Zdrowie na co dzień
            
Rak prostaty - objawy, czynniki ryzyka, epidemiologia
Rak gruczołu krokowego, choć jest częsty i groźny, rozwija się latami, a nawet dziesięcioleciami, zanim zaczyna przeszkadzać w normalnym funkcjonowaniu. Jakie są jego objawy? Czy można mu zapobiec?

Epidemiologia

Rak prostaty zajmuje u mężczyzn trzecie miejsce w zestawieniu zapadalność i czwarte miejsce w zestawieniu przyczyn zgonów z powodu nowotworów. Szacuje się, że jeden na siedem mężczyzn zachoruje kiedyś na nowotwór stercza. Rzadko kiedy występuje on przed 40 rokiem życia, średni wiek zachorowania przekracza 70 lat. Uważa się, że 76% mężczyzn, u których rozpoznano złośliwy nowotwór gruczołu krokowego, przeżyje co najmniej 5 lat. Rak ten, mimo iż jest dość powszechny, rzadko kiedy bezpośrednio prowadzi do śmierci. Według danych sekcyjnych, prawdopodobieństwo wystąpienia raka stercza wzrasta wraz z wiekiem - po 80-ce nowotwór spotyka się u większości mężczyzn, jednak większość z nich umiera z innych przyczyn - nie "na" lecz "z" rakiem prostaty. 

Czynniki ryzyka

Poza wspomnianym wiekiem, kolejnym istotnym obciążeniem jest występowanie tego raka u członków najbliższej rodziny, wówczas ryzyko wzrasta 2-3-krotnie. W rozwoju choroby ważną rolę odgrywają androgeny. Hormonozależność nowotworu powszechnie wykorzystuje się w leczeniu pacjentów. Zauważona mniejszą zapadalność u kastratów i mężczyzn z niedoczynnością przysadki, u których obserwowano niedobory hormonów LH i FSH.

Istnieją także środowiskowe czynniki ryzyka, na które każdy mężczyzna może mieć wpływ. Wśród nich wymienia się palenie tytoniu i dietę bogatą w nasycone tłuszcze pochodzenia zwierzęcego. Z kolei dieta bogata w witaminę E, selen oraz produkty, takie jak pomidory lub soja, bogate w isoflawony, likopeny, retinoidy ma działanie ochronne. Również aktywność fizyczna pozwala zmniejszyć ryzyko zachorowania na nowotwory w tym także raka prostaty.  

Objawy

Bardzo często rak stercza nie powoduje żadnych dolegliwości, dlatego może rozwijać się w ukryciu. Najczęstszymi objawami często z nim związanymi, podobnie z resztą jak z przerostem gruczołu krokowego są trudności w oddawaniu moczu i częstomocz. Dlatego każdy mężczyzna z problemami z opróżnianiem moczu powinien być zbadany przez urologa. Wizyta u specjalisty jest konieczna, aby wykluczyć raka gruczołu krokowego. Należy podkreślić, że śródnabłonkowy rozrost gruczołu krokowego jest uważany za stan przedrakowy, który powinien być systematycznie kontrolowany.

Najbardziej niepokojącymi objawami są symptomy związane z naciekiem okolicznych tkanek lub przerzutami do kości i węzłów chłonnych biodrowych. Dlatego nie powinno się bagatelizować bólu, złamań patologicznych, niedokrwistości u osób w grupie ryzyka.

Badania przesiewowe

U mężczyzn powyżej 50 roku życia można rozważać wykonywanie badań przesiewowych. Polegają one na oznaczeniu stężenia swoistego antygenu sterczowego (PSA, prostatic specific antigen) w surowicy i badania per rectum. Aby zwiększyć ich skuteczność, powinny być przeprowadzane co roku. Niestety enzym PSA (proteaza serynowa) nie jest wysoce czuły i swoisty dla raka stercza. Wydzielają go nie tylko komórki gruczolaka i raka tego narządu, ale również zdrowy stercz. Dlatego w Polsce PSA nie jest rutynowo monitorowany, jako badanie przesiewowe o udowodnionej wartości. Stanowi jednak istotny element wśród badań pozwalających na rozpoznanie tego nowotworu, podjecie decyzji terapeutycznej, monitorowanie leczenia i wykrywanie ewentualnej wznowy guza. Uważa się, że nawet jedna trzecia mężczyzn z rakiem stercza ma prawidłowe stężenia PSA. Także podwyższone wartości nie są patognomoniczną cechą raka. Jeśli chodzi o badanie per rectum, to u każdego mężczyzny z nieprawidłowościami w badaniu powinna być rozważona biopsja, niezależnie od wyniku PSA. W przypadkach granicznego stężenia PSA zaleca się wykonanie badania USG najlepiej transrektalnego z oceną objętości gruczołu w ml. Także USG jamy brzusznej przy dobrze wypełnionym pęcherzu moczowym może być pomocne w wykrywaniu przerostu gruczołu krokowego i oceny ewentualnych zmian. Wszyscy pacjenci z podejrzeniem raka prostaty powinni być konsultowani przez lekarza urologa.

Źródło: www.zdrowienacodzien.pl/a-98-rak-prostaty---objawy-czynniki-ryzyka-epidemiologia/

 
Newsletter
Zapisz się do bezpłatnego newslettera
Polityka prywatności    |    Regulamin    |    Kontakt    |    Reklama    |    Pozostałe nasze serwisy
Serwis Zdrowie Na Codzień ma charakter edukacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelki starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia i postępowania w przypadku chorób należy do lekarza. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
© Copyright 2014 ZdrowieNaCodzien.pl