Domowe i profesjonalne sposoby wybielania zębów

0
406

Wraz z wiekiem zębina zużywa się i ciemnieje pod wpływem osadu. Na szczęście są skuteczne sposoby na usunięcie przebarwień szkliwa. Wybielające pasty, paski, lakiery i żele to tylko niektóre środki na poprawę ich wyglądu.

Niestety większość z nas nie może pochwalić się idealną bielą zębów. Wynika to po prostu z barwy zębiny, a nie braku higieny. Uważa się, że im bardziej żółta zębina, tym jest twardsza. Jednak dodatkowe przebarwienia sprawiają, że wydaje się jeszcze ciemniejsza. Głównym czynnikiem sprawczym okazuje się palenie papierosów. Zęby w zależności od ich pierwotnej barwy żółkną lub szarzeją. Na ich wygląd ma wpływ także dieta. Picie w dużych ilościach herbaty czy kawy niesie ryzyko zmiany koloru szkliwa. Nie ma znaczenia jaki rodzaj herbaty się wybiera – podobnie działa czarna, zielona i czerwona odmiana. Dodatkowo wino, zwłaszcza czerwone jest wrogiem białego uśmiechu. Ponadto intensywnie kolorowe warzywa i owoce mogą powodować przebarwienia. Najsilniej działają jagody, porzeczki, wiśnie, a także papryki, buraki, marchew i pomidory. Aby uniknąć tego typu zmian kolorytu zębów, wystarczy dbać o higienę jamy ustnej.

Nieraz zdarzają się poważniejsze przebarwienia wewnętrzne, związane ze struktura szkliwa. Są wynikiem między innymi:

 • przyjmowania antybiotyków (tetracykliny) w czasie jego tworzenia, co może skutkować ostrym przebarwieniem czwartego stopnia, które wymaga założenia licówek lub koron,
 • Przyjmowania zbyt dużych dawek fluoru w dzieciństwie. Aktualnie wytyczne zalecają używania pasty (1000 ppmF) w ilości śladowej od wyrżnięcia pierwszego zęba do wieku 3 lat, a następnie w wieku 3-6 lat w ilości ziarna groszku. Niestety szacuje się, że zbyt dużą ilość pasty do zębów nakłada 80 proc. opiekunów dzieci do 2. roku życia i 75 proc. opiekunów dzieci w wieku 2-6 lat;
 • Urazów, czego wynikiem może być obumarcie nerwu i zszarzenie lub zbrązowienie zęba.

Tych przebarwień nie da się usunąć domowymi metodami i należy poradzić się specjalisty.

Technika mycia zębów

 1. Zęby powinno się szczotkować tzw. ruchem wymiatającym od dziąseł w kierunku korony zębów. Myjąc w ten sposób, co najmniej dwa razy dziennie, pozbywa się osadu.
 2. Higiena jamy ustnej to nie tylko szczotkowanie zębów, ale i także mycie policzków, dziąseł i języka.
 3. Nić dentystyczna pomaga wyczyścić miejsca, trudno dostępne włosiu szczoteczki. W zakamarkach często gromadzą się resztki jedzenia, a nieusunięte mogą prowadzić do próchnicy i kamienia nazębnego.
 4. Płyn do płukania jamy ustnej wypłucze pozostałe resztki jedzenia oraz wzmocni szkliwo.

