Rodzaje niechirurgicznego liftingu – kosmetyki, nici, lifting wolumeryczny

0
362

Wraz z wiekiem włókna podporowe skóry, podskórna tkanka tłuszczowa jak i tkanka kostna ulegają degradacji. Zmiany te związane są bezpośrednio ze starzeniem się człowieka. Same zmarszczki nie są jedynym elementem wpływającym na wizualną ocenę naszego wieku, ale również brak owalu twarzy ma wiele znaczenia.

Wraz z wiekiem włókna podporowe skóry, podskórna tkanka tłuszczowa jak i tkanka kostna ulegają degradacji. Zmiany te związane są bezpośrednio ze starzeniem się człowieka. Same zmarszczki nie są jedynym elementem wpływającym na wizualną ocenę naszego wieku, ale również brak owalu twarzy ma wiele znaczenia. Wraz z wiekiem kształt twarz przyjmuje wygląd trapezu bądź trójkąta, a skronie i policzki zapadają się. Do niedawna najpopularniejszą formą upiększania estetycznego był lifting chirurgiczny twarzy. Obecnie coraz większą popularnością cieszą się nieinwazyjne zabiegi kosmetologiczne, poprawiające rysy twarzy.

Co to jest lifting?

To nic innego jak usunięcie nadmiaru rozciągniętej skóry celem jej wygładzenia i przywrócenia młodzieńczego wyglądu. Umożliwia on konturowanie twarzy, zmniejszenie widoczności zmarszczek, a także przywrócenie napięcia powłoki wspólnej. Wyróżnić możemy lifting chirurgiczny, wykonywany przez chirurga plastyka, jak i metody niechirurgiczne. Lifting przy użyciu skalpela wiąże się z nacięciem skóry, m.in. przy skroniach, za uchem, we włosach i pod brodą, oraz wykonaniem naciągnięcia skóry i usuwaniu jej nadmiaru.  Lifting może zostać wykonany na twarzy i innych okolicach ciała jak na piersiach czy brzuchu.

Lifting za pomocą substancji wypełniających

Nowością kosmetologii lekarskiej jest lifting twarzy przy pomocy tępo zakończonej kaniuli do wypełnień. Zabieg polega na wprowadzeniu substancji wypełniających w głąb skóry. Zaletą tego typu modelingu jest zmniejszenie traumatyzacji tkanek do minimum, bez uszkodzenia naczyń krwionośnych. Dzięki czemu na skórze nie pojawiają się siniaki, charakterystyczne dla inwazyjnej terapii. Wśród substancji stosowanych w przypadku nieinwazyjnego liftingu stosuje się m.in. kwas hialuronowy, silikon czy kwas poli L-mlekowy. Coraz częściej pacjenci również korzystają z tkanki tłuszczowej, pobranej z ich własnego organizmu, a którą rekonstruuje się rysy twarzy. Zabiegi tego typu liftingu bez skalpela są wykorzystywane m.in. w przypadku nadania objętości okolic skroni, korekty fałdów i zmarszczek, podniesienia łuków brwiowych, czy wypełnienia okolicy podoczodołowej. Należy pamiętać, że u niektórych pacjentów, oprócz nieoperacyjnego liftingu twarzy przy pomocy substancji wypełniających, przydatne będą inne techniki terapeutyczne, wspomagające wizualny efekt liftingu [1].Często wykonuje się również tą metodą modelowanie ciała.

Rodzaje niechirurgicznego liftingu:

Biolift bez skalpela przy pomocy mikroprądów

Bezinwazyjny i bezoperacyjny lifting twarzy i szyi może zostać również wykonany z wykorzystaniem mikroprądów. Jest to terapia oparta na prądach pulsacyjnych, które są biologicznie zgodne z prądem ludzkiego ciała. Zabieg polega na pobudzaniu mięśni przy użyciu prądu. Umożliwia to ich wzmocnienie i naprężenie, poprzez wzrost wytwarzania w nich cząsteczek ATP, będących źródłem energii. Ponadto, zastosowanie mikroprądów wpływa na procesy stymulacji regeneracji włókien kolagenowych i elastylowych, co sprzyja wygładzeniu od wewnątrz zmarszczek.

Fale radiowe w służbie liftingu

Energia fal radiowych jest rodzajem energii elektromagnetycznej, która wykorzystywana jest w kosmetologii. Zabieg z wykorzystaniem fal radiowych RF polega na ogrzaniu skóry przez prądy o częstotliwości radiowej, co powoduje kurczenie się włókien kolagenowych i wpływa na podciągnięcie zwiotczałych obszarów. RF pobudza także fibroblasty do odbudowy i wytwarzania nowych włókien podporowych skóry. Dodatkowo skutkiem działania fal radiowych jest zwiększony drenaż limfatyczny i eliminacja toksyn. Aby uzyskać efekt liftingu, zabieg należy powtarzać. Zastosowanie RF ma pewne ograniczenia. Bezwzględnym przeciwwskazaniem jest ciąża i laktacja, a także ciąża, metalowe elementy w okolicach zabiegowych czy rozrusznik serca.

