Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Znaczenie jodu w czasie ciąży

30 grudnia 2022 Znaczenie jodu


Jod odgrywa niebagatelnie ważną rolę w czasie ciąży, dlatego że jest integralną częścią hormonów tarczycy. Tez z kolei wpływają na inteligencję nienarodzonego dziecka. Ilość jodu w organizmie przyszłej mamy ma bezpośrednie przełożenie na rozwój mózgu dziecka.

W czasie ciąży ciało kobiety przechodzi szereg zmian fizycznych i fizjologicznych. Zmiany te mają na celu nie tylko przygotowanie organizmu kobiety do ciąży, ale także sprzyjanie rozwojowi płodu. Niektóre z tych zmian są związane z tzw. układem hormonalnym, czyli z układem regulującym szereg funkcji organizmu poprzez produkcję określonych hormonów. U kobiet w ciąży zwiększa się produkcja hormonów tarczycy, co oznacza, że ​​wzrasta również zapotrzebowanie na jod w czasie ciąży.

Jod matki odpowiada za rozwój mózgu dziecka

Specjaliści zalecają, aby kobiety w ciąży przyjmowały zwiększoną dawkę jodu. W takich okolicznościach trudno jest zapewnić spożycie wystarczającej ilości jodu wraz z pożywieniem, zwłaszcza w warunkach zwiększonego zapotrzebowania na ten jod. W takim przypadku, aby zapobiec niedoborowi jodu i związanymi z tym powikłaniami, warto wdrożyć jod aktywny w postaci bezpiecznej suplementacji.

Aktywny jod w czasie ciąży 

Hormony tarczycy pełnią różne funkcje na różnych etapach rozwoju płodu. Podczas ciąży regulują wzrost i rozwój różnych narządów, w tym mózgu. Mają więc ogromne znaczenie dla prawidłowego wzrostu oraz rozwoju fizycznego i psychicznego płodu w okresie ciąży. Hormony tarczycy poprzez krew i łożysko dostają się do organizmu płodu. Podkreślić należy, że tarczyca płodu zaczyna produkować i wydzielać własne hormony tarczycy dopiero po 20. tygodniu ciąży. W drugiej połowie ciąży wzrasta zapotrzebowanie płodu na hormony tarczycy, a ponieważ jod łatwo przenika przez łożysko, wzrasta również zapotrzebowanie na jod aktywny u matki.

Ponadto zapotrzebowanie na jod u kobiet w ciąży zwiększa się z powodu następujących zmian:

  • Zwiększony klirens nerkowy jodu, czyli współczynnik oczyszczania nerek.
  • Zwiększa się objętość dystrybucji jodu i hormonów tarczycy.
  • Więcej hormonów tarczycy wiąże się z białkami krwi.

W odpowiedzi na tę zmianę metabolizmu produkcja hormonów tarczycy u kobiet w ciąży wzrasta, począwszy od wczesnych stadiów, o prawie 50% w porównaniu z kobietami niebędącymi w ciąży.

Konsekwencje niedoboru jodu w ciąży 

Niedobór jodu u kobiet w ciąży może mieć takie same konsekwencje dla organizmu matki i powodować takie same zaburzenia jak u wszystkich dorosłych kobiet. Jednak, co znacznie ważniejsze, może prowadzić do szczególnie poważnych konsekwencji dla płodu.

Poważny niedobór jodu powoduje:

  • Zwiększone ryzyko urodzenia martwego dziecka
  • Naruszenie rozwoju układu nerwowego płodu
  • Nieodwracalne uszkodzenie mózgu z rozwojem upośledzenia umysłowego i zaburzeń neurologicznych

Najpoważniejszą postacią nieodwracalnych zaburzeń w rozwoju płodu jest tzw. kretynizm, który prowadzi do upośledzenia umysłowego, głuchoty, diplegii spastycznej, zeza i niskiego wzrostu. Łagodny lub umiarkowany niedobór jodu podczas ciąży może wpływać na funkcje poznawcze dziecka.

Redakcja zdrowienacodzien.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie zdrowie, dieta, stylowy lifestyle oraz troska o dzieci łączą się, by wspierać Cię w prowadzeniu zdrowego, aktywnego i pełnego energii życia rodzinnego! Jesteśmy miejscem, gdzie praktyczne porady dotyczące zdrowia, zrównoważonej diety, inspiracji lifestyle'owej oraz wychowywania dzieci łączą się, tworząc inspirujące źródło informacji dla Ciebie i Twojej rodziny.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Czego potrzebujesz w swoim gabinecie okulistycznym
Teleradiologia
Czym są lampy szczelinowe

Jesteś zainteresowany reklamą?

Czym są lampy szczelinowe