Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś

Edukacja zdrowotna w kontekście społecznym

10 lipca 2023 Edukacja zdrowotna


Edukacja zdrowotna jest to proces niezwykle istotny dla jednostki, ale też całego społeczeństwa. Podczas niego uczymy się tego, jak dbać o zdrowie swoje oraz innych osób. Zdrowie jest podstawowym warunkiem zaspokajania potrzeb człowieka, pozwala na realizację celów, aspiracji oraz rozwój osobisty. Jak widać, ma ono ogromny wpływ na rozwój społeczeństwa i umożliwia tworzenie dóbr materialnych i kulturalnych.

Czym jest edukacja zdrowotna według WHO?

Edukacja zdrowotna jest uznawana za jeden z głównych procesów w edukacji oraz społeczeństwie. Według Światowej Organizacji Zdrowia są to wszelkie działania edukacyjne służące do poszerzania wiedzy populacji na temat zdrowia i rozwój osobistych wartości, postaw oraz umiejętności promujących zdrowie. Działania te mają na celu nauczenie ludzi tego, w jaki sposób zachowywać się, aby utrzymać, bądź przywrócić zdrowie. Obejmują więc one zdrowe postawy oraz nawyki.

Proces ten skupia się też na tym, żeby każda osoba rozwijała zdolność krytyczną do podejmowania decyzji dotyczących zdrowia własnego oraz innych osób. Ponadto nauka ta pomaga w analizie czynników oddziaływających na zdrowie populacji. Jak na przykład badanie przyczyn środowiskowych, ekonomicznych czy społecznych przyczyniających się do różnych przypadłości zdrowotnych i chorób.

Edukacja zdrowotna- gdzie jest prowadzona i co obejmuje?

Edukacja zdrowotna prowadzona jest między innymi w takich miejscach jak:

 • przedszkola,

 • szkoły podstawowe i średnie,

 • miejsca pracy,

 • ośrodki zdrowia,

 • domy.

Istotne jest to, aby była ona prowadzona w sposób zrozumiały dla odbiorcy. Podczas działań edukacyjnych przekazywana jest wiedza dotycząca takich kwestii jak:

 • zdrowy styl życia,

 • profilaktyka chorób,

 • aktywność fizyczna,

 • prawidłowe żywienie,

 • higiena osobista,

 • nauka udzielana pierwszej pomocy,

 • nauka umiejętności radzenia sobie ze schorzeniami.

Edukacja społeczeństwa w tematyce zdrowia jest niezwykle ważna dla jego prawidłowego funkcjonowania i powinna być prowadzona na każdym etapie życia człowieka. Trwa przez całe życie i wpływa w dużym stopniu na jego jakość.

Edukacja zdrowotna studia- dla kogo?

Edukacja zdrowotna studia dedykowane są absolwentom wyższych studiów magisterskich oraz zawodowych. Kierunek ten jest dobrą propozycją dla osób odpowiedzialnych za ochronę zdrowia, edukacją i promocją zdrowia, planowanie oraz organizowanie działań prozdrowotnych, ale nie tylko. Studia te dostępne między innymi na wwszip.pl. To także świetny wybór dla wszystkich osób interesujących się tematyką ochrony zdrowia.

Dzięki edukacji zdrowotnej możemy uzyskać cenną wiedzę dotyczącą tematyki zdrowia oraz umiejętności radzenia sobie z chorobami, co oczywiście wpłynie na wyższą jakość życia.

Redakcja zdrowienacodzien.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie zdrowie, dieta, stylowy lifestyle oraz troska o dzieci łączą się, by wspierać Cię w prowadzeniu zdrowego, aktywnego i pełnego energii życia rodzinnego! Jesteśmy miejscem, gdzie praktyczne porady dotyczące zdrowia, zrównoważonej diety, inspiracji lifestyle'owej oraz wychowywania dzieci łączą się, tworząc inspirujące źródło informacji dla Ciebie i Twojej rodziny.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Zapalenie ucha
Czy jonizacja powietrza jest szkodliwa?
Nowoczesne metody ortognatyki

Jesteś zainteresowany reklamą?

Nowoczesne metody ortognatyki