Gyan mudra – mudra mądrości

0
855

Mudry to energetyczne układy dłoni i palców (nazywane także jogą dłoni) znane od tysięcy lat nie tylko w Indiach, ale i na całym świecie. Mudry stosuje się zarówno w celach terapeutycznych i leczniczych, ale także dla osiągnięcia harmonii ducha. Wprowadzenie do mudr to jednak temat na osobny artykuł. Tematem poniższego jest jedna z najbardziej znanych mudr ? gyan mudra nazywana mudrą mądrości, nauki i wiedzy.

Gyan mudra może być wykorzystywana zarówno w celach leczniczych, terapeutycznych, jak i w trakcie medytacji – zwłaszcza w medytacjach z jogi kundalini. Jest to bardzo silnie działająca mudra.

Działanie

Gyan mudra to „królowa mudr”, która wspiera skuteczność każdej innej mudry. Można ją wykonywać przed lub po innej mudrze. Można także wykonywać ją jedną dłonią, a drugą inną mudrę.

Mudra ta pomaga przy wielu dolegliwościach, w tym: bezsenności, nadmiernej senności, depresji, niepokoju, przygnębieniu, poczuciu złości, nadciśnieniu, zaparciach; poprawia koncentrację, pamięć, przynosi jasność umysłu. Regeneruje organizm i podwyższa potencjał energetyczny. Jest polecana dla osób, które mają intensywny wysiłek intelektualny i dużo się uczą.

Przygotowanie

Należy przez chwilę pocierać kciuki i place wskazujące obu dłoni i pozostawić złączone czubki tych palców, pozostałe palce pozostają wyprostowane. Następnie należy podnieść dłonie na wysokość serca i kręcić nimi przez chwilę. Na wydechu wyprostowane ręce należy wyciągać do przodu, a na wdechu z powrotem do serca. Następnie należy powtórzyć ruchy we wszystkich kierunkach, czyli do góry, do dołu i w tył.

Mudrę można wykonać także bez przygotowania, jednak takie przygotowanie daje na pewno lepsze efekty jej działania.

Sposób wykonania

Należy połączyć opuszki kciuków i palców wskazujących, pozostawiając pozostałe palce wyprostowane, ale nienapięte, oprzeć dłonie na udach, np. siedząc w siadzie skrzyżnym/lotosie/półlotosie (może to być także każda inna pozycja, np. siedzenie na krześle czy leżenie) i pogrążyć się w ciszy.

Jeśli chodzi o czas trzymania tej mudry, to nie jest określony; można trwać w tej mudrze tyle czasu, ile chcemy.

Oddech

Oddech powinien być długi, głęboki, rytmiczny i delikatny. Oddech powinien nas relaksować.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here