Naturalne sposoby zapobiegania osteoporozie

0
273

Osteoporoza to układowa choroba szkieletu. Charakteryzują ją mała masa i obniżona jakość tkanki kostnej. Poznano różne przyczyny rozwoju osteoporozy. Niektóre są modyfikowalne, przez co można zapobiegać chorobie bądź chociaż opóźnić jej postęp. Dowiedziono także, że istnieje kilka skutecznych metod prewencji.

Do kryterium rozpoznania osteoporozy należy potwierdzona w badaniu densytometrycznym zmniejszona gęstość mineralna kości (bone mineral density – BMD) bliższego odcinka kości udowej lub lędźwiowego odcinka kręgosłupa, czyli wskaźnik T <-2,5. Przy wartościach wskaźnika T od -1,0 do -2,5 mówi się o osteopenii. W osteoporozie struktura tkanki kostnej staje się porowata, rozluźniona, przez co zwiększona jest podatność na złamania. Do złamań osteoporotycznych dochodzi pod wpływem siły mechanicznej, nie szkodzącej zdrowej kości np. po upadku z pozycji stojącej albo z wysokości pierwszego piętra lub nawet niższej. Jeśli występują złamania osteoporotyczne można zdiagnozować osteoporozę zaawansowaną.  

Najważniejszymi czynnikami ryzyka rozwoju osteoporozy związanymi z odżywianiem i stylem życia są:

 • mała podaż wapnia,
 • niedobór witaminy D,
 • mała bądź nadmierna podaż fosforu,
 • palenie tytoniu,
 • alkoholizm,
 • niedobory białkowe bądź dieta bogatobiałkowa,
 • nadmierne spożywanie kawy,
 • siedzący tryb życia,
 • unieruchomienie,
 • przebyte złamanie.

Zwalczanie i unikanie wymienionych czynników ryzyka stanowi metodę zapobiegania i w mniejszym stopniu leczenia osteoporozy. Istotne jest również zapobieganie wypadkom, zwłaszcza wówczas gdy wskaźnik T gęstość mineralnej kości (BMD) wynosi poniżej normy <-1. Należy wyeliminować wszystkie czynniki sprzyjające upadkom, w tym stosowanie korekcji wad wzroku, noszenie odpowiedniego obuwia, np. butów przeciwpoślizgowych, unikanie leków nasennych o przedłużonym działaniu.

W zapobieganiu osteoporozie przede wszystkim istotne są ćwiczenia fizyczne wykonywane regularnie minimum trzy razy w tygodniu po 30 – 45 minut. Pożądana jest wszelka aktywność wzmacniająca mięśnie, układ kostny oraz poprawiająca koordynację ruchową. Najbardziej polecanymi formami aktywności są bieganie, jogging, aerobik, taniec, a także, ćwiczenia w basenie. Warto uprawiać sporty, w których ciało wykonuje ćwiczenia przeciwdziałając własnej wadze. W trakcie treningu można wykorzystywać dodatkowe obciążenie w postaci hantli lub pasów na nadgarstki i kostki.

Prawidłowa dieta

W niefarmakologicznym leczeniu osteoporozy i w jej prewencji ważna jest prawidłowa dieta. Warto zadbać o odpowiednią zawartość wapnia, fosforu i witaminy D w jadłospisie. Najlepszym źródłem wapnia i fosforu w diecie jest mleko oraz jego przetwory. Idealny stosunek wapnia do fosforu to 1:1. Należy unikać nadmiernego spożycia produktów bogatych w fosfor, przede wszystkim czerwonego mięsa i słodkich napojów typu cola. Osoby z nietolerancją mleka mogą pić mleko wzbogacone laktazą lub kefiry, jogurty, maślanki. Ponadto liczne artykuły spożywcze np. płatki śniadaniowe i soki owocowe zawierają w swym składzie wapń. Doskonałym źródłem wapnia są ryby oraz sery białe i żółte. Należy również zaznaczyć, że niektóre produkty ograniczają wchłanianie wapnia w przewodzie pokarmowym. Zaleca się ograniczenie spożycia w dużych ilościach szpinaku i innych warzyw zawierających kwas szczawiowy oraz ziaren zbóż, w tym otrąb pszennych z uwagi na kwas fitynowy. Prawdopodobnie kawa i herbata wypijana w nadmiernych ilościach również ogranicza wchłanianie wapnia z przewodu pokarmowego. Jeśli nie jest możliwe pokrycie zapotrzebowania samą dietą, stosuje się suplementację, najczęściej węglan wapnia lub inny związek, jak glukonian, glukonolaktobionian i laktoglukonian wapnia.

Witamina D jest niezbędna do prawidłowego przyswajania wapnia. Zapewnia ją odpowiednia ekspozycja na promieniowanie słoneczne. W okresie letnim wystarczy przebywać 20-30 minut dziennie na słońcu, aby organizm wytworzył wystarczającą ilość witamy D. W okresie zimowym ważna jest jej podaż w diecie. Źródłem witaminy D są między innymi jajka, ryby oraz wzbogacone w witaminę D płatki śniadaniowe i mleko. W przypadku niedoborów możliwa jest suplementacja gotowymi preparatami witaminy D.

Dzienne zapotrzebowanie na witaminę D wynosi:

 • 200 IU u osób między 19. a 50. rokiem życia,
 • 400 IU u osób między 51. a 70. rokiem życia.
 • 700 IU u osób powyżej 70. roku życia
 • U osób, u których istniej podejrzenie osteopenii lub osteoporozy, podaje się od 800-1000 IU/dobę

Oprócz diety wiodącą rolę w zapobieganiu osteoporozie ma zdrowy stylu życia. Ważne jest ograniczenie alkoholu. Przewlekłe spożywanie więcej niż dwóch piw czy drinków dziennie zwiększona ryzyko zachorowania na osteoporozę, prowadzi do marskości wątroby oraz zaburza produkcję i wchłanianie witaminy D. Alkohol działa toksycznie na komórki tworzące tkankę kostną oraz stymuluje komórki kościogubne.

Kolejną istotną modyfikacją stylu życia jest rzucenie palenia. Palenie tytoniu powodując znaczący wzrost stężenia kadmu w organizmie, wpływa na zmniejszenie syntezy witaminy D. Zwiększa przy tym wydalanie wapnia z moczem oraz zaburza wbudowywanie wapnia w strukturę kości. U palących kobiet obserwuje się również wcześniejszą menopauzę, która jest kolejnym czynnikiem ryzyka osteoporozy.

Badania naukowe dowodzą, że siedzący tryb życia poza chorobami sercowo-naczyniowymi, może powodować dolegliwości stawowo-mięśniowych oraz prowadzić do rozwoju osteoporozy. Warto zatem w każdym wieku się gimnastykować i poświęcić więcej czasu na spacery.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here