Strona główna
Dziecko
Tutaj jesteś

Wyjaśniamy, na czym polega trawienie

29 sierpnia 2022 na czym polega trawienie

Wiele osób zastanawia się, na czym polega trawienie. Należy pamiętać, że dostarczanie organizmowi cennych substancji odżywczych jest podstawową funkcją układu pokarmowego.

Na czym polega trawienie

Warto dodać, że substancje odżywcze uzyskiwane są z pokarmów spożywanych przez nas. Cenne aminokwasy i glukoza niezbędna do życia mogą trafić do krwioobiegu dzięki trawieniu. Trzeba jasno podkreślić, że energia produkowana jest z glukozy. W tym artykule wyjaśnimy dokładnie, na czym polega trawienie, a także podpowiemy, jak można ułatwić ten proces.

Najpierw trzeba zrozumieć, że bardzo ważną rolę pełni układ pokarmowy. Procesem zachodzącym w układzie pokarmowym jest trawienie. Trawienie polega na stopniowym rozkładzie złożonych związków chemicznych. Wśród tych związków chemicznych można wymienić węglowodany, tłuszcze oraz białka. Warto zwrócić szczególną uwagę na fakt, że już w jamie ustnej rozpoczyna się proces trawienia u człowieka. W ostatnim odcinku jelita grubego się kończy, a czas jego trwania jest uzależniony od wielu czynników. Te czynniki to przede wszystkim rodzaj spożywanych posiłków, aktywność fizyczna oraz wiek.

na czym polega trawienie

Ostatni etap trawienia również jest bardzo ważny i nie można o nim zapominać. Chodzi tu przede wszystkim o wchłanianie, które przebiega w jelicie grubym oraz cienkim. Do otrzymania trzech podstawowych rodzajów prostych substancji odżywczych ma doprowadzić proces trawienia. Te substancje to cukry proste, aminokwasy oraz kwasy tłuszczowe, czyli tłuszcz roślinny oraz tłuszcz zwierzęcy. Cukry proste, dwucukry oraz wielocukry to węglowodany najczęściej spożywane przez człowieka. Warto mieć na uwadze, że w przewodzie pokarmowym człowieka cukry proste nie ulegają trawieniu. Są przenoszone tylko do cienkiego jelita, w którym następnie są wchłaniane. Długiemu procesowi enzymatycznego rozkładu podlega za to skrobia.

Jak wygląda trawienie?

Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że ten proces rozpoczyna się już w jamie ustnej z udziałem ślinowej amylazy. W jelicie cienkim ma miejsce jej dalsze trawienie. W żołądku człowieka rozpoczyna się trawienie białek. Do rozerwania wiązań peptydowych doprowadza oczywiście pepsyna. Proces trawienia białek może ulec utrudnieniu w przypadku regularnego zażywania leków, które zmniejszają kwasowość soku żołądkowego. Pod wpływem pepsyny powstają w żołądku polipeptydy, które są następnie transportowane do dwunastnicy.

trawienie

Warto dodać, że w jamie ustnej rozpoczyna się też proces trawienia tłuszczów, dokładnie tak samo, jak w przypadku węglowodanów złożonych. W jamie ustnej i w żołądku zostaje zapoczątkowany proces trawienia. Później odbywa się on w jelitach. Do dwunastnicy przekazywany jest już częściowo rozłożony pokarm. W tym miejscu miesza się on z żółcią oraz sokiem trzustkowym i jelitowym. Warto mieć na uwadze, że sok trzustkowy neutralizuje zakwaszoną w żołądku treść pokarmową. Dzięki temu enzymy trawienne mogą rozłożyć pokarm na odżywcze składniki. Następnie składniki odżywcze są wchłanianie przez ściany jelita cienkiego. Do jelita grubego przesuwają się pozostałości, które nie zostały wchłonięte.

Redakcja zdrowienacodzien.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie zdrowie, dieta, stylowy lifestyle oraz troska o dzieci łączą się, by wspierać Cię w prowadzeniu zdrowego, aktywnego i pełnego energii życia rodzinnego! Jesteśmy miejscem, gdzie praktyczne porady dotyczące zdrowia, zrównoważonej diety, inspiracji lifestyle'owej oraz wychowywania dzieci łączą się, tworząc inspirujące źródło informacji dla Ciebie i Twojej rodziny.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

pyłek kwiatowy właściwości
sok z aloesu właściwości
jakie białko wybrać

Jesteś zainteresowany reklamą?

jakie białko wybrać