Strona główna
Dziecko
Tutaj jesteś

Zbilansowana dieta

17 lipca 2021 zbilansowana dieta


Jesteśmy tym, co jemy. Pożywienie ma kluczowy wpływ na nasze zdrowie, samopoczucie oraz sylwetkę. Jednak przestrzeganie zasad zbilansowanej odpowiednio diety przynosi nam często sporo trudności. Wbrew pozorom, przy zmianie nawyków żywieniowych, nie musi być to wcale trudnym zadaniem.
Piramida Zdrowego Żywienia pokazuje nam, jakie produkty powinny znaleźć się w naszej diecie oraz w jakiej mniej więcej ilości. Na jej najniższym piętrze znajduje się ten rodzaj pożywienia, który powinniśmy spożywać najczęściej i w największych ilościach. W starej Piramidzie były to produkty zbożowe i kasze, jednak teraz wiemy już, że najważniejsze dla naszego zdrowia są warzywa i owoce. Dlatego to właśnie na nich opiera się Nowa Piramida Zdrowego Żywienia. Na kolejnym, wyższym piętrze znajdziemy produkty zbożowe. Najbardziej wartościowe są produkty uzyskane z pełnoziarnistych zbóż, zalecane są także wszelkiego rodzaju kasze, takie jak kasza jaglana, gryczana czy jęczmienna. Następne w hierarchii wartości są nabiał, białka i tłuszcze pozyskiwane z chudego mięsa, ryb, jajek oraz warzyw strączkowych.
Zbilansowana dieta powinna opierać się na tego typu Piramidzie. W celu jej ustalenia należy także obliczyć nasze dzienne zapotrzebowanie kaloryczne oraz rozplanować żywność. Sugerujemy się w tym ilością dziennego zapotrzebowania na węglowodany, tłuszcze oraz białko.
Człowiek powinien czerpać energię w 50 – 60 % z węglowodanów, 20 – 30 % z tłuszczów, a tylko 10 – 15 % z białek np. pochodzenia zwierzęcego. To, jaką dokładnie ilość kalorii potrzebujemy, zależeć będzie od kilku czynników, takich jak m.in. nasz wiek, masa ciała oraz ilość wykonywanej aktywności fizycznej.
Kolejnym krokiem jaki należy zrobić, jest odpowiednie rozłożenie posiłków w ciągu dnia. Instytut Żywności i Żywienia zaleca spożywanie mniejszych, ale częstszych posiłków. Wskazane jest spożycie w ciągu dnia 4-5 porcji pokarmu i nie jedzenie przed pójściem spać. Ostatni posiłek najlepiej jest zjeść 2-3 godziny przed położeniem się do łóżka.
Ważnym elementem odpowiednio zbilansowanej diety jest także odpowiednie nawodnienie organizmu. Człowiek w ciągu dnia powinien spożywać minimum 1,5 l wody, ale coraz częściej mówi się o tym, że odpowiednia jest nawet większa ilość, 2 – 2,5 l. Istotne jest to, żeby pić wodę regularnie, w mniejszych porcjach i sięgać po nią w ciągu całego dnia. Pamiętajmy, że nie wszystkie napoje są odpowiednie i o ile jedna kawa nie powinna nam zaszkodzić, to nie nawodni ona naszego organizmu tak, jak woda.

Przeczytaj więcej na unipex.com.pl

Redakcja zdrowienacodzien.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie zdrowie, dieta, stylowy lifestyle oraz troska o dzieci łączą się, by wspierać Cię w prowadzeniu zdrowego, aktywnego i pełnego energii życia rodzinnego! Jesteśmy miejscem, gdzie praktyczne porady dotyczące zdrowia, zrównoważonej diety, inspiracji lifestyle'owej oraz wychowywania dzieci łączą się, tworząc inspirujące źródło informacji dla Ciebie i Twojej rodziny.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

pyłek kwiatowy właściwości
sok z aloesu właściwości
jakie białko wybrać

Jesteś zainteresowany reklamą?

jakie białko wybrać