Sterydy anaboliczne – groźne skutki uboczne testosteronu

0
1207

Testosteron i inne anaboliki to potężne środki, powodujące szybki przyrost zarówno masy mięśniowej jak i siły. Ich stosowanie nie jest zakazane w Polsce, jednak samodzielne dawkowanie może zakończyć się tragicznie.

Czym jest testosteron?

Testosteron to steroidowy hormon płciowy, produkowany w dużej mierze przez komórki Leydiga w jądrach. Działa anabolicznie, czyli przyspiesza proces budowy złożonych związków organicznych. Stymuluje wzrost, hipertrofię komórek m.in. mięśni szkieletowych, a przy tym powoduje zmniejszenie masy tkanki tłuszczowej. Determinuje zachowania seksualne i rozwój cech płciowych.

Sterydy anaboliczne w sporcie

Działanie anaboliczne testosteronu to kusząca perspektywa, jednak jak wszystkie drogi na skróty wiąże się z ryzykiem. Wstrzykiwanie silnie działającej substancji w dużej dawce zaburza gospodarkę hormonalną. Prawidłowy poziom testosteronu to indywidualna sprawa. Każdy ma swoje normy – u mężczyzn są one bardzo elastyczne, najczęściej między 5 a 10 ng/ml. Odmienna jest także wrażliwość na hormony płciowe. Badania dowodzą, że rodzaj treningu ma wpływ na poziom hormonów płciowych. Trening wytrzymałościowy, jaki jest podstawowym rodzajem treningu kolarza lub biegacza, obniża stężenie testosteronu we krwi, zarówno postaci wolnej, jak i, co za tym idzie także, frakcji związanej z białkami osocza. Głównym czynnikiem sprawczym jest kortyzol, którego stężenie znacząco wzrasta w długich i intensywnych treningach, działając przy tym hamująco na komórki Leydiga w jądrach. Trening wytrzymałościowy podobnie jak pospolity stres znany z gonitwy dnia codziennego oraz zdrowa dieta, bogata w warzywa i owoce obniża stężenie testosteronu. Również niska masa ciała, promowana w sporcie zawodowym, przyczyna się do zmniejszenia stężenia hormonów płciowych. Przeciwnie wysokie BMI wzmaga proces przekształcania testosteronu w estrogeny. Przez co otyli mężczyźni mogą prezentować zachwianą fizjologiczną proporcję pomiędzy testosteronem a estrogenami, ze względu na podwyższenie stężenia tych ostatnich.

Według badań trening siłowy, zwłaszcza krótkotrwały i intensywny podwyższa stężenie testosteronu. Analogicznie wpływają też cyklicznie powtarzane epizody agresywnych zachowań. Agresja tak jak niezdrowa dieta, bogata w cholesterol oraz wstrzemięźliwość seksualna podwyższa stężenie testosteronu. Akt seksualny zakończony orgazmem chwilowo podwyższa stężenie testosteronu, jednak po krótkim wzroście stężenia zazwyczaj pojawia się długotrwały spadek, zwłaszcza, jeśli akt seksualny jest powtarzany i kończony orgazmem. Podwyższony w poziom testosteronu podczas wstrzemięźliwości seksualnej ułatwia zwiększenie masy mięśniowej, a przy tym wzmożona pewność siebie ułatwia dostęp do partnerki w konkurencji z innymi mężczyznami. Podobnie, mężczyźni, którzy nie osiągają orgazmu podczas stosunku, mogą mieć wyższe stężenie testosteronu, co potwierdzają badania naukowe.

Działanie ogólnoustrojowe nadmiaru testosteronu                                 

  1. Nerki – steroidy mogą powodować białkomocz i ogniskowe stwardnienie kłębuszków nerkowych prowadzące do zbliznowacenia nerek.
  2. Wątroba – testosteron może upośledzać jej funkcję, prowadzić do żółtaczki przebiegającej ze świądem oraz zwłóknienia i raka wątroby.
  3. Serce – anaboliki zwiększają ryzyko uszkodzenia mięśnia sercowego, udaru mózgu, zakrzepicy i nadciśnienia.
  4. Mięśnie – testosteron może powodować niesymetryczny przyrost mięśni oraz prowadzić do zerwania przyczepów mięśni.
  5. Piersi – ginekomastia, czyli powiększenie piersi spowodowane jest przemianą nadmiaru testosteronu w estrogeny.
  6. Penis – po tymczasowym wzroście testosteronu może paradoksalnie nastąpić jego gwałtowny spadek, co wiąże się z obniżeniem libido. Anaboliki mogą wywoływać priapizm, czyli przedłużające się wzwody.
  7. Prostata – testosteron w nadmiarze może zainicjować lub przyspieszyć rozwój raka gruczołu krokowego.
  8. Włosy – nadmiar testosteronu może wywołać łysienie na głowie i porost włosów na plecach, piersiach, brzuchu i nogach.
  9. Skóra – testosteron może spowodować zmiany łojotokowe oraz trądzik.

Samodzielnie robione zastrzyki to potencjalna przyczyna infekcji i ropni. Z uwagi na liczne, dość częste i poważne skutki uboczne stosowania na własną rękę testosteronu, nie warto ryzykować.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here