Lawenda – właściwości i zastosowanie

0
318

Lawenda pochodzi z obszaru śródziemnomorskiego i należy do rodziny jasnotowatych. Jest chętnie uprawiana w ogrodach, do których wprowadza klimat prowansalskich pól. Znajduje zastosowanie w kosmetyce oraz w lecznictwie.

Opis

Wyróżnia się ponad czterdzieści gatunków roślin należących do rodzaju lawendy. W naszym kraju dużą popularnością cieszy się lawenda szerokolistna. Jest półkrzewem, osiągającym 60 cm wysokości. Posiada drobne, fioletowe kwiaty i liście o lancetowatym kształcie. Rozmnaża się przez sadzonki lub z nasion, wsiewanych wiosną do inspektu. Lawendę szerokolistną można siać z nasion późną jesienią lub latem najlepiej w doniczce, a wiosną przesadzić roślinę na wybrane miejsce. Bez problemu się ukorzenia. Inne odmiany łatwiej rozmnażać przez podział oraz odkłady. Lawenda wymaga dużo słońca i dość suchego stanowiska. Musi być ono odkryte, aby roślina nie była narażona zwłaszcza na choroby związane z atakami grzybów. Preferuje glebę dobrze przepuszczalną, piaszczystą oraz wapienną.

Kwiaty lawendy zbiera się tuż po otwarciu. Natomiast liście można zrywać w dowolnym momencie. Po okresie kwitnienia, kiedy kwiaty wyraźnie tracą intensywną barwę, bylinę trzeba przyciąć. Wraz z obcięciem kwiatów należy skrócić o jedną trzecią wszystkie pędy. Umocni to roślinę i pobudzi do obfitszego kwitnienia. Jesienią powinno się zabezpieczyć ją przed mrozem, okładając suchymi liśćmi lub gałązkami świerkowymi.

Skład chemiczny i działanie

Surowcem leczniczym jest kwiat (Flos Lavandulae). Zawiera on olejek eteryczny (octan linalolu, linalol, geraniol), garbniki oraz antocyjany. Stosowany wewnętrznie ma działanie przeciwskurczowe, uspokajające i wiatropędne. Zewnętrznie działa lekko drażniąco i odkażająco.

Zastosowanie:

  • wewnętrzne: przetwory lawendy szerokolistnej polecane są w łagodzeniu dolegliwości związanych ze wzmożoną perystaltyką jelit oraz przy wzdęciach. Preparaty z kwiatu lawendy ułatwiają i poprawiają trawienie, działają wiatropędnie;
  • zewnętrzne: olejek lotny uśmierza bóle w reumatoidalnym zapaleniu stawów, zmniejsza świąd skóry, łagodzi objawy skórnych zakażeń bakteriami ropotwórczymi. Inhalacje oparami olejku lawendowego, działającego silnie bakteriobójczo, znajdują zastosowanie w schorzeniach dróg oddechowych, między innymi w zapaleniu oskrzeli i POChP, czyli przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc,
  • suszone kwiaty lawendy są skutecznym środkiem chroniącym odzież przed molami. Poza tym nadają ubraniom piękny zapach. Woreczek z suszonymi kwiatami lawendy umieszczony pod poduszką czy w innym miejscu w sypialni ułatwia zasypianie;
  • zdrewniałe łodygi lawendy mogą zastępować kadzidełka;
  • w przemyśle perfumeryjnym i kosmetycznym olejek lawendowy dodawany jest do mydeł, balsamów, perfum czy szamponów;
  • liście lawendy można wykorzystywać w kuchni. Mają gorzki smak trochę podobny do rozmarynu. Doskonale nadają się do wzbogacenia potraw z mięsa, ryb oraz sałatek.

Postacie leku

Napar.  Do przygotowania naparu potrzebne są dwie łyżki kwiatów lawendy. Surowiec zalewa się dwiema szklankami wrzącej wody, następnie pozostawia pod przykryciem na 15 minut. Po tym czasie napar przecedza się i pije trzy razy dziennie po szklance naparu.

Przeciwwskazania

Olejku lawendowego nie powinno się przyjmować doustnie w zaostrzeniach choroby wrzodowej, schorzeniach wątroby i nerek. W razie wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here