Interna Szczeklika jako przewodnik w dziedzinie chorób wewnętrznych

Literatura specjalistyczna i cała dziedzina współczesnej medycyny są rozległe, pełne tytułów i określeń, które mogą być trudne do zrozumienia. Przykładów nie trzeba daleko szukać – wystarczy pomyśleć o terminologii stosowanej przez lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, lekarzy rodzinnych i internistów.

Ci specjaliści medyczni zajmują się leczeniem ludzi na wielu zbliżonych obszarach, ale znajomość różnic pomoże Ci znaleźć ten, który jest odpowiedni dla Ciebie i Twojej rodziny. Każda z tych specjalności ma swój dokładnie określony zakres działań. Na przykład, aby dokładnie określić zakres problemów, którymi zajmują się lekarze specjaliści chorób wewnętrznych, możesz posłużyć się publikacją Interna Szczeklika 2021. Jej autorzy (między innymi doktor Szczeklik) publikują ciągłe aktualizacje, aby ciągle rozwijający się rynek medyczny mógł pozyskiwać zawsze współczesną i pełną wiedzę.

Czym nie zajmuje się Interna Szczeklika?

Pozycja, o której mowa, dokładnie precyzuje dyscyplinę nauk medycznych zwaną interną. Dlatego w publikacji Interna Szczeklika 2021 nie znajdziesz informacji na temat innych specjalności lekarzy, z którymi prawdopodobnie będziesz mieć do czynienia w swojej placówce medycznej. Na przykład termin „lekarz podstawowej opieki zdrowotnej (POZ)” odnosi się do jednego z następujących rodzajów pracowników medycznych:

  • lekarz medycyny rodzinnej
  • pielęgniarka stażystka
  • asystent lekarza
  • internista
  • pediatra
  • geriatra

Zajmują się oni szerokim zakresem problemów zdrowotnych i mogą pomóc w koordynacji leczenia z różnymi specjalistami.

Co robią i kogo leczą?

Kiedy jesteś chory, czy to na przeziębienie, czy na coś poważniejszego, możesz najpierw odwiedzić swojego lekarza rodzinnego. Jest on przeszkolony, aby leczyć ludzi w każdym wieku o różnych problemach medycznych. Jeśli stan wykracza poza ich zakres, mogą skierować Cię do specjalisty. Lekarz POZ może również pomóc w koordynowaniu zabiegów medycznych w wielu specjalnościach. Na przykład, jeśli odkryjesz, że masz zakażony woreczek żółciowy, Twój lekarz POZ może skierować Cię do gastroenterologa na konsultację, a następnie do chirurga w celu usunięcia pęcherzyka żółciowego. Ci specjaliści są odpowiedzialni za twoje leczenie, ale to Twój POZ nadzoruje całą serię zdarzeń.

Interna Szczeklika a zakres kompetencji lekarza internisty

Internista to lekarz, który leczy różne schorzenia osób dorosłych. Dokładny zakres wszystkich leczonych przez internistę chorób opisuje ciągle aktualizowana pozycja Interna Szczeklika 2021. Tutaj zostały opisane tylko podstawowe kompetencje tej dziedziny i reprezentujących ją lekarzy.

Co robią i kogo leczą interniści?

Internista jest lekarzem przede wszystkim dla dorosłych. Lekarz medycyny rodzinnej może leczyć osoby w każdym wieku, ale internista zajmuje się głównie starszymi nastolatkami i osobami dorosłymi. Podobnie jak lekarz medycyny rodzinnej, internista leczy najczęstsze problemy medyczne, od skręceń i nadwyrężeń po cukrzycę. Jeśli Twój stan wykracza poza ich zakres, może on skierować Cię do specjalisty.

Interniści ukończyli również 6-letnie studia medycznych i staż specjalizacyjny. Ich szkolenie rezydencyjne obejmuje różnorodne specjalizacje z medycyny dorosłych, od kardiologii, przez endokrynologię, po opiekę paliatywną.

Kiedy powinieneś zobaczyć się z internistą?

Leczenie u internisty to leczenie pierwszego rzutu. Jeśli potrzebujesz leczenia lub nadzoru medycznego i jesteś osobą dorosłą, możesz najpierw zwrócić się do internisty. Twój internista jest przeszkolony w leczeniu prawie każdego schorzenia, które możesz rozwinąć w swoim dorosłym życiu. Interniści mogą leczyć drobne problemy, takie jak infekcja zatok lub złamany nadgarstek. Mogą również leczyć i nadzorować leczenie poważniejszych schorzeń, w tym cukrzycy, chorób serca i wysokiego poziomu cholesterolu.

Większość wizyt u Twojego internisty jest objęta Twoim ubezpieczeniem. Niektórzy interniści świadczą usługi, które mogą wykraczać poza jego zakres. Obejmują one doradztwo w zakresie zdrowia psychicznego i doradztwo w zakresie odchudzania. Zanim zaczniesz korzystać z jednej z tych usług, zadzwoń do swojej firmy ubezpieczeniowej, aby dowiedzieć się, czy ta forma pomocy jest objęta ubezpieczeniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *