Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś

Leki na przeziębienie i grypę — jak wybrać mądrze?

19 października 2022 Leki na przeziębienie i grypę

W sezonie jesienno-zimowym bardzo często łapią nas infekcje, dlatego sięgamy po leki na przeziębienie i grypę. Jednak nie wszystkie te preparaty mają uniwersalny skład, który sprawdzi się w przypadku każdego typu dolegliwości. Wyroby takie powinny pomóc nam złagodzić nieprzyjemne objawy takie jak katar, ból gardła, kaszel czy gorączka. Jeżeli nie otrzymaliśmy żadnych zaleceń od lekarza, wówczas możemy poprosić o pomoc podczas zakupu takich preparatów farmaceutę. Jak wybierać mądrze leki na przeziębienie i grypę? Podpowiadamy. 

Wieloskładnikowe leki na przeziębienie i grypę

Leki na przeziębienie i grypę dostępne w aptekach występują w wielu różnych wersjach — zarówno tabletkach, syropach, kroplach, jak i zawiesinach do sporządzenia gorącego napoju. Bardzo często, kiedy czujemy pierwsze objawy infekcji, sięgamy po multiskładnikowy preparat, który w swoim składzie zawiera paracetamol, pseudoefedrynę i substancje wzbogacające. Taki produkt jednak ze względu na obecność w jego składzie paracetamolu powinien być stosowany jedynie wtedy kiedy występują u nas dolegliwości bólowe lub pojawiła się gorączka przekraczająca 38 stopni. Jeżeli jednak tylko kaszlemy, taki preparat nie złagodzi tych nieprzyjemnych objawów. 

Leki na przeziębienie i grypę a łagodzenie poszczególnych objawów

W przypadku kiedy czujemy pierwsze objawy przeziębienia, powinniśmy przede wszystkim postawić na ciepłe napoje, gorącą kąpiel i odpoczynek w łóżku. Większość łagodnych infekcji leczy się wyłącznie objawowo, a więc jeżeli mamy katar, możemy stosować krople do nosa z substancjami o działaniu obkurczającym błonę śluzową. Kaszel z kolei łagodzą syropy, dostępne obecnie w wielu różnych wersjach zarówno tych dedykowanych w przypadku kaszlu suchego jak i mokrego.  

Ból gardła doskonale łagodzą tabletki zawierające substancje przeciwbólowe i przeciwzapalne, takie jak salicylan choliny czy flurbiprofen. W przypadku mocnego bólu gardła z kolei najlepiej sprawdzają się preparaty z lidokainą. Gorączki nie powinno się zbijać, jeżeli nie przekroczy minimum 38 stopni. Jeśli jednak nasza temperatura jest wyższa i źle się czujemy, wówczas możemy sięgnąć po paracetamol lub ibuprofen, bądź ewentualnie wieloskładnikowy lek na przeziębienie i grypę. 

Na wczesnym etapie choroby nie stosuje się antybiotyków chyba, że lekarz zaleci inaczej. Jednak należy mieć świadomość, że 90% wszystkich infekcji w okresie jesienno-zimowym wywołują wirusy, na które nie działają antybiotyki, a jedynie 10% bakterie, które są skutecznie zwalczane przez antybiotyki.

Materiał partnera

Redakcja zdrowienacodzien.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie zdrowie, dieta, stylowy lifestyle oraz troska o dzieci łączą się, by wspierać Cię w prowadzeniu zdrowego, aktywnego i pełnego energii życia rodzinnego! Jesteśmy miejscem, gdzie praktyczne porady dotyczące zdrowia, zrównoważonej diety, inspiracji lifestyle'owej oraz wychowywania dzieci łączą się, tworząc inspirujące źródło informacji dla Ciebie i Twojej rodziny.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Zapalenie ucha
Czy jonizacja powietrza jest szkodliwa?
Nowoczesne metody ortognatyki

Jesteś zainteresowany reklamą?

Nowoczesne metody ortognatyki