Zdrowie na co dzień
            
Zespół napięcia przedmiesiączkowego
Zespołem napięcia przedmiesiączkowego określa się subiektywne i obiektywne dolegliwości, które występują w drugiej fazie cyklu. Do głównych objawów zalicza się wahania nastroju, drażliwość oraz ból nadbrzusza. Szacuje się, że ZPM doświadcza co druga kobieta.

Definicja i objawy kliniczne

Mianem zespołu napięcia przedmiesiączkowego, zwanego także zespołem przedmiesiączkowym (ZPM) (ang. premenstrual syndrome, PMS) określa się występujące w drugiej fazie cyklu objawy psychiczne i somatyczne upośledzające aktywność życiową kobiety. Grupa objawów pojawia się po jajeczkowaniu, około 10 dni przed miesiączką i ustępuje w ciągu 2 tygodni po miesiączce. Wymienia się ponad 150 różnych dolegliwości, wśród nich przeważają: depresja (71%), drażliwość (56%), zmęczenie (35%). Poza tym kobiety mogą cierpieć na nadpobudliwość, zmienność lub obniżenie nastroju, spadek libido i upośledzenie koncentracji. Do najczęściej zgłaszanych objawów somatycznych zalicza się bóle głowy (33%), bóle brzucha i wzdęcia (31%) oraz napięcie bądź tkliwość piersi (21%). Mogą także występować dolegliwości, takie jak: zawroty głowy, nadmierny apetyt, uczucie ciężkości, wzmożone pocenie się, kołatanie serca i trądzik.

Epidemiologia i etiologia

Na poszczególne objawy ZPM skarży się w populacji ogólnej prawie 40% kobiet. U 3-5% kobiet dolegliwości poważnie zakłócają pracę i codzienne zajęcia. Według badań u podłoża obserwowanych objawów ZPM leży działanie endogennych metabolitów progesteronu na poziomie ośrodkowego układu nerwowego. W etiologii zaburzenia istotna rolę odgrywają czynniki genetyczne, hormonalne, psychologiczne i społeczne.

Do wystąpienia ZPM predysponują:

  • wiek po 30.roku życia,
  • liczba porodów (ryzyko tym większe, im więcej porodów),
  • niestosowanie doustnych środków antykoncepcyjnych,
  • ciężki stres psychospołeczny.

Modyfikacja stylu życia

Przede wszystkim w ZPM postępowanie jest nieswoiste. Stosuje się rozmaite metody, m. in. wsparcie, konsultacje psychologiczne, porady dotyczące sposobów radzenia sobie ze stresem, zasad zdrowego odżywania się (unikanie wahań stężeń glukozy we krwi), aktywność fizyczna. Korzystny wpływ maja dobre relacje w związkach. Zaleca się unikania kofeiny i alkoholu na tydzień przed miesiączką.

Leczenie farmakologiczne

Wskazania do farmakoterapii są ograniczone. Niekiedy z dobrym skutkiem podaje się doustne środki antykoncepcyjne, które mogą jednak nasilić objawy depresji. Poza tym w terapii ZPM stosuje się progesteron, leki przeciwdepresyjne wpływające na stężenie serotoniny (klomipramina, fluoksetyna), kwas mefenamowy, leki moczopędne (np. spironolakton), bromokryptynę, która zmniejsza napięcie i bolesność piersi, beta-blokery, leki uspokajające (benzodiazepiny) i witaminy (pirydoksyna). Z niektórych badań wynika, że w leczeniu ZPM skuteczne bywa placebo.

Źródło: www.zdrowienacodzien.pl/a-38-zespol-napiecia-przedmiesiaczkowego/

 
Newsletter
Zapisz się do bezpłatnego newslettera
Polityka prywatności    |    Regulamin    |    Kontakt    |    Reklama    |    Pozostałe nasze serwisy
Serwis Zdrowie Na Codzień ma charakter edukacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelki starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia i postępowania w przypadku chorób należy do lekarza. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
© Copyright 2014 ZdrowieNaCodzien.pl