Nici

Nici liftingujące to kolejny hit na rynku niechirurgicznej  metody liftingu twarzy. Zabiegi wykonywane są także na innych częściach ciała, na przykład na udach i pośladkach. Nić umieszcza się granicy skóry właściwej i tkanki podskórnej przy pomocy nakłuć lub mikro-nacięć specjalnie przystosowaną igłą. Zabieg jest mało inwazyjny, dlatego też wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym. Implantacja nici odbywa się w 2-3 centymetrowych odcinkach. W zależności od obszaru wszczepia się nie więcej niż 8 – 10 nici [2]. Efekt napięcia i uniesienia widoczny jest natychmiast. Idea zabiegu opiera się również na stymulacji fibroblastów do syntezy włókien kolagenowych i elastylowych w skórze. Dzięki synergii dwóch mechanizmów działania uzyskiwane są pożądane efekty estetyczne. Po około 6 tygodniach skóra powinna uzyskać docelowy stopień napięcia i biorewitalizacji. Wśród popularnych używanych nici stosuje się te wykonane ze złota, polikaprolaktonu , polidioksanonu jak i kwasu polimlekowego oraz kwasu glikolowego. Uważa się, że nici ze względu na bezpieczeństwo stosowania i długotrwałe efekty estetyczne, zdominują niechirurgiczne zabiegi liftingujące [3].

Wampirzy lifting, czyli zastosowanie osocza bogato płytkowego

Osocze bogatopłytkowe, czyli autologicznym koncentratem ludzkich płytek krwi w niewielkiej ilości osocza, jest wykorzystywane w wielu dziedzinach medycyny. Jest ono bogatym źródłem autologicznych czynników wzrostu, komórek, białek. Wpływa na proces stymulacji komórek macierzystych do podziału, co służy regeneracji skóry. Celem zabiegu jest rewitalizacja powłoki wspólnej rozłożona w czasie. Lekarz przygotowane osocze bogatopłytkowe z substancją, która ma aktywować płytki krwi – roztwór wapnia lub krzepnące osocze pacjenta. Tak przygotowany preparat jest wstrzykiwany do skóry. Efekt utrzymuje się około 6 miesięcy. Jak w przypadku innych metod, wampirzy lifting również nie może zostać wykonany u każdego, ze względu na przeciwwskazania, które należy skonsultować z lekarzem.

Lifting wolumetryczny

Wolumetria twarzy polega na wprowadzaniu pod skórę specjalnej kaniuli, którą aplikowany jest plastyczny preparat, co umożliwia modelowanie go w skórze. Po iniekcji implantu lekarz dokonuje delikatnego masażu, aby upewnić się, że preparat został równomiernie rozprowadzony [4]. Ten zabieg umożliwia wypełnienie zapadniętych objętości m.in. policzków czy uwydatnienie kształtów twarzy. Efekt może utrzymywać się nawet do 18 miesięcy.

Kosmetyki służące do liftingu twarzy

Nie każdy może skorzystać z szerokiej gamy zabiegów medycyny estetycznej, umożliwiających lifting twarzy i ciała bez skalpelu. Jednak, na rynku kosmetycznym można odnaleźć preparaty, które dzięki zawartości składników aktywnych, mogą pozytywnie wpłynąć na kontur twarzy. W przypadku kremów liftingujących warto zainwestować w produkty bogate w kolagen, elastynę oraz koenzym Q10. Substancje te zamknięte są przeważnie w liposomy, które umożliwiają przenikanie w głębsze warstwy skóry tych wielkocząsteczkowych związków. Wśród składników aktywnych znajdują się również witaminy A, E i C, które działają przeciwwolnorodnikowo, a także pobudzają fibroblasty do syntezy endogennych substancji skóry. Ponadto, kosmetyki liftingujące zawierają peptydy typu botox-like, Martixil modyfikujący strukturę skóry, filtry przeciwsłoneczne oraz pigmenty odbijające światło, które dodadzą blasku i ukryją niedoskonałości. Kosmetyki te zawierają także wyciągi i ceramidy, roślinne, proteiny jedwabiu czy pszenicy, aktywatory syntezy kolagenu. Łączą w sobie lifting i lipofilling, co pomaga modelować owal twarzy. Ponadto bogata konsystencja wpływ silnie regenerująco i odżywczo szczególnie na cerę dojrzałą. Kremy, sera czy maski liftingujące wpływają na utrzymanie podstawowych, fizjologicznych funkcji skóry, zwiększają jej sprężystość oraz poprawiają owal twarzy.

Podsumowanie

Nowoczesne metody bezoperacyjnego liftingu twarzy i ciała, po woli wypierają metody z użyciem skalpela. Coraz więcej osób świadomie korzysta z szerokiej oferty gabinetów kosmetologicznych, dermatologicznych czy medycyny estetycznej. Natomiast nowoczesne kosmetyki liftingujące, to nie tylko preparaty umożliwiające konturowanie rysów twarzy, ale również preparaty odbudowujące strukturę skóry. Dzisiaj mamy możliwość skutecznego walczenia z objawami starzenia się za pomocą wielu technik, również nieinwazyjnych, dlatego każdy wybierze coś dla siebie.

Piśmiennictwo

  1. Kasprzyk A. Nieoperacyjny lifting twarzy przy pomocy substancji wypełniających.Kosmetologia estetyczna, 2012; 1(3): 196-197.
  2. Galicka E. Nici Aptos – niechirurgiczny lifting twarzy. W: Podstawy Medycyny Estetycznej. Podręcznik dla studentów kosmetologii. Red. Andrzej Przylipiak. Kresowa Agencja Wydawnicza. Białystok, 2014.
  3. Kępa A., Mercik G. Polidioksanowe nici liftingujące – nowość w medycynie estetycznej. Kosmetologia estetyczna 2013; 2(3): 215-219.
  4. Kakareko K. Modelowanie wypełniaczami twarzy (terapia wolumetryczna). W: Podstawy Medycyny Estetycznej. Podręcznik dla studentów kosmetologii. Red. Andrzej Przylipiak. Kresowa Agencja Wydawnicza. Białystok, 2014.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here