też jest kilka opcji. W sklepach często możemy trafić na jogurty sojowe oraz kokosowe, które stanowią świetną alternatywę dla klasycznych jogurtów naturalnych. Większy kłopot może być z lubianym przez wielu ludzi twarożkiem, ale z pomocą przychodzi tofu. Jest to produkt z soi, z którego w prostu sposób przygotujemy domowy twarożek w wersji roślinnej. Wystarczy kostkę tofu (naturalnego lub wędzonego) ugnieść widelcem lub delikatnie zblendować, dodać odrobinę jogurtu roślinnego do uzyskania odpowiedniej konsystencji, a na koniec wszystko doprawić. Tutaj, poza standardowym użyciem pieprzu i soli, ważne jest skorzystanie z niezwykle ważnego składnika, który nada oczekiwanego posmaku. Chodzi o odrobinę soku z cytryny lub, co będzie jeszcze lepsze, wody z ogórków kiszonych. Dzięki temu dodatkowi „twarożek” z tofu będzie naprawdę przypominał ten normalny.
Jak widać, na pytanie czym zastąpić nabiał, można znaleźć łatwą odpowiedź. A ze względu na to, że nabiał jest dość kontrowersyjnym składnikiem i są badania, które pokazują jego negatywny wpływ na zdrowie człowieka, może rzeczywiście dobrze byłoby, jeżeli nie wyeliminować, to ograniczyć spożycie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here