Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś

Zwolnienie lekarskie online- co warto o nim wiedzieć?

26 maja 2022


Szybko postępująca cyfryzacja wyraźnie przyczyniła się do zmian w zakresie funkcjonowania niektórych instytucji. Wyraźne zmiany da się zauważyć przede wszystkim w odniesieniu do gabinetów lekarskich. Coraz większą popularnością cieszą się bowiem e-wizyty. Wystawiane jest na nich zwolnienie lekarskie online, kiedy specjalista stwierdzi czasową niezdolność pracownika do wykonywania obowiązków. Jednak co o takiej formie L4 warto wiedzieć?

Zwolnienie lekarskie online- czym różni się od tradycyjnego L4?

Wielu pacjentów zastanawia się, czym różni się zwolnienie lekarskie online od tradycyjnego, papierowego L4. Okazuje się, że różnicy nie ma praktycznie żadnej. Zwolnienie lekarskie online wyróżnia się jedynie formą. Otóż jest ono wystawiane w sposób elektroniczny i za pośrednictwem systemu trafia automatycznie do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Co więcej zwolnienie lekarskie online jest zarówno dla pacjentów jak i dla lekarzy znacznym ułatwieniem. Automatyzacja procesu wystawania L4 sprawiła, że pacjent musi jedynie podać własny numer PESEL, zaś reszta danych uzupełniania jest przez system. Lekarze wysoce doceniają sobie możliwość wystawienia e zwolnienia, gdyż dzięki temu mogą obsłużyć znacznie większą ilość pacjentów w ciągu dnia. Dodatkowo chorzy nie muszą nawet wychodzić z domu, by taki dokument uzyskać.

W jaki sposób zwolnienie lekarskie online ułatwia życie pacjentom?

Zwolnienie lekarskie online znacznie ułatwia życie pacjentom. Dlaczego? Otóż wiąże się ono z mniejszą ilością formalność, a dodatkowo sam proces jego wystawienia jest niezwykle prosty. Przed wszystkim pacjent w sytuacji, kiedy jest chory nie musi martwić się o to, w jaki sposób uzyskać zwolnienie, a także w jaki sposób dostarczyć je później do pracodawcy. Zwolnienie lekarskie online działa bowiem w sposób zautomatyzowany. Można je otrzymać nawet podczas telemedycznej konsultacji z lekarzem specjalistą. Wówczas, by uzyskać zwolnienie lekarskie online pacjenci nie muszą osobiście fatygować się do gabinetu lekarskiego.

Czy zwolnienie lekarskie online obejmuje również opiekę nad członkiem rodziny?

Zwolnienie lekarskie online może być wystawione również w przypadku opieki nad chorym członkiem rodziny. Zwykle odnosi się to do rodziców, których pociechy się rozchorowały i wymagają kilkudniowej opieki. Niemniej jednak, by rodzić mógł otrzymać takie zwolnienie lekarskie online, dziecko nie może być starsze niż 14 lat. Co więcej zwolnienie lekarskie online można uzyskać również na dziecko, które wymaga opieki ze względu na stopień niepełnosprawności lub którego przedszkole zostało zamknięte z przyczyn epidemiologicznych.

Zwolnienie lekarskie online- podsumowanie informacji

Zwolnienie lekarskie online ułatwia życie pacjentom, a lekarzom pracę. Elektroniczne L4 w zasadzie niczym nie różni się od tradycyjnego dokumentu w formie papierowej. Pacjent podaje jedynie PESEL po czym jego dane pobierane są automatycznie z systemu. Zwolnienie lekarskie online, tuż po wystawieniu trafia od razu do pracodawcy, a także do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, więc pacjent nie musi się fatygować tam osobiście.

Redakcja zdrowienacodzien.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie zdrowie, dieta, stylowy lifestyle oraz troska o dzieci łączą się, by wspierać Cię w prowadzeniu zdrowego, aktywnego i pełnego energii życia rodzinnego! Jesteśmy miejscem, gdzie praktyczne porady dotyczące zdrowia, zrównoważonej diety, inspiracji lifestyle'owej oraz wychowywania dzieci łączą się, tworząc inspirujące źródło informacji dla Ciebie i Twojej rodziny.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Zapalenie ucha
Czy jonizacja powietrza jest szkodliwa?
Nowoczesne metody ortognatyki

Jesteś zainteresowany reklamą?

Nowoczesne metody ortognatyki