Zdrowe obiady – czyli jakie?

Człowiek nieustannie bombardowany jest sloganami, jedz zdrowo, jedz zdrowe obiady, śniadania itp. Wiele osób jednak zastanawia się: zdrowe? czyli jakie? Trudno zmienić swoje nawyki żywieniowe. Lubimy smaki z dzieciństwa, i później podobnie gotujemy dla swojej rodziny.

Systematyczne jedzenie

Problem pojawia się, gdy pojawia się nadwaga, otyłość, czy choroba. Rzadko pojawia się zainteresowanie zmianą nawyków żywieniowych, gdy wszystko jest dobrze. Wiele dietetyków podkreśla, że ważne jest systematyczne jedzenie. Często pełen jadłospis składa się z 5-ciu posiłków, w tym oczywiście obiadu. Zdrowe obiady mają za zadanie zasilić organizm w energię, ma to być przede wszystkim ciepły posiłek. Wiele osób nie wyobraża sobie dnia bez ciepłego, sycącego obiadu. Rodzice płacą często w szkołach za obiady swoich dzieci, po to by zjadły coś ciepłego.
Zdrowy obiad to obiad składający się ze zdrowych produktów. Warzywa i owoce to podstawa każdego zdrowego odżywiania, mają być dodawane do każdego posiłku w dużej ilości. Najlepsze są z własnego ogródka, bez żadnych niezdrowych dodatków. Nie trzeba ograniczać się w jedzeniu warzyw, są zdrowe i pożywne oraz zawierają wiele cennych witamin. W wielkim skrócie można powiedzieć, że zdrowe obiady mają głównie składać się z warzyw. Ziemniaki to czyste węglowodany, zatem nie należy ich jeść w dużej ilości. Mięso, oczywiście tak, ale nie czerwone, tłuste i nie smażone. Najlepiej drób, i mięso parowane, ugotowane lub duszone. Często trudno odmówić sobie ciemnego zaklepanego mąką sosu, jednak warto to zrobić.

Posiłki bogate w witaminy

Należy także unikać białej mąki, a sięgać po produkty pełnoziarniste, z pełnego przemiału: makarony, kasze oraz ryż. Są one bogate w takie witaminy, jak: kwas foliowy, niacyna, fosfor, żelazo, magnez oraz cynk. To także bogactwo błonnika, który pozytywnie wpływa na jelita, daje szybkie uczucie sytości.
Zatem zdrowe obiady to wszystko, co potrzebuje organizm. Dla zobrazowania – talerz obiadowy powinien składać się z połowy warzyw, a druga połowa ewentualnie mięso i ziemniaki, kasza, ryż, makaron. Oczywiście warto bezpośrednio po obiedzie sięgnąć także po owoce. Nie należy ich jednak jeść dużo, ponieważ znajduje się w nich fruktoza – cukier prosty. Cukier ze zdrowie nie idzie w parze, co w ostatnich latach jest podkreślane.
W internecie znajduje się wiele pomysłów na zdrowe obiady, warto wybrać coś dla siebie. Ważne by nie zmuszać się, tylko znaleźć produkty dla nas smaczne, a przy tym bardzo zdrowe. Wtedy dużo łatwiej wytrwać w swoich postanowieniach, a zatem cieszyć się zdrowiem.