Właściwości i zastosowanie rumianku

0
501

Rumianek posiada minimalne wymagania glebowe. Porasta zarówno tereny piaszczyste jak i gliniaste. Będąc rośliną jednoroczną i światłolubną, rośnie od maja do września. Rumianek w stanie dzikim występuje bardzo powszechnie i jest często spotykany w Polsce. Posiada mocną, charakterystyczną woń. W koszyczku zawarty jest olejek eteryczny od 0,3 do 1,5%, a w jego skład wchodzi chamazulen, bisabolol, spiroeter. W kwiatach są również flawonoidy, fenolokwasy, fitosterole, poliacetyleny, garbniki katechinowe, związki kumarynowe i śluzowe, cholina, witamina C oraz sole mineralne.

Napar z rumianku

Przechowywany w domowej apteczce rumianek pospolity najczęściej wykorzystywany jest do sporządzania naparu. Aby go uzyskać, wystarczy łyżkę suszonych kwiatów zaleć szklanką wrzątku i zostawić pod przykryciem od 5 do 10 minut. Potem należy przecedź i można pić lub stosować zewnętrznie. Stosowany doustnie napar o specyficznym smaku służy jako środek przeciwzapalny, wiatropędny oraz przeciwskurczowy, działając na mięśnie gładkie układu pokarmowego. Służy pomocniczo w stanach zapalnych żołądka i jelit. Przynosi ulgę przy bólach brzucha, wzdęciach, zaburzeniach trawienia. Ponadto spożywanie naparu rumianku oraz kąpiele z dodatkiem kwiatów lub olejku eterycznego działają odprężająco i uspokajająco, wspomagają leczenie bezsenności.

Rumianek na rany

Rumianek użyty zewnętrznie przeciwdziała stanom zapalnym skóry i błon śluzowych. Łagodzi owrzodzenia, rumień, koi oparzenia słoneczne i termiczne. Rumianek przyspieszająca gojenie się ran, zmniejsza uczucie świądu. Jego składniki mają właściwości przeciwbakteryjne, działają ściągająco i przeciwalergiczne, dlatego okłady z naparu rumianku stosowane są w alergiach skórnych. Może być także podawany do płukania jamy ustnej przy infekcjach gardła, zakażeniach grzybiczych jamy ustnej, w stanach zapalnych dziąseł. Parówki i napar z rumianku służą także pomocniczo do przemywania zmian trądzikowych. Ponadto zawarte w rumianku związki hamują wydzielanie histaminy, stąd przy podrażnieniach oczu i zapaleniach spojówek stosuje się kompresy, a do przemywania napary. W postaci inhalacji rumianek wykorzystywany jest w stanach zapalnych górnych i dolnych dróg oddechowych. Ekstrakt z rumianku stanowi składnik wielu kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji włosów. Posiada silne właściwości rozjaśniające, dzięki czemu przywraca włosom naturalną jasną barwę, nadaje połysk i elastyczność, ułatwiając ich układanie. Działa przeciwłupieżowo i zapobiega wypadaniu włosów, odżywiając ich cebulki. Olejek eteryczny zawarty w koszyczkach rumianku stosowany jest również do odświeżania zapachu.

Należy zaznaczyć, że u osób szczególnie wrażliwych rumianek stosowany zewnętrznie może powodować reakcję uczuleniową. Należy zachować ostrożność przy stosowaniu zwłaszcza u najmłodszych dzieci i niemowląt.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here