Samoleczenie – lekarstwa na najczęstsze dolegliwości zdrowotne

0
289

Firmy farmaceutyczne prześcigają się w wypuszczaniu na rynek nowych preparatów, które według reklam mają być receptą na niemal wszystkie problemy zdrowotne. Nim jednak sięgniesz po lek, pamiętaj o kilku ważnych zasadach.

Najważniejsze zasady:

  • Zawsze czytaj skład leku. Istnieje niebezpieczeństwo nieumyślnego przedawkowania, ponieważ te same substancje aktywne występują pod różnymi nazwami. Tym bardziej należy zachować czujność przyjmując leki złożone, np. te zawierające leki przeciwzapalne (NLPZ). Tych preparatów nie wolno łączyć. W razie naprawdę silnego bólu bądź nie dającej się zbić gorączki, można połączyć ibuprofen z paracetamolem, który nie należy do NLPZ.
  • Zawsze czytaj uważnie ulotkę. Szczególnie osoby przyjmujące kilka leków powinny mieć na uwadze interakcje między preparatami. Niektóre połączenia mogą być naprawdę szkodliwe. Niekorzystne interakcje między lekami stanowią jedną z 10 najczęstszych przyczyn zgonów.
  • Miej na uwadze ewentualne skutki uboczne. Zawsze sięgając po lek przemyśl, czy jest on faktycznie konieczny.
  • Zażywaj leki zgodnie z instrukcją. Ważne, by stosować leki według zaleceń umieszczonych na ulotce. Wiele leków należy przyjmować na pusty żołądek, aby zwiększyć ich wchłanialność. Inne z kolei powinny być zażywane po posiłku, ponieważ połknięte na czczo mogą uszkodzić śluzówkę żołądka.
  • Przestrzegaj zaleconego dawkowania. Nie przekraczaj dozwolonej jednorazowej oraz dobowej dawki. Kontynuuj rozpoczęte leczenie nawet pomimo uzyskania poprawy lub ustąpienia dolegliwości, jeśli ma to zagwarantować skuteczność terapii.

Najskuteczniejsze środki w walce z najczęstszymi dolegliwościami zdrowotnymi

Ból głowy

Według specjalistów najlepszym, podstawowym lekiem na ból gardła jest paracetamol. Ma on nie tylko działanie przeciwbólowe, ale także przeciwgorączkowe. Środek ten w odróżnieniu od ibuprofenu, drugiego co do częstości zażywanych leków na ból głowy, nie wykazuje działania przeciwzapalnego. Jest od niego bezpieczniejszy, powoduje mniej działań ubocznych. 

Ból zęba

W przypadku dolegliwości bólowych zębów lepszym wyborem od paracetamolu jest ibuprofen, ponieważ niemal każdy ból zęba występuje ze stanem zapalnym. Bez względu na to, czy lek okaże się w stu procentach skutecznych, czy nie, należy wybrać się do dentysty. Ból zęba często jest objawem próchnicy, która wymaga specjalistycznego leczenia.

Ból zatok

Stan zapalny w zatokach często przyczynia się do produkcji dużej ilość wydzieliny. To zmiana ciśnienia w obrzękniętych zatokach wywołuje uczucie bólu. Najczęściej występuje on przy nagłej zmianie pozycji głowy, przy pochylaniu się do przodu, podczas kaszlu bądź kichania. W przypadku zapalenia zatok warto udać się do lekarza, aby podjąć właściwe leczenie. Ból zatok najlepiej łagodzą niesteroidowe leki przeciwzapalne łączone z preparatami obkurczającymi błonę śluzową nosa – np. ibuprofen z pseudoefedryną.

Ból mięśni

Według dostępnych badań najskuteczniejszymi preparatami zwalczającymi ból mięśni są te zawierające salicylany. Osoby, które nie są uczulone na tę grupę leków, mogą stosować maści przeciwbólowe z salicylanami najlepiej przez krótki okres czasu. Specjaliści uważają, że medykamenty te są skuteczne przy krótkotrwałej terapii. Nie ma przekonywujących dowodów na ich skuteczność w przypadku długotrwałego bólu, czyli trwającego powyżej siedem dni.

Katar sienny

Praktycznie wszystkie leki przeciwalergiczne są podobnie skuteczne w zwalczaniu objawów kataru siennego. Większość preparatów jest dostępna w aptekach bez recepty. Wśród nich warto polecić loratadynę – lek przeciwhistaminowy II generacji. Nie powoduje ona senności, a maksymalne stężenie we krwi uzyskuje już 1,5 godziny po spożyciu.

Zgaga

Nieprzyjemne uczucie palenia w przełyku, jest spowodowane cofaniem się kwaśnej treści żołądka do przełyku. Szybką ulgę w zgadze przynosi węglan wapnia. Błyskawicznie zobojętnia on sok żołądkowy i przynosi ulgę w przykrych dolegliwościach. Warto dodać, że dostępne w sprzedaży preparaty zawierające sole magnezu mogą wywoływać biegunkę, natomiast te posiadające w swym składzie sole glinu – zaparcia. Przewlekle występująca zgaga powinna być sygnałem, aby udać się do lekarza. Nie można bagatelizować chronicznych dyspepsji, ponieważ mogą one być jedynymi objawami poważnych chorób.

Biegunka

Według specjalistów najbardziej skutecznym lekiem zwalczającym biegunkę jest loperamid, który hamuje perystaltykę jelit. Zapobiega on zbyt szybkiemu przesuwaniu się treść pokarmowej przez jelita, przez co umożliwia organizmowi wchłonięcie wody. Preparaty złożone posiadające loparamid z simetykonem nie tylko przeciwdziałają biegunce, ale również eliminują wzdęcia.

Wzdęcia

W przypadku wzdętego brzucha najskuteczniejszym lekiem jest wspomniany wyżej symetykon. Środek ten szybko i co ważne bezgłośnie likwiduje nadmierną ilość gazu w jelitach. Jego działanie polega na zmniejszeniu napięcia powierzchniowego pęcherzyków powietrza, zgromadzonych w świetle jelit, przez co powoduje ich pekanie. Symetykon błyskawicznie przynosi ulgę, znosi uczucie napiętych jelit i niechciany szerszy obwód brzucha.

Zaparcia

W przypadku zaparć najczęściej polecanym preparatem są czopki glicerynowe. Cechuje je bardzo skuteczne i bezpieczne działanie. Problemem może być jednak aplikacja, dlatego łatwiejsza w stosowaniu jest laktuloza. Preparat ten przyjmowany doustnie nie wchłania się z przewodu pokarmowego, przez co sprawia, że więcej wody zatrzymuje się w jelicie grubym. Stolec staje się wówczas luźniejszy, co ułatwia defekację.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here