Jakimi schorzeniami zajmują się lekarze kardiolodzy?

Choroby serca i układu krążeniowego dotykają dzisiaj wielu Polaków – nie tylko seniorów, ale też osób w młodszym wieku. Gdy pojawiają się takie problemy, należy udać się do odpowiedniego specjalisty – kardiologa. Co warto wiedzieć o profesji tego lekarza?

Kardiolog – kto to jest?

Lekarz określany jako kardiolog jest specjalistą w obszarze kardiologii. To specjalizacja medyczna, która skupia się na dolegliwościach dotykających serca i naczyń krwionośnych – tętnic, żył.

Kardiolog zajmuje się diagnozowaniem dolegliwości serca i układu krążeniowego, a także prowadzi ich leczenie. Może on też wykonywać diagnostykę, na przykład badania USG serca, a także może zajmować się prowadzeniem zabiegów kardiologicznych.

Jakimi chorobami zajmuje się kardiolog?

Kardiolog jest specjalistą, który zajmuje się różnymi rodzajami chorób, między innymi zaliczają się do nich:

 • zaburzenia ciśnienia krwi – nadciśnienie i niedociśnienie
 • choroba niedokrwienna serca
 • miażdżyca naczyń krwionośnych
 • zapalenia mięśnia sercowego
 • zaburzenia rytmu pracy serca
 • zawały serca
 • wady serca

Również diagnozuje on i leczy inne dolegliwości kardiologiczne swoich pacjentów. W przypadku dzieci i młodzieży wyróżnia się dodatkową specjalizację medyczną – kardiologię dziecięcą.

Wizyta u kardiologa – prywatnie czy na NFZ?

Kardiolodzy przyjmują swoich pacjentów zarówno prywatnie, jak i w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia.

Oczekiwanie na wizytę na NFZ u kardiologa może być jednak bardzo długie. Zdarza się, że w niektórych placówkach wizyty są rejestrowane nawet na rok do przodu. Wobec tego udanie się do specjalisty na NFZ w razie pojawienia się problemów z sercem może być utrudnione.

Z tego względu pacjenci często decydują się na skorzystanie z konsultacji prywatnych, nawet jeżeli opłacają oni składki na ubezpieczenie zdrowotne w NFZ. Czas oczekiwania na wizytę jest krótszy, a podczas wizyty często można dodatkowo skorzystać z profesjonalnej diagnostyki na miejscu. W efekcie leczenie można rozpocząć szybciej.

Gdy potrzebny jest kardiolog Oświęcim to również miasto, w którym działają gabinety prywatne lub można skorzystać z pomocy specjalisty na NFZ.

Kiedy powinno się pójść do kardiologa?

Najczęściej na wizytę u kardiologa kieruje lekarz rodzinny – podstawowej opieki zdrowotnej. Może on wtedy wystawić odpowiednie skierowanie dla pacjenta, które pozwala na skorzystanie z wizyty w ramach NFZ.

Konsultacja z kardiologiem jest wskazana w przypadku, gdy pojawiają się dolegliwości jak:

 • kołatania serca
 • duszności
 • bóle serca
 • dyskomfort w klatce piersiowej
 • zawroty głowy
 • zasłabnięcia

Wizyta u kardiologa będzie również niezbędna wtedy, gdy badania nie dały prawidłowych wyników, na przykład wykryto zbyt wysoki poziom cholesterolu czy też uzyskano nieodpowiednie wyniki badań EKG lub innych badań serca.

Dobry kardiolog – jak go wybrać?

Wiele osób, które chcą skorzystać z pomocy kardiologa, szuka dobrego specjalisty. Na co należy zwrócić uwagę przy jego wyborze?

Wybierając kardiologa, należy przede wszystkim skoncentrować się na ofertach polecanych lekarzy. Teraz można bardzo łatwo znaleźć je w internecie, korzystając z portali z opiniami. Można też zapytać o rekomendowanych lekarzy w rodzinie, wśród znajomych, na lokalnych forach internetowych.

Dużym atutem będzie również wyposażenie gabinetu w nowoczesne zaplecze do przeprowadzenia diagnostyki serca i układu krążenia.

Nowoczesne zaplecze oraz pomoc doświadczonych specjalistów zapewnia między innymi instytutboczarska.pl.

Warto więc sprawdzić oferty różnych gabinetów, aby mieć pewność, że wizyta będzie odbywała się na najwyższym poziomie!