Soczewki kontaktowe czy okulary korekcyjne?

Ostre widzenie przydaje nam się na każdym kroku. Jest konieczne, aby bezpiecznie prowadzić pojazd, często potrzebne jest w codziennej pracy. Wiele osób po stwierdzeniu u nich wady wzroku staje przed niełatwym wyborem sposobu jego korekcji. Co lepiej sprawdzi się w codziennym użytkowaniu? Okulary czy soczewki? Jakie zalety i wady mają oba rozwiązania?

Soczewki — komfort i doskonała widoczność

Odpowiednio założone soczewki kontaktowe są zupełnie niewyczuwalne na oku. Nie parują, nie zsuwają się i nie brudzą, dzięki czemu możemy na cały dzień o nich zapomnieć, a także zapewniają doskonałą widoczność, niezależnie od warunków atmosferycznych. Soczewka porusza się wraz z gałką oczną, zapewniając ostrość widzenia nieograniczoną oprawkami. Soczewki pozwalają na bezproblemowe używanie okularów przeciwsłonecznych. To doskonały wybór dla osób o aktywnym trybie życia, a także dla tych, które lepiej się czują bez okularów, lub chcą zmienić wygląd swoich tęczówek kolorowymi soczewkami. Soczewki nie są trudne w użytkowaniu, a sposobu ich zakładania i zdejmowania łatwo można się nauczyć, na przykład z informacji dostępnych na stronie acuvue.pl. Noszenie soczewek kontaktowych wymaga jednak przestrzegania zasad higieny i pielęgnacji oczu, np. używania kropli nawilżających. Dobór soczewek nie może się odbyć bez wcześniejszej konsultacji z okulistą, który nie tylko zbada ostrość wzrok, ale także stan spojówek i rogówek i wykluczy ewentualne przeciwwskazania do stosowania soczewek.

Okulary — przydatna opcja dla każdego

Wszystkie osoby z wadą wzroku powinny zaopatrzyć się w okulary. Nawet nosząc soczewki na co dzień, musimy mieć okulary pod ręką, na wypadek niespodziewanych okoliczności na przykład nagłej infekcji umożliwiającej korzystanie z soczewek. Również podczas pracy przy komputerze dobrym pomysłem jest wybór okularów wyposażonych w filtry światła niebieskiego. Okulary mogą też być ładnym akcesorium, dodającym charakteru twarzy. Okulary nie są jednak najwygodniejsze podczas uprawiania sportu czy na plaży. Wiele osób nie chce ich używać na imprezach, czy ważnych uroczystościach. Codzienni użytkownicy okularów często decydują się więc na okazjonalne używanie soczewek.

Soczewki i okulary – koszty

Niezależnie od tego, czy wybierzemy okulary czy soczewki, czekają nas pewne koszty. Na cenę okularów składają się oprawki i szkła. To duży wydatek, który musimy ponosić każdorazowo, kiedy zmieni się nasza wada. Jeszcze większe koszty poniesiemy, decydując się na dodatkowe, specjalistyczne powłoki. Jeśli chodzi o soczewki, musimy się liczyć z regularnymi, ale niższymi wydatkami ponoszonymi na soczewki i płyny do ich pielęgnacji. Zależnie od wybranej oprawy i zastosowanych powłok, korzystanie z okularów może okazać się droższą opcją! Soczewki i płyny często możemy kupić w promocyjnych cenach, szczególnie jeśli kupujemy większe opakowania soczewek na raz. Duże butelki płynu do pielęgnacji soczewek również są korzystniejsze cenowo, a wystarczą nam na długo.

Przed podjęciem decyzji, czy naszym codziennym wyborem będą okulary, czy soczewki, warto poznać wszystkie wady i zalety obu opcji. Najlepszą opcją będzie konsultacja ze specjalistą, który rozwieje nasze wątpliwości.