Jaki jest przepis na zdrowie?

0
392

O długowieczności marzy niejeden człowiek. I wspomina dawne historyczne czasy kiedy to ludzie żyli po kilkaset lat. Lecz zbiegiem tysiącleci skracała się długość ich życia. W czasach obecnych jest ona wyższa od tej np. z przed pięciuset lat. Dziś średnia życia w różnych krajach kształtuje się rozmaicie. Jedno jest pewne, że najbardziej długowieczni są Japończycy. Wielu ludzi z całego świata pyta ich o przepis na zdrowie i na długowieczność. Są zdrowi i długowieczni może dlatego, że traktują oni swój organizm jak zminiaturyzowany obraz wszechświata.

Tajemnice długowieczności

Podobno jedną z tajemnic ich długowieczności jest umiejętne wykorzystywanie osiągnięć starej tradycyjnej medycyny, jak i najnowocześniejszych technik. Nie bez znaczenia jest również dieta, która sprzyja szczupłości i zdrowiu. Statystyczny Japończyk spożywa wiele potraw gotowanych na parze. Na stołach królują owoce morza, ryby i wodorosty. Wiele potraw jest w Japonii spożywanych na surowo, co zapewnia najwartościowsze pożywienie. Kolejną ważną dla nich rzeczą sprzyjającą zdrowi i długowieczności jest unikanie stresu i wszechobecny spokój. A jaki przepis na zdrowie i wydłużenie życia mają Polacy? Co według nas Polaków najbardziej przyczynia się do zdrowego, szczęśliwego i długiego życia? Badania naukowe wskazują na to, że średnia wieku w Polsce nieustannie się waha. Raz jest wyższa, a w ostatnich latach znowu zaczęła spadać. I obecnie wynosi 74 lata dla mężczyzn i 81 lat dla kobiet. Na zdrowie człowieka najbardziej mają wpływ uwarunkowanie genetyczne, a dopiero potem środowiskowe. Przy czym ich wpływ rozkłada się mniej więcej po połowie. Nikt nie zaprzeczy, że geny decydują o większym zagrożeniu zachorowalności na raka, gdy w rodzinie były takie przypadki. Albo o zapadnięciu na depresję, gdy ktoś z przodków na nią cierpiał. Przykładów takich jest wiele.

Styl życia a zdrowie

O zdrowiu decyduje również nasz styl życia. A przede wszystkim niespokojny i stresujący tryb życia. Gdzie wszystko wykonywane jest w pośpiechu, w pędzie, w stresie, w nerwach. Taki tryb życia prowadzi do zaburzeń nerwowych, depresji, wrzodów żołądka, chorób serca, nadciśnienia. Nie mniej ważne jest odżywianie. Zbilansowana dieta i stale godziny posiłków, to droga do zdrowia. Pod warunkiem, że posiłki nie są spożywane w pośpiechu. Gdyż te jedzone szybko są bardzo niezdrowe. Dla zdrowia ważna jest także właściwa waga ciała. Gdyż nadwaga, a tym bardziej otyłość prowadzi do wielu chorób, a czasem nawet zabija. Zmniejszenie używek, a najlepiej zaprzestanie korzystania z używek jest kolejnym krokiem do długowieczności.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here