Najprostszym sposobem na przywrócenie bieli zębów jest stosowanie preparatów do tego przeznaczonych, np. pasty wybielającej. Zawarte w niej specjalne enzymy i mikrogranulki podnoszą wskaźnik ścieralności – RDA. Więcej składników ścieralnych umożliwia dokładniejsze czyszczenie płytki nazębnej oraz pozbycie pozostałego na niej osadu. Aby nie uszkodzić szkliwa, bezpieczniej sięgać po pasty posiadające maksymalnie 200 RDA. Należy też pamiętać, że nie powinno się długotrwale myć zębów jedynie wybielającymi pastami. Może to uszkodzić powierzchnię zębów oraz zwiększyć wrażliwość dziąseł. Po silniejsze preparaty wybielające, można sięgać, dopiero wówczas gdy wszystkie zęby są wyleczone. Należy jednak pamiętać, że przeprowadzenie zabiegu wybielania zębów samodzielnie może zakończyć się wybieleniem przednich powierzchni zębów, a przestrzenie między zębami pozostaną ciemne, co da efekt ciemnych szpar między zębami. Całościowe i eleganckie wybielenie gwarantują doświadczeni lekarze stomatolodzy. Najczęściej kwalifikują oni pacjentów powyżej 16 roku życia do zabiegu w oparciu o badanie kliniczne obejmujące wnikliwą ocenę stanu zdrowia tkanek zmineralizowanych zębów oraz ocenę szczelności istniejących wypełnień. Dlatego zabieg wybielania musi być poprzedzony profesjonalną higienizacją, zabezpieczeniem ubytków próchnicowych oraz określeniem progu pobudliwości bólowej i żywotności zębów. Przed zabiegiem należy wykluczyć przeciwwskazania: alergię, ciążę, okres karmienia.

Decydując się na wybielanie w domowym zaciszu, w sprzedaży dostępne są między innymi :

 • plastikowe nakładki –szyny wypełnione żelem wybielającym. Wciska się je na zęby i zagryza. Najlepiej stosować je przez 5 dni po 20–30 minut;
 • Elastyczne, przezroczyste paski, nasączone wybielającym żelem, które przykleja się dokładnie do zębów w górnej i dolnej szczęce dwa razy dziennie i pozostawia na 30 minut;
 • Wybielacz w sztyfcie – po umyciu zębów końcówką sztyftu jak flamastrem trzeba „pomalować” dokładnie zęby. Najlepiej robić to na noc;
 • Dwufazowy żel – do opakowania dołączona jest protetyczna nakładka, którą zanurza się w żelu i codziennie nanosi się na poszczególne zęby na 10 minut. Pierwsze efekty wybielania można zauważyć już po tygodniu regularnego stosowania.

U stomatologa możemy wybielić zęby także kilkoma metodami:

 • Nakładki z żelem – podczas pierwszej wizyty lekarz robi wycisk szczęki, by przygotować dopasowane nakładki. Zabieramy je później do domu razem z dobranym dla nas żelem i według zaleceń lekarza ich używamy.
 • Naświetlanie – aby nie uszkodzić dziąseł, stomatolog zabezpiecza je żywicą w piance. Potem na każdy ząb nakłada substancję wybielającą i naświetla lampą polimeryzacyjną.
 • Wybielanie laserem – po nałożeniu na zęby substancji wybielającej naświetla się je promieniem lasera.
 • Wybielanie martwych zębów – te leczone kanałowo z czasem ciemnieją, ale je także można wybielić. Najpierw lekarz otwiera ząb i sprawdza, czy był starannie wyleczony i czy korzenie są odpowiednio uszczelnione. Aby uchronić nas przez bólem, do wnętrza zęba wprowadza uszczelniający preparat. Następnie wkłada środek wybielający i przykrywa go opatrunkiem. Po tygodniu przychodzimy na pierwszą kontrolę, potem na trzy kolejne. Gdy wszystko jest w porządku – ząb jest plombowany. Jeżeli trzeba go bardziej rozjaśnić, procedurę się powtarza. Ząb rozjaśnia się od środka aż po powierzchnię szkliwa

Bez względu na to, czy osoba decyduje się na profesjonalny zabieg , czy samemu będzie wykonywać wybielanie, powinna pamiętać o przestrzeganiu „białej diety”. Dieta ta oparta jest na nabiale (ser biały, kefir, jogurt, maślanka) ryżu, ziemniakach, czy makaronie. Zaleca się ją stosować przez minimum 48 godzin po wybielaniu. Wynika to z tego, iż żel wybielający zwiększa tymczasowo porowatość szkliwa (zęby zachowują się wówczas jak gąbka), co prowadzi do znacznej podatności zębów na czynniki barwiące i sprawia, że produkty takie jak czerwone buraki, soki, herbata, kawa czy czerwone wino barwią zęby, powodując efekt odwrotny od zamierzonego. Dlatego lepiej unikać kolorowych warzyw i owoców. Nie należy też palić papierosów, aby nie zepsuć efektów wybielania zębów tuż po zabiegu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here