Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Prawidłowe czyszczenie zębów z aparatem ortodontycznym w 6 krokach

3 stycznia 2023 Prawidłowe czyszczenie zębów

Aparat ortodontyczny pozwala uporać się z wadami zgryzu. Metalowe elementy przyczepione do zębów są jednak trudne w czyszczeniu. Z tego powodu osoby w trakcie leczenia ortodontycznego powinny pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji jamy ustnej. Jak poprawnie myć zęby z aparatem?

Wybór odpowiednich produktów do czyszczenia aparatu ortodontycznego

Do czyszczenia aparatu ortodontycznego konieczne jest zastosowanie odpowiednich kosmetyków. Powinny być one bezpieczne dla metalowych elementów. Aparat nosi się zwykle przez kilka lat, dlatego warto dbać o jego stan. Preparaty do higieny jamy ustnej w trakcie leczenia ortodontycznego zawierają też składniki łagodzące podrażnienia i zwalczające bakterie.

Wiele marek wypuszcza specjalne linie produktów, które ułatwiają zachowanie higieny jamy ustnej z aparatem ortodontycznym. Warto korzystać z takich preparatów zamiast standardowych past do zębów czy płynów do płukania ust. Są one bowiem bezpieczniejsze dla aparatu ortodontycznego i skuteczniej usuwają zanieczyszczenia z trudno dostępnych przestrzeni – mówi specjalista z firmy SUNSTAR produkującej kosmetyki do higieny jamy ustnej.

Wybór akcesoriów do czyszczenia aparatu ortodontycznego

Równie ważne są także akcesoria. W przypadku aparatu ortodontycznego doskonale sprawdzi się mała szczoteczka z długim włosiem w kształcie litery V. Pozwala ona na dotarcie nawet w trudno dostępne przestrzenie, w których gromadzą się resztki jedzenia i inne zanieczyszczenia. Warto zaopatrzyć się też w nici dentystyczne.

Przygotowanie do czyszczenia aparatu ortodontycznego

Niektóre aparaty ortodontyczne składają się z ruchomych elementów, które można łatwo wyjąć przed każdym myciem. Mowa tu zwłaszcza o specjalnych nakładkach na zęby oraz modelach ruchomych. Przed myciem należy wyjąć je z ust, a następnie wyczyścić oddzielnie i nałożyć na umyte zęby.

Nitkowanie zębów z aparatem stałym

W przypadku standardowych aparatów stałych nitkowanie jest problematyczne, a często nawet niemożliwe. Jeśli jednak nosisz modele wyjmowane lub specjalne nakładki, warto sięgnąć po nić dentystyczną przed umyciem zębów. W ten sposób można zadbać o właściwy stan przestrzeni międzyzębowych.

Mycie zębów z aparatem stałym

Kobieta z małą szczoteczką do aparatu ortodontycznego

Mycie zębów z aparatem stałym powinno być wykonane odpowiednią techniką. Zaleca się poświęcenie na jeden ząb około 10 sekund. Warto wykonywać krótkie ruchy, delikatnie dociskając szczoteczkę pod kątem około 35 stopni. Konieczne jest skupienie się zwłaszcza na fragmentach zębów, na których znajdują się metalowe zamki. Pod nimi gromadzi się bowiem najwięcej zanieczyszczeń trudnych do usunięcia.

Płyny do płukania ust z aparatem ortodontycznym

Opcjonalnie można zastosować również specjalne płyny do płukania ust w trakcie leczenia ortodontycznego. Pozwalają one na wymycie pozostałości po posiłkach. Mogą one pomóc także pozbyć się bakterii gromadzących się w jamie ustnej oraz zadbać o właściwy stan metalowych elementów. Płynów do płukania ust używa się nie tylko w trakcie mycia zębów z aparatem ortodontycznym, lecz także bezpośrednio po posiłkach. Zapewniają one świeżość w jamie ustnej i wypłukują zanieczyszczenia, zanim dojdzie do ich psucia.

Redakcja zdrowienacodzien.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie zdrowie, dieta, stylowy lifestyle oraz troska o dzieci łączą się, by wspierać Cię w prowadzeniu zdrowego, aktywnego i pełnego energii życia rodzinnego! Jesteśmy miejscem, gdzie praktyczne porady dotyczące zdrowia, zrównoważonej diety, inspiracji lifestyle'owej oraz wychowywania dzieci łączą się, tworząc inspirujące źródło informacji dla Ciebie i Twojej rodziny.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Czego potrzebujesz w swoim gabinecie okulistycznym
Teleradiologia
Czym są lampy szczelinowe

Jesteś zainteresowany reklamą?

Czym są lampy szczelinowe