Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś

Jak leczyć odparzenia między palcami u nóg?

19 września 2022 odparzenia między palcami u nóg

Odparzenia między palcami stóp zdarzają się dość często i są powszechnym problemem, szczególnie u sportowców lub osób, które w ciągu dnia dużo chodzą i cały dzień spędzają w zabudowanym obuwiu. Aby zapobiegać przykrym dolegliwościom, ważne jest nie tylko stosowanie odpowiednich dermokosmetyków, ale także właściwa higiena stóp. Skąd biorą się odparzenia między palcami u nóg i jak sobie z nimi radzić przy pomocy kremu Sudocrem? Kiedy warto zgłosić się do podologa lub dermatologa?

Odparzenia między palcami u nóg – przyczyny

Odparzenia między palcami stóp powstają głównie w miejscach, w których skóra jest wilgotna i przegrzana. Jej naturalną odpowiedzią na zwiększoną temperaturę jest wzmożone pocenie. W efekcie między palcami mogą pojawiać się pęcherze, które z czasem pękają, powodując bolesne rany i otarcia.

Przyczyną pojawiania się odparzeń między palcami jest przede wszystkim niewłaściwie dobrane obuwie oraz skarpetki, a także nieprawidłowa higiena stóp. Jeśli skóra zamknięta jest w nieoddychających materiałach, dochodzi do jej przegrzania, czego konsekwencją są właśnie odparzenia.

Odparzenia między palcami nóg a choroby

Czasem przyczyna częstych odparzeń leży w stanie zdrowia pacjenta. Najczęściej dochodzi do nich na skutek nadmiernej potliwości, która z kolei pojawia się na skutek stresu lub chorób towarzyszących, np. nadczynności tarczycy czy zaburzeń lękowych.

Często do odparzeń dochodzi na skutek kontaktowego zapalenia skóry, a zatem reakcji na alergeny lub substancje drażniące. Skóra między palcami jest cienka, wrażliwa i bardzo wymagająca, jeśli chodzi o prawidłową wentylację. Z tego powodu trudno jest zadbać o właściwą regulację temperatury i wilgoci. Stosowanie kremów pozwoli przyspieszyć gojenie ewentualnych ran i zmniejszyć ryzyko powstawania otarć czy odparzeń.

Sudocrem na odparzenia między palcami

Maść Sudocrem stosowana jest przede wszystkim u niemowląt w przypadku odparzeń od pieluszkowych. Jednak można ją stosować w przypadku wszelkich otarć, odparzeń czy uszkodzeń naskórka.

To niezwykle skuteczny krem na odparzenia, który nie tylko przyspiesza gojenie skóry, ale także tworzy na powierzchni naskórka ochronną warstwę. Dzięki temu otwarte rany są zabezpieczone przed działaniem czynników zewnętrznych.

Sudocrem sprawdza się także w przypadku reakcji alergicznych lub infekcji grzybiczych. Wówczas warto sięgnąć po Sudocrem Expert, czyli krem na odparzenia, który dodatkowo zawiera tlenek cynku, dzięki czemu łagodzi stan zapalny i działa antyseptycznie.

Sudocrem – zastosowanie

W przypadku odparzenia między palcami u nóg, rana musi być najpierw przemyta i zdezynfekowana. Najlepiej sięgnąć po produkty z oktenidyną. Następnie należy posmarować skórę cienką warstwą Sudocremu. Nie ma potrzeby stosowania grubszych warstw – produkt musi się całkowicie wchłonąć.

Zabieg warto powtarzać dwa razy dziennie aż do całkowitego wygojenia się. W tym czasie warto dodatkowo stosować opatrunki, np. z chityną.

Pielęgnacja odparzonej skóry

Sam krem na odparzenia nie wystarczy. Konieczna jest także odpowiednia higiena stóp oraz pielęgnacja. Przede wszystkim, jeśli często pojawiają się odparzenia między palcami u nóg, warto wymienić skarpetki na bardziej przewiewne, z naturalnych materiałów, a także wybierać wygodne, dobrze wyprofilowane obuwie.

Dodatkowo należy je regularnie dezynfekować i odświeżać przy pomocy specjalnych preparatów, dostępnych w sklepach obuwniczych.

Podczas codziennej higieny stóp warto sięgać po delikatne środki oraz stosować nawilżające, antyperspiracyjne kremy.

Kiedy warto zgłosić się do lekarza?

Jeśli mimo stosowania środków zapobiegających, odparzenia między palcami u nóg nawracają, a maści nie spełniają swojego zadania, konieczne może być zgłoszenie się do podologa lub dermatologa. Specjalista wykona wszelkie niezbędne badania i przepisze odpowiedni krem na odparzenia lub zaleci dalsze zabiegi.

Lekarz może pomóc także odpowiednio oczyścić już istniejące rany, wówczas w domu wystarczy regularnie sięgać po Sudocrem, aby otarcia szybko się zagoiły.

Odparzenia między palcami u nóg – pielęgnacja w domu

Aby zagojone odparzenia nie zmieniły się w nieestetyczne rogowacenia, skórę warto regularnie nawilżać. Po każdej dłuższej wędrówce, po której mogą wystąpić odparzenia, warto sięgnąć po krem barierowy Sudocrem, który pomoże zapobiec problemowi, dzięki czemu nie będzie konieczne dalsze leczenie.

Taki krem na odparzenia warto mieć zawsze w domu i zabierać na wyjazdy i urlopy. Jeśli występuje tendencja do odparzeń, podczas wędrówek warto robić przerwy i zdejmować obuwie, a także zmieniać skarpetki – szczególnie, jeśli będą przepocone.

Redakcja zdrowienacodzien.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie zdrowie, dieta, stylowy lifestyle oraz troska o dzieci łączą się, by wspierać Cię w prowadzeniu zdrowego, aktywnego i pełnego energii życia rodzinnego! Jesteśmy miejscem, gdzie praktyczne porady dotyczące zdrowia, zrównoważonej diety, inspiracji lifestyle'owej oraz wychowywania dzieci łączą się, tworząc inspirujące źródło informacji dla Ciebie i Twojej rodziny.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Zapalenie ucha
Czy jonizacja powietrza jest szkodliwa?
Nowoczesne metody ortognatyki

Jesteś zainteresowany reklamą?

Nowoczesne metody ortognatyki