Najlepsze sposoby na grypę

0
176

Sezon grypowy zawitał do nas na dobre. Wszyscy pokasłują, kichają, prychają i smarkają, roznosząc wokół siebie tysiące wirusów, bakterii i zarazków. Stąd niestety prosta droga do zachorowania, czyli przeziębienia się lub co gorsza złapania poważniejszej grypy. Choroba ta najczęściej jest leczona antybiotykami, ale niektórzy nie mają tyle szczęścia, by móc udać się z nią do lekarza i pozwolić sobie na dłuższe l4. Jakie są zatem domowe sposoby na grypę? Które z nich działają najlepiej, no i czy w ogóle działają?

Odpoczynek

Najlepszy sposób to tak naprawdę odpoczynek i regeneracja. Walka z chorobą jest dla organizmu olbrzymim wysiłkiem. Musi on wykorzystać wszystkie swoje siły do pokonania panoszących się w nim zarazków, dlatego w tym czasie lepiej nie przeciążać go pracą, ćwiczeniami fizycznymi, nauką bądź innymi obowiązkami. Człowiek chory musi odpoczywać. Najlepiej by było, gdyby spędził w łóżku cały tydzień, ale jeśli praca mu na to nie pozwala, powinien przynajmniej po powrocie do domu od razu kłaść się pod kołdrę. Przemęczając się i nie dosypiając, nie ma co liczyć na pokonanie grypy. Zacznie się ona coraz bardziej rozkręcać i ostatecznie doprowadzi do momentu, w którym człowiek tak bardzo się rozchoruje, że nie będzie już w stanie nawet wstać z łóżka, by zwlec się rano do pracy.

Łóżko i ciepłe napoje

Zawsze, gdy w jakimś tekście pojawiają się sposoby na grypę, mówi się także o wygrzaniu organizmu. Chory nie powinien zatem narażać się na częsty kontakt z niższymi temperaturami. Mróz potrafi być zabójczy w przypadku grypy. Dosadne wychłodzenie organizmu w trakcie choroby może zakończyć się rozwinięciem się przykrych powikłań, takich jak np. zapalenie płuc, które trzeba potem leczyć tygodniami. Chory nie powinien zatem w ogóle ruszać się z domu. Musi leżeć i wygrzewać się w łóżku, by pokonać wirusy z pomocą wyższych temperatur. Wirusy grypy nie lubią bowiem ciepła. Wysoka temperatura może je pokonać lub przynajmniej zahamować ich dalszy rozwój. Aby dodatkowo rozgrzać organizm, warto także sięgać jak najczęściej po ciepłe napary i herbatki. Szczególnie dobrze sprawdzą się tutaj napoje z dodatkiem miodu i soku z malin.

Każda mama, babcia i prababcia ma swoje sprawdzone sposoby na grypę, dlatego czasem w trakcie choroby wystarczy poprosić o pomoc starszych, którzy mogą pochwalić się większym doświadczeniem. Ludzie młodzi przywykli bowiem do sięgania po szybkie środki doraźne. Biorą antybiotyki na potęgę, przez co chorują później jeszcze częściej i stają się uodpornieni na działanie lekarstw. Warto więc powrócić czasami do domowych metod leczniczych. Bywają one niezwykle skuteczne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here