Jak powinno wyglądać zdrowe odżywianie?

0
256

Mamy coraz większą świadomość na temat tego, jak istotny wpływ na nasze życie wywiera to, co codziennie spożywamy. Jesteśmy tym, co jemy. Dieta ma ogromne znaczenie dla naszego ogólnego zdrowia, poziomu energii, samopoczucia czy nawet wyglądu fizycznego. Nic nie jest w stanie zastąpić nam pełnowartościowej i odżywczej żywności, także jeśli chcemy o siebie na poważnie zadbać, koniecznie powinniśmy przejść na zdrowe odżywianie. A jak ono powinno wyglądać? Co wolno nam jeść, a czego kategorycznie powinniśmy unikać?

Najważniejsze – woda

Zanim przejdziemy do typowych produktów spożywczych, w pierwszej kolejności zajmijmy się kwestią zaspokajania pragnienia. Możemy mieć z nią bowiem spory problem. Jeżeli nie przywykliśmy do picia wody, bo nikt nie przyzwyczaił nas do niej w dzieciństwie, najprawdopodobniej znacznie częściej sięgamy w sklepach po kolorowe napoje gazowane, ewentualnie owocowe soki. A nawet te soki mogą nam szkodzić. Co prawda są zrobione z owoców, ale nie mają zbyt wielu witamin czy minerałów, a przez to, że miesiącami przesiadują na sklepowych półkach, w ostateczności mogą nie zawierać żadnych substancji odżywczych. Koniecznie zastąpmy te wszystkie bezwartościowe napoje zwykłą wodą. Od czasu do czasu możemy też sięgnąć po rozmaite herbatki czy ziołowe napary albo nawet klasyczną czarną kawę, która zawsze błyskawicznie doda nam energii i poprawi nastrój.

Zmiana nawyków żywieniowych

Teraz przejdźmy do kwestii samego żywienia. Czym w ogóle jest to całe zdrowe odżywianie? Nie komplikujmy go sobie za bardzo. Jeżeli sami w prosty sposób zmienimy swoje codzienne nawyki żywieniowe, będzie nam je znacznie łatwiej utrzymać i wytrwać w nowych postanowieniach. A ludzie mają niestety tendencję do przesadyzmu. Albo żywimy się tragicznie, albo zaczynamy tak bardzo wgłębiać się w kwestie zdrowotności jedzenia, że ostatecznie boimy się zjeść cokolwiek – nie na tym to powinno polegać. Najpierw odstawmy więc od siebie słodycze. Zrezygnujmy z jedzenia fast foodów, chipsów, paluszków, gotowych dań i stołowania się na mieście. Na zakupach starajmy się wybierać produkty jak najbardziej naturalne, z których później samodzielnie komponujmy zróżnicowane posiłki. Takie żywienie szybko wejdzie nam w krew. Wartościowe dania są naprawdę smaczne i przy okazji odżywcze.

A gdy już zdrowe odżywianie przestanie być dla nas jakkolwiek trudne czy problematyczne, możemy dołączyć do niego porcję regularnej aktywności fizycznej. Spor zawsze będzie dla nas czymś dobrym. Ruszajmy się więc jak najczęściej – nasze organizmy nam za to podziękują.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here