Jak wygląda odtrucie alkoholowe w ośrodku leczenia uzależnień?

Odtrucie alkoholowe to pierwszy krok w stronę trzeźwości. Aby go zrobić, warto skorzystać z oferty ośrodków leczenia uzależnień. To tam w przyjaznej i dyskretnej atmosferze można przerwać ciąg i uzyskać kompleksowe wsparcie w drodze do nowego życia bez alkoholu.

Czym jest detoks – odtrucie alkoholowe?

Terminy jak detoks alkoholowy lub odtrucie alkoholowe odnoszą się do procesu odtruwania organizmu z toksyn pochodzących z alkoholu. Dzięki temu można poprawić zarówno stan fizyczny, jak i psychiczny osoby uzależnionej.

Odtrucie alkoholowe polega głównie na odstawieniu alkoholu oraz na odpowiednim nawodnieniu organizmu i podawaniu preparatów uzupełniających niedobory witamin i elektrolitów.

Celem detoksu jest przerwanie ciągu alkoholowego, czyli ciągłego picia trwającego zwykle od kilku dni do kilku tygodni. Po odstawieniu alkoholu dochodzi wtedy do szeregu nieprzyjemnych objawów określanych jako zespół abstynencyjny.

Do objawów zespołu abstynencyjnego zaliczają się między innymi:

 • biegunka,
 • nudności i wymioty,
 • bóle głowy,
 • bóle mięśniowe,
 • odwodnienie organizmu,
 • rozdrażnienie,
 • agresja,
 • lęki,
 • omamy,
 • drżenie ciała,
 • padaczka poalkoholowa,
 • problemy ze snem.

Dlaczego odtrucie alkoholowe jest niezbędne do rozpoczęcia leczenia odwykowego?

Objawy zespołu abstynencyjnego może złagodzić kolejna dawka alkoholu, co oznacza powrót do ciągu picia. Żeby temu zapobiec, duże znaczenie ma profesjonalny detoks, który umożliwia przezwyciężenie skutków zespołu abstynencyjnego bez sięgania po kieliszek.

Wobec tego zgłoszenie się na detoks alkoholowy jest tak istotne, aby rozpocząć leczenie odwykowe. Wiele osób uzależnionych od alkoholu nie ma bowiem wystarczająco silnej woli, aby rzucić nałóg samodzielnie.

Warto jednocześnie pamiętać, że samo odtruwanie alkoholowe nie powoduje wyleczenia uzależnienia. Właśnie dlatego dla optymalnych efektów powinno być ono połączone z terapią.

Gdzie przeprowadza się detoks alkoholowy?

Odtrucie alkoholowe prowadzi się przede wszystkim w ośrodkach leczenia uzależnień, które gwarantują swoim pacjentom wsparcie w wyjściu z nałogów.

Osoby, które chciałyby odbyć odtrucie alkoholowe w Krakowie, również mają taką możliwość. Działające w tym mieście ośrodki oferują kompleksową pomoc dla uzależnionych oraz dla ich bliskich.

Na szczególną uwagę zasługują prywatne ośrodki leczenia uzależnień. Zapewniają one osobom z problemem alkoholowym łatwy dostęp do detoksu i terapii w komfortowych warunkach, z naciskiem na anonimowość i dyskrecję. Stałą pomoc gwarantują wtedy doświadczeni specjaliści – lekarze, pielęgniarki, terapeuci.

Można spotkać się również z ofertami detoksu alkoholowego w domu, jednak w tym przypadku istnieje większe ryzyko niepowodzenia. Osoba uzależniona może wtedy łatwiej sięgnąć po alkohol i ma ograniczone możliwości w skorzystaniu ze wsparcia specjalistów. W efekcie ryzyko powrotu do nałogu jest znacznie wyższe.

Jak wygląda odtrucie alkoholowe w prywatnych ośrodkach leczenia uzależnień?

Odtrucie alkoholowe prowadzone w prywatnych ośrodkach przebiega indywidualnie i pozwala przez to na uzyskanie najlepszych efektów.

Detoks alkoholowy oferowany przez prywatne ośrodki leczenia uzależnień obejmuje:

 • diagnostykę, w tym badania laboratoryjne i inne rodzaje badań prowadzonych w celu efektywniejszego dobrania i kontroli terapii;
 • nawadnianie, które pozwala na ustabilizowanie gospodarki wodno-elektrolitowej w organizmie i szybsze usunięcie z niego toksyn;
 • farmakoterapię pomagającą w zmniejszeniu nieprzyjemnych objawów, prowadzona z użyciem preparatów witaminowych i mineralnych;
 • stałe wsparcie lekarzy, pielęgniarek oraz psychologów, dzięki którym można szybko i skutecznie złagodzić objawy towarzyszące zespołowi abstynencyjnemu i rzucić nałóg;
 • noclegi i wyżywienie dla uczestników.

Najczęściej czas odtrucia poalkoholowego to kilka lub kilkanaście dni. Okres ten może wydłużyć się wtedy, gdy ciąg alkoholowy był bardzo długi i u osoby uzależnionej wystąpiły poważne objawy, na przykład padaczka poalkoholowa.

Po zakończonym detoksie przechodzi się do terapii, która umożliwia wyjście z nałogu. Terapia uzależnień prowadzona jest długoterminowo, początkowo w ośrodku, a następnie w formie regularnych spotkań z terapeutą.

Osobom zamierzającym udać się na odtrucie alkoholowe Kraków gwarantuje szybki dostęp do uznanych ośrodków. Dzięki temu można rozpocząć detoks praktycznie od ręki i uzyskać błyskawiczne wsparcie specjalistów w trudnych momentach w życiu, gdy zwłoka nie jest wskazana.

Dokładne informacje dotyczące oferty ośrodków prowadzących detoks w Krakowie można znaleźć już teraz online.

